Tóth Tamás Magyarország malajziai nagykövete is kivonult a maláj exkormányfő Kuala Lumpurban tartott előadásról. Mahathir Mohamad Malajzia volt miniszterelnöke az ázsiai ország fővárosában az iraki helyzetről rendezett konferencián tartott beszédében azzal vádolta az Egyesült Államokat és Nagy-Britanniát, hogy „államilag kezdeményezett terrort” gyakorolnak Irakban, és hogy a két ország pilótái „gyilkosok”. A Suhakam nevű emberi jogi szervezet meghívására tartott beszédében a politikus azt mondta, Irak megszállása következtében több ember halt és sérült meg, mint amennyivel Szaddám Huszeint valaha is megvádolták. Mahathir a háborút a palesztinok elleni rakétatámadásokhoz hasonlította. Úgy vélte, a nagyhatalmak megszegték a nemzetközi emberi jogi megállapodásokat azzal, hogy fogva tartottak és megkínoztak irakiakat és másokat.
A Vasárnapi Hírek című lap szerint, amikor az exkormányfő az Irakban szolgáló brit és amerikai katonákat gyilkosoknak, a megszállást pedig terrorcselekménynek nevezte, Tóth Tamás magyar nagykövet (aki a Kovács László vezette Külügyminisztérium szóvivőjéből lett a külképviselet vezetője – a szerk.) Bruce Cleghorn brit főkonzul kíséretében elhagyta a termet. Amerikai diplomaták nem voltak jelen az előadáson.
A rendezvényt követő sajtótájékoztatón Mahathir Mohamad úgy fogalmazott: „ahogy nekik joguk van kritzálni engem, nekem is őket. Joguk van kisétálni”. A maláj New Straits Timesra hivatkozó újság szerint a brit főkonzul úgy érvelt, hogy megsértették országát, félremagyarázták cselekedeteit.
Kerestük a választ, hogy Tóth Tamás – más diplomatáktól eltérően – miért vette magára a hazánkat nem érintő bírálatokat, ám a Kuala Lumpur-i magyar nagykövetségen még az ügyeleti számon sem tudtunk senkit elérni. A történteket követő esetleges diplomáciai lépésekről a külügyi szóvivőt kérdeztük volna, ám Polgár Viktor sem vette fel mobiltelefonját.
Jegyzet a 7. oldalon
Megszólalt lelkiismeret. Hiteltelennek bizonyultak azok a bizonyítékok, melyeket Colin Powell hozott fel 2003 februárjában az ENSZ Biztonsági Tanácsa előtt, azokkal is alátámasztva az iraki háború jogosságát, az amerikai külügyek volt irányítója ezért – mint egy tévéinterjúban fogalmazott – most „szörnyen érzi magát”. Emlékezetes, Washington Irak tömegpusztítói fegyverei jelentette fenyegetésre alapozta a bagdadi rezsimet megdöntő hadjáratot, később azonban egyetlen ilyen eszközre sem leltek az országban. (MN)