A hírt Vladimir Savic horvát állat-egészségügyi illetékes jelentette be tegnap. A magyar gyűrűvel ellátott, haldokló madarat október 25-én pusztították el Horvátországban, az Orahovica melletti halastavakon – tudtuk meg Karcza Zsolttól. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MMTE) gyűrűzési központjának vezetője elmondta: a madarat – adataik szerint – Balatonfüreden idén szeptember 9-én egészségesen fogták be, megjelölték, majd szabadon engedték. A Horvátországi Madárgyűrűzési Központ a hattyú megtalálásáról értesítette magyarországi kollégáit. Közölték: a madár – több társával együtt – október 19-én érkezett a területre, és még ugyanazon a napon tizenkét hattyú pusztult el.
*
A tetemeket (később a magyar jelzéssel ellátott madárét is) Zágrábba szállították kórbonctani vizsgálatra, ahol valamennyiben kimutatták a H5 vírust. A Horvátországban hétfőn lelőtt madár sárga jelölő-gyűrűt is viselt a nyakán, míg a lábán levő fémgyűrűn „Hungary Budapest” volt feltüntetve – ismertette Karcza Zsolt. Hozzátette: a hatytyút megjelölése után, szeptember 22-én még egyszer megfigyelték, szintén Balatonfüreden. A hazai bütykös hattyú kóborlásai alatt eljut horvát és szlovén vizes élőhelyekre is. Magyarországra a Kárpát-medence északi részeiről, Sziléziából, a Cseh-medencéből, valamint a Lengyel-alföld vidékéről érkeznek telelő állományok. Bár a szárnyast a Balatonon figyelték meg utoljára, ebből Karcza Zsolt szerint nem következik egyenesen, hogy a hattyú hazánkban fertőződött meg. A madárinfluenza lappangási ideje a madaraknál három és huszonegy nap között határozható meg. A szakembertől megtudtuk még, hogy egy másik, a Fertő tó magyar felségterületén hétfőn talált döglött hattyú szlovéniai jelzéssel repült át hazánkba. Februárban még egészséges volt, amikor a Mosoni-Dunán látták Győrben. Tetemét az Országos Állat-egészségügyi Intézetbe szállították. – Eddigi megállapításaink szerint a hattyú nem volt madárinfluenzás, inkább baromfikolerára gyanakszunk – tudatta lapunkkal az intézet főigazgatója. Tekes Lajos elmondta: hétfőn Petőfiszállásról, valamint a veszprémi állatkertből is kaptak elhullott hatytyúkat. Előbbiről megállapították, hogy baromfikolerában pusztult el, míg a Veszprémből hozott szárnyas vesztét elhalásos bélgyulladás okozta.
Mindhárom hattyút madárinfluenza-vizsgálatnak is alávetik. Az intézetbe az elmúlt napokban rengeteg énekesmadár, galamb és gém tetemét vitték be aggódó polgárok, amelyeken megnyugtatásképp elvégzik a teszteket.
Március végétől forgalmazható a magyar fejlesztésű H5N1 elleni vakcina – jelentette be tegnap Rácz Jenő. A szakminiszter szerint az engedélyezés szükség esetén rövidülhet. A Magyar Broilerszövetség tegnap közölte: sajnálatosnak tartják, hogy Rácz Jenő és az egészségügyi kormányzat gyakran pusztán a sajtószerepléssel, különösen a látványos próbavakcina-oltással hozzájárult a pánikhangulat kialakulásához.
Fő a higiénia. Ha valaki elpusztult madarat talál, értesítheti az állatorvost vagy a megyei állat-egészségügyi és élelmiszer-ellenőrző állomást. A tetemhez hozzá lehet nyúlni, de utána kezet kell mosni – mondta a főállatorvos, miután nemrég galambtetemeket találtak Szegeden. Elhullásukat nem madárvész, hanem növényvédő szeres mag okozhatta.

Borzasztó baleset: frontálisan ütközött egy kombájn és egy személyautó