A T-Mobile igazgatóságának tegnapi ülését követően a mobilcég százszázalékos tulajdonosa, a Magyar Telekom (MT) Rt. közleményben ismertette: Sugár András feladatait átmenetileg Straub Elek, a T-Mobile elnöke, egyben az MT Rt. elnök-vezérigazgatója veszi át. A mobilcég távozó vezetője a változás hátterét ismertetve elmondta: „a tulajdonosi kör jövőképével nem tudtam azonosulni, így tisztelettel és megbecsüléssel adom át a vezetést”.
*
Sugár András megbízatása 2007-ben járt volna le, a váltás azt jelentheti, hogy megszűnik a négymilliós előfizetői táborral bíró cég önállósága. A T-Mobile ugyan a Deutsche Telekom (DT) érdekkörébe tartozó MT tulajdona, és bár jogilag önálló cégként működik, piaci hírek szerint Sugár az MT-től való független működést képviselte, ebben pedig eltért az álláspontjuk Straub Elekkel. A változás hátterében állhat, hogy a T-Mobile az egyik legsikeresebb cég a távközlési piacon, viszont a vezetékesrészleg, a T-Com eredményessége a vonalak csökkenése miatt meggyengült.
Az 1993 óta dinamikusan fejlődő – még Westelként induló – vállalat önállósága egészen 2001 decemberéig tartott, amikor is a Matáv – az MT jogelődje – a mobilszolgáltató százszázalékos tulajdonosává vált: a DT-től megvásárolta a 49 százalékos üzletrészt.
Ezt követően viszont hírek szerint igen komoly érdekellentét alakult ki a társaság további irányítását illetően Sugár András és Straub Elek között. Ennek némileg ellentmond, hogy a T-Mobile vezetőjének szerződését éppen Straub javaslatára hoszszabbították meg 2003 decemberében. Ugyan a Westel márkanevének 2004. májusi megváltoztatása nem vezetett piaci átrendeződéshez – a társaság növekedése és részesedése nem rendült meg –, fontos lépés volt ahhoz, hogy az MT tulajdonosi és vezetői köre még inkább érvényesítse akaratát. Arra nemigen lehet számítani, hogy a T-Mobile-nak csökkenne az ügyfélköre, a váltás miatt viszont a vállalat is átalakulhat.

Megrázó vallomást tett a súlyos beteg magyar politikus: teljesen összeomlott