Telefoncégek, reszkessetek!

Két év alatt megnégyszereződik a világon az internetes (IP) telefonok száma – jósolják szakemberek. A teljesen ingyenesen vagy a jelenleginél jóval kedvezőbb áron kínált szolgáltatások arra késztetik a hagyományos szolgáltatókat, hogy lezárják rendszereiket az internetes fájlcserélő technológiát használó vállalkozások előtt.

Dénes Zoltán
2005. 09. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Általános feltűnést keltett a közelmúltban, amikor a német Vodafone úgy módosította szerződési feltételeit, hogy a cég technikailag megakadályozza ügyfeleit a VoIP, vagyis az internetes telefonálás használatában. A cég vészreakciója beszédes: elemzők szerint a telefonköltségek nyolcvan százalékát is megtakaríthatja az, aki IP-telefont használ.
A legismertebb internetes szolgáltató, a Skype hazánkban is hozzáférhető szolgáltatása a nyáron csökkentette árait. A SkypeOut nevű rendszer használata – amely az internetről a hagyományos szolgáltatók irányába menő hívásokat bonyolítja le – pofonegyszerű. Minden felhasználóhoz tartozik egy virtuális számla, amit hitelkártya segítségével lehet feltölteni. Az igen alacsony percdíjakat erről a számláról vonja le a rendszer. A Skype weboldalán 10 vagy 25 eurós – 2460 és 6150 forintos – egységekkel tölthetjük fel számlánkat. Nem számít, hogy a hívó fél hol tartózkodik, melyik ország melyik internetszolgáltatóján kapcsolódik a világhálóra: a percdíj kizárólag a hívott fél tartózkodási helyétől függ. A Skype hálózatán belül pedig továbbra is ingyenes minden hívás.
A Skype-ot a Kazaa fájlcserélő készítői hozták létre annak érdekében, hogy teljesen ingyenes internetes telefonálási lehetőséget nyújtsanak a felhasználóknak. Más cégek is kínálnak hasonló szolgáltatást, azonban a Skype rövid idő alatt igen népszerűvé vált. A cég jelenleg több mint 47 millió felhasználóval bír, közülük csaknem 1,8 millióan telefonálnak a hálózaton kívülre. A Skype peer-to-peer technológiát alkalmaz, ami központi szerver helyett a felhasználók számítógépeire épít a telefonhívások lebonyolításában. Ez egyben azt jelenti, hogy a Skype-nak lényegében nincsenek infrastrukturális költségei, így lehet rendkívül alacsony percdíjakat elérni.
A távközlési cégek vezetői világszerte rémülettel figyelik a jelenséget, miközben felvásárlásokkal igyekeznek javítani pozíciójukon. A Skype-ért például Ruppert Murdoch ausztrál médiamágnás hárommilliárd dollárt ígért, azonban a céget nem adták oda ennyi pénzért sem tulajdonosai. A vállalkozás értékét csak növeli, hogy több hasonló elven működő, internetalapú kommunikációs cég alakul a közeljövőben. A világháló piacvezető cége, a Google is bejelentette, hogy beszáll a telefonüzletbe. A Skype egyelőre tartja vezető helyét, hiszen egyszerre átlagosan hárommillióan használják szolgáltatásait. A Google technológiai hátránya – vagyis az, hogy szolgáltatásai ma még csak interneten belül használhatók – azonban behozható, és a piacon más jelentkezők is akadnak. A nagy kérdés az, hogyan reagálnak minderre a hagyományos technológiát használó telefontársaságok: igyekeznek elszigetelni a feltörekvő fájlcserélőket, vagy maguk is felviszik forgalmuk jelentős részét az internetre.



Lehallgathatatlan hívások. Államilag támogatott kutatásban keresik az Egyesült Államokban a módját annak, miként lehetne lehallgatni az interneten lebonyolított telefonhívásokat. Mivel a Skype rendszerének használói képesek elbújni egy úgynevezett anonimizáló szerver mögé, ráadásul kikerülik a hagyományos telefonvonalakat, azonosításuk egyelőre szinte lehetetlen. Az Index internetes hírportál nemrég közölt összeállítása szerint az amerikai szövetségi bűnügyi hivatal (FBI) attól tart, hogy az internetalapú telefonálás ilyen adottságok mellett ideális terepe lehet a terroristáknak és a bűnözőknek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.