Az önszerveződés lehetőségéért

Makovecz Imre
2005. 10. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Művészeti Akadémia megalakulása óta újra és újra megkísérelte megszerezni azt a jogot, mely a polgári társadalmakban természetes, hogy Akadémiaként saját területén felelős gondolatait érvényesíthesse. Ezek a kísérletek sikertelenek maradtak, mert a parlament nem alkotta meg azt az akadémiai törvényt, mely szerint a művészeteket átfogó, védő, jogokkal is rendelkező, az államtól elkülönült szervezetként működhetne.
A politika nem kívánt önszervező, erős polgári rendet létrehozni. Egy különös, új diktatúrát hagyott szerveződni és az országban letelepedni. Eladta azt a vagyont, melyet az emberektől 1949-ben elvettek. A mostani tulajdonosok pedig már azoktól vették meg, akik az „államosítást” végrehajtották. Ma már mindenki előtt világos az is, hogy a nevelés alsó-, közép- és felsőfoka a fokozatosan bevezetett rendeletsorok eredményeképpen szakmájuk gyakorlására csak alig felkészült emberek tömegét termeli. Érthető az is, hogy a falvak, kisvárosok közszolgáltatásai, az önkormányzatok, a posta, az üzletek stb. megszüntetése mellett a vagyontalan vidéki lakosságnak – munka és jövőkép nélkül – miért kell tehetetlenül néznie a településeket körülvevő megműveletlen földeket, az üres istállókat. S ha a régi háztájin vagy a bérleményen termel valamit, azt miért nem veszik meg azok az új nemzetközi kereskedők, akik a nagyáruházak tulajdonosai, akiknek nem célja a lakosság egyetemes jóléte itt e világban, hanem a maximális haszon az egyetlen szempontja?
A Magyar Művészeti Akadémiának a beleszólás joga nélkül tehetetlenül kell látnia, hogy szétbontják azt az elhallgatott és láthatatlan szálakból szőtt hálót, mely a természetet, az ember természetét is áthatja, amely az érvényes kapcsolatok hálója, s amely a műveltség, az erkölcsös és a méltányos szakmagyakorlás révén válik tudatossá, életünk érvényes szellemi közegévé, ezt a hálót bontják szét. Ennek a hálónak a mentén terjed a valódi hír, amelybe a természet megújító ereje, s az emberek egyéni sorsának különös szövevénye is belehat. A magyar nép szellemi, lelki és fizikai létének feltételeit számolják most fel azok a hatalmi-politikai erők – nem hazaárulók –, de az emberek árulói, akik rendszerváltást hazudva következetes professzionalista munkával megfosztanak bennünket értékeinktől, vagyonunktól, lehetőségeinktől. Az elmúlt hetekben éppen a köztársaság államháztartásának nehéz helyzetére hivatkozó kormányt bírálták a társadalmi szervezetek, mert az ő működésüket is ellehetetleníti a pusztán hatalmi szempontokra figyelő politika.
Lehet, hogy e megnyilatkozásunk a dezinformációkhoz szokott emberek számára nem teljesen érthető. Lehet, hogy el sem tudják képzelni, hogy mi lehetne a dolga az MMA százötven tagjának. Lehet, hogy nem hiszik, hogy joggal befolyásolhatnánk a nevelés, az oktatás, a művészet és az ipar világát. Mi tudjuk, hogy kikkel és hogyan kellene együttműködnünk, és magunk civil módján tesszük is azt. De a politika különös elemeinek 15 év nem volt elegendő ahhoz, hogy túllátva hatalom és pénzszolgálat ködén megértsék, hogy a globalitás nem több mint az egyetemesség. A politikusoknak meg kell érteniük, hogy ha a politikai és a pénzhatalom szétvágja a teremtett világ önfenntartó hálóit, s azt pénzzel és egyirányú hírközléssel helyettesíti, akkor az a pusztuláshoz vezet.
Ne csodálkozzon hát senki, ha a társadalom egészséges erői – köztük a Magyar Művészeti Akadémia – jogot és részt követel a társadalom érvényes önszervezéséhez, önmagának, a szakszervezeteknek, a szakmai kamaráknak, az önkormányzatoknak és az embereknek külön-külön!

Makovecz Imre építész, a Magyar Művészeti Akadémia elnöksége nevében

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.