Végleges a narancsos tábor szakadása

Véglegesnek ítéli a szakadást a hatalmi eliten belül a történtek után Olekszandr Vesnyak, a kijevi szociológiai intézet főmunkatársa. Mint fogalmaz, a „Majdan” (a „narancsos” fordulat színtere Kijevben – a szerk.) értékeit képviselők, az igazi forradalmárok ellenzékbe vonultak, s átmenetileg győzött Viktor Juscsenko környezetének korrupt része.

2005. 09. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem lepték meg a történtek a politikát közelről figyelemmel kísérőket, az utca embere azonban nem számított a látványos szakításra. A társadalom egy részének kiábrándulása így érthető. A közhangulatot érzékeltetve a politológus elmondta, hogy a friss felmérések szerint a lakosság mintegy harmada teljesen elfordult a politikától, így nem érdekli a kormányválság sem. A fennmaradó kétharmad fele semleges a Viktor Juscsenko és Julija Timosenko közötti vitában, míg a többiek inkább az exkormányfőt támogatják. Vesnyak a képet árnyalva még megjegyzi, hogy az elemzők többsége még mindig Juscsenko-párti, míg az év elején hatalomra jutott elit jelenleg inkább Timosenkóval szimpatizál. Az elmúlt hét történései tehát csak mélyítették a „narancsos” táboron belül kezdettől meglevő ellentéteket. Általában is elmondható azonban, hogy az előző rendszer elutasítása, mint közös nevező egyre gyengébben kovászolta össze a nagyjából egy éve verbuválódott szövetséget.
Az elmúlt mintegy hét hónapot értékelve Olekszandr Vesnyak a legnagyobb hibának azt tartja, hogy az elnök alapvetően a kampányát finanszírozó, s most a számlát benyújtó korrupt erőkre támaszkodott, cserbenhagyva az őt lényegében a hatalomba segítő politikai szövetségeseit, Timosenkót és a kisebb pártokat, köztük például a RUH-ot. Ezek az erők mindinkább a háttérbe szorultak a megbukott rendszert sok tekintetben idéző oligarchákkal szemben, s a választások közeledtével e helyzet ellen mind nyíltabban lázadtak. A szakértő szerint megmutatkozott annak gyengesége is, hogy a Juscsenko körüli egység meglehetősen adminisztratív módszerekkel szerveződött s nem valódi politikai egyetértésen, a nézetek azonosságán alapult. A politológus elismeri, a kormány tevékenységét is érheti kritika, megjegyzi azonban, hogy Timosenko kabinetje alapjában az elnök programját hajtotta végre.
A jövő márciusi parlamenti választások szempontjából nézve a politikai palettát, a politológus a legfőbb változásnak azt látja, hogy Timosenko blokkjának képében most jelent meg valójában a Juscsenko mögött álló Mi Ukrajnánk párt ellenzéke. Az év elején bukott hatalom ugyanis az elmúlt időszakban szinte nem is volt észrevehető, Viktor Janukovics például két hónapig volt külföldön s csak a kormány leváltásának hírére jött vissza, de nem mondott semmit. A sort folytatva, a Leonyid Kucsma elnöki adminisztrációját korábban vezető Viktor Medvedcsuk egyesített szociáldemokrata pártjára Vesnyak szerint akkor sem szavaznának az emberek, ha jegyre adnák a kenyeret, mint ahogy a kommunisták is halott erőnek tekinthetők. Így aztán az ellenzék egyrészt Timosenko körül csoportosul, de az új helyzet növeli a mozgásterét a Janukovics vezette Régiók Pártjának is.
Mint a politológus fogalmaz, a mostani válság is megmutatta, hogy Ukrajnának nagyon is szüksége van a politikai reformokra. A „jó cárra” alapuló modell ugyanis nem működik, a sok tekintetben mindenható elnöki adminisztrációt nem a nép választja. A kormánynak is a választási eredményeket kell tükröznie, így aztán könnyen előfordulhat, az erre most garanciákat nyújtani nem hajlandó Juscsenkónak a választások után meg kell békülnie azzal a gondolattal, hogy mégiscsak Julija Timosenko ül majd az akkor már jogköreiben megerősített miniszterelnök székébe. Addig is „technikai” kormányfőként az elnök régi embere, az a letűnt rendszer kormányaiban sorra felbukkanó Viktor Jehanurov vezeti a kabinetet, aki Vesnyak szerint képtelen bármiféle reform előmozdítására. Mint mondja, ez a kormány a most már teljes erővel feldübörgő kampányban cselekvésképtelen. A politológus végezetül a helyzet egyetlen pozitívumaként megjegyzi, az azért mégiscsak megnyugtató, hogy ezek a viták, belső harcok már egy demokratikus fordulat után zajlanak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.