Tárlat nyílt a pesti tőzsde történetéről

2005. 09. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke és Szalay-Berzeviczy Attila, a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) elnöke a tőzsdei kereskedés kezdetét és lezárását jelző csengő megszólaltatásával nyitotta meg a BÉT tizenöt éves történetét feldolgozó tárlatot. Az MNB Alpár Ignác tervezte, az idén százéves épületében megnyíló kiállítás december végéig ingyenesen látogatható. A BÉT a tizenötödik születésnapját nemzetközi konferenciával, a tőzsde alapítóinak és a partnereknek szervezett rendezvénysorozattal, továbbá jubileumi tőzsdetörténeti kötettel is megünnepelte.
A pesti Áru- és Értéktőzsde 1864-ben nyílt meg, s az 1900-as évek elején költözött át a Szabadság téren elhelyezkedő, ma a Magyar Televíziónak otthont adó, szintén Alpár Ignác által tervezett épületbe. Egészen az 1948. májusi bezárásáig, nyolcvan éven át Európa egyik vezető áru- és értékpapírtőzsdéjeként működött. Több mint négy évtizedes kényszerű szünetet követően 1990-ben egy Váci utcai irodaházban újra megnyílhatott a tőzsde, amelyet 42 pénzintézet, brókercég és biztosító, valamint az MNB hozott létre. A tőkepiac történetét bemutató kiállítás az intézmény eltelt csaknem másfél évszázados korszakát kívánja bemutatni. A látogatók videofelvételről megnézhetik a hőskorszak nyílt kikiáltásos tőzsdei kereskedését, és megtekinthetik a magángyűjtők felajánlásának köszönhetően összegyűjtött tőzsdetörténeti ritkaságokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.