Válság a tokaji borvidéken

Információink szerint a sátoraljaújhelyi székhelyű Tokaj Kereskedőház Rt. mintegy háromezer termelővel módosította egyoldalúan a termeltetésre, felvásárlásra kötött szerződéseket. A gazdáknak ráadásul a napokban fizetik ki a tavaly felvásárolt gyengébb szőlő ellenértékét, méghozzá meglehetősen alacsony áron.

Tolcsvai L. László
2005. 09. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Válságjelek érzékelhetők a hegyaljai borosgazdák szerint a tokaji borvidéken. A tavaly ősszel felvásárolt gyengébb szőlő ellenértékét csak a napokban fizeti ki a sátoraljaújhelyi székhelyű tokaj-hegyaljai szőlő- és bortermelő szövetkezet, amit a Tokaj Kereskedőház Rt. tervezett magánosításával összefüggésben hoztak létre a földművelésügyi minisztérium jóváhagyásával. Szabó Csaba, a kereskedőház leváltott igazgatósági elnöke megerősítette a hírt. Mint mondta, a kereskedőház tavaly egyáltalán nem vette át tizenhét mustfok alatt a szőlőt, átirányította a vele szoros kapcsolatban álló és furcsa körülmények között létrehozott szövetkezethez. A jobb szőlőt viszont kilónként 50–60 forintos áron vette át a kereskedőház, ebből összesen 120 ezer mázsát dolgozott fel.
Szabó Csaba rámutatott: tizennyolcezer mázsát vett át a szövetkezet négyszáz termelőtől, és adta át feldolgozásra, bértárolásra a Tokaj Kereskedőház Rt.-nek. Most derült ki, hogy a tizennégy mustfok körüli szőlő kilogrammjáért utólag bruttó 39 forintot fizetnek, a 16,5 fok körüliekért pedig negyvenhatot. Ráadásul mindkét kategóriánál kilónként huszonkét forintot számoltak fel bértárolásra és feldolgozásra, emellett a szövetkezet tagjaitól 1,5 százalékot, a nem tagoktól pedig nyolc százalékot vontak le működési hozzájárulás címén.
A szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy a Tokaj Kereskedőház Rt. vezetése egyoldalúan módosította a háromezer termelővel 2003-ban kötött szerződéseket, s a döntést térségi borválsággal magyarázta. Szabó Csaba kijelentette: a hároméves szerződésben foglalt, hektáronkénti 140 mázsás garantált átvételi mennyiséget a felére csökkentették. A termelők azért írták alá a módosított szerződést, mert kényszerhelyzetben voltak, hiszen a kereskedőház az egyetlen állami felvásárlási pont Hegyalján. A borvidék termelőinek kiszolgáltatottságát jelzi, hogy megjelentek az alföldi arany háromszög nepperei, akik azért vásárolják fel a gyenge szőlőt 25–30 forintos áron, hogy az alföldi és homoki borok savtartalmát javíthassák.



Lengyel siker. Míg nálunk decembertől kezdik meg a termelőknek járó uniós területalapú támogatások kifizetését, Lengyelország, Litvánia és Lettország elérte, hogy már októbertől folyósítsa számukra Brüsszel ezt a pénzt. A Világgazdaság értesülését megerősítve az agrártárca helyettes államtitkára a három államot ért természeti csapásokkal indokolta a szokatlan uniós kedvezményt. Nyújtó Ferenc arra is felhívta a figyelmet, hogy eredetileg nálunk jövő év áprilisában indult volna meg a kifizetés. Horváth Gábor, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének főtitkára viszont úgy találta, hogy igenis lett volna esélyünk nekünk is a dátum megváltoztatására. Ha nem is természeti csapás alapján, de hivatkozhattunk volna a magyar gazdálkodókat sújtó csaknem 600 milliárd forintos hitelállományra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.