Az 1956-os forradalom és szabadságharc 49. és a Magyar Köztársaság 16. évfordulója központi budapesti megemlékezései október 22-én kezdődnek. Délután fél négytől a műszaki egyetem aulájában tisztelegnek a forradalmi eseményeket elindító egyetemi ifjúság emléke előtt. Fél öttől indul a hagyományos fáklyás menet a Műegyetemtől a Bem térre, ahol este hatkor megemlékezés lesz, majd háromnegyed héttől indul tovább a fáklyásmenet a Kossuth térre. A résztvevőket buszokkal és Csepel teherautókkal, rendőri felvezetéssel kísérik át az Országház elé, a Kossuth téren este hét óra után 20 perccel lobbantják fel a forradalom lángját.
Október 23-án, vasárnap reggel 9 órakor katonai tiszteletadással felvonják a Magyar Köztársaság lobogóját a Kossuth Lajos téren. Fél tízkor a Vértanúk terén a Nagy Imre-szobornál helyeznek el virágokat a megemlékezők. Délben átadják a Nagy Imre-érdemrendeket a Sándor-palotában. Este 8-tól pedig a Magyar Állami Operaházban lesz díszelőadás, ahol Gyurcsány Ferenc miniszterelnök mond beszédet. A kormányfő ezenkívül részt vesz szombaton a forradalom lángjának fellobbantásán, vasárnap a Kossuth téri ünnepélyes zászlófelvonáson, illetve a Nagy Imre-érdemrendek átadásán, ahol köszönti a kitüntetetteket.
Az MSZP szombaton este nyolckor Kaposvárott Nagy Imre szülőházánál tart megemlékezést. Innen a Nagy Imre-szoborhoz vonulnak át, ahol Hiller István pártelnök, Lamperth Mónika belügyminiszter és Kolber István, az MSZP Somogy megyei elnöke, tárca nélküli miniszter mond beszédet. A budapesti szocialisták vasárnap délben megkoszorúzzák Nagy Imre szobrát a Vértanúk terén, ahol beszédet mond Molnár Gyula a fővárosi MSZP elnöke, és jelen lesz Hiller István MSZP-elnök.
Orbán Viktor, a Fidesz elnöke a Fidelitas, az Áprilisi Ifjak és az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség közös rendezvényén mond beszédet október 23-án a Műegyetem előtt. A vasárnap délután fél ötkor kezdődő esemény mottója: 1956 – Újjászületés. A szervezők – amint azt Nyitrai Zsolt, a Fidelitas ügyvezető alelnöke elmondta – azt kérik, mindenki hozzon magával egy szál gyertyát a megemlékezésre. Úgy tudjuk, a rendezvényen ünnepi beszédet mond Járóka Lívia, a Fidesz európai parlamenti képviselője is. Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke vasárnap délelőtt 11 órakor a budapesti, Széna téri megemlékezésen vesz majd részt és szólal fel. Áder János, a Fidesz parlamenti frakciójának vezetője Csornán mondja el ünnepi beszédét vasárnap délután hat órakor.
Az SZDSZ – Új Generáció október 22-én a budapesti Corvin közbe szervez megemlékezést, ahol a múlt héten elhunyt Eörsi István írásaiból olvasnak fel, délután 4 órától. Október 23-án 11 órától pedig az SZDSZ-frakció tagjai koszorúznak a 301-es parcellánál.
Az MDF baranyai szervezete október 22-én délután egy órától konferenciát rendez a megyei önkormányzat dísztermében, amelyen részt vesz többek között Dávid Ibolya, a párt elnöke. Október 23-án délelőtt háromnegyed tíztől a 301-es parcellánál emlékeznek meg, ahol beszédet mond Boross Péter volt miniszterelnök. Dávid Ibolya ezen a napon 11 órakor részt vesz Mátészalkán a városi művelődési központ emléktáblájának koszorúzásán, majd Balázs Ferenc ’56-os mártír mellszobránál tartott megemlékezésen a Kölcsey téren.
A parlamenten kívüli pártok közül a MIÉP és a Jobbik délután három órától közös nagygyűlést tart október 23-án vasárnap a Hősök terén.
Hősök és áldozatok. Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke tegnap a New York-i magyar főkonzulátus és az ENSZ-misszió megemlékezésén kifejtette: a szabadság kiharcolása és megőrzése ma is követelhet hőstetteket és áldozatokat. Hős az, aki önként vállalja a harcot az erőszak ellen, valami nagy és szent cél nevében. 1956 forradalmárai hősök voltak. Áldozat az, akit az erőszak emberséget és jogot tiporva pusztít el. A 2001. szeptember 11-én leomlott ikertornyok alatt halálukat lelt amerikaiak áldozatok voltak – hangsúlyozta. Aki megtámadja közösségük valamelyik tagját – akár a budapesti utcákon végigdübörgő lánctalpasokkal, akár a Világkereskedelmi Központ tornyaiba csapódó repülőgépekkel –, a világszabadság ellen támad. A szabadságszerető nemzetek tudják, hogy a szabadság egy és oszthatatlan, ezért szolidaritást vállalnak egymással. Az ünnepségen Németh átadta a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét Somogyi Balázsnak, a connecticuti Magyar Kulturális Egyesület elnökének és Dömötör Gábornak, a Külföldi Magyar Cserkészszövetség intézőbizottsága elnökének. A Fideszes politikus tegnapi, George Patakival, New York állam kormányzójával folytatott megbeszélésén egyetértettek abban, hogy 1956-nak az atlanti közösség aktuális erőfeszítései szempontjából máig ható jelentősége van. Pataki felajánlotta személyes támogatását annak érdekében, hogy Bush elnök a forradalom 50. évfordulójának alkalmából jövőre Magyarországra látogasson.