Batiz: Autópálya és euró

A kormány nem mond le sem a szociális kiigazításokról, sem az autópálya-építésekről az euró bevezetése érdekében – mondta el tegnap lapunk kérdésre Batiz András kormányszóvivő. Ezt a dilemmát pedig éppen Gyurcsány Ferenc miniszterelnök vázolta fel két hete. Az SZDSZ eközben a felelőtlen lépések ellen foglalt állást.

Munkatársainktól
2005. 10. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány sem a szociális kiigazításokról, sem a fejlesztésekről nem fog lemondani az euró bevezetésével párhuzamosan – mondta el lapunk kérdésére Batiz András kormányszóvivő. Két hete még a kormányfő tette fel úgy a kérdést a parlamentben: vagy autópálya-építés és szociális juttatások, vagy pedig az euró minél gyorsabb bevezetése. Batiz ezt ma már úgy értelmezte, a kérdés arra vonatkozott, be lehet-e vezetni úgy 2010-ben az eurót, hogy nem fogják viszsza a fejlesztési és jóléti kiadásokat. Magyarázata szerint erre most olyan válasz született, hogy igen.
Azzal kapcsolatban, hogy az elemzők egybehangzó ítélete szerint csak úgy lehetne tartani a céldátumot, ha a még el sem fogadott jövő évi költségvetési tervezetet módosítják, Batiz annyit mondott: ő ismer más elemzéseket is.
*
Kifejtette: az állam önmagán fogja megtakarítani azokat a költségeket, amelyek az euró bevezetéséhez szükségesek, ezen dolgozna az államreform-bizottság.
Az SZDSZ szerint viszont ellen kell állni a kísértésnek, hogy a választások előtt felelőtlen ígéretekkel terheljék a magyar gazdaságot. Azzal, hogy kimondjuk, be kell vezetni az eurót 2010-ben, nem befejeződött, hanem elkezdődött egy folyamat – nyilatkozta tegnap Kuncze Gábor, a párt elnöke. Felhívta a figyelmet arra: az igazán lényeges lépésekre most, a bejelentés után kerülhet sor. Párttársa, Horn Gábor, a Miniszterelnöki Hivatal koalíciós ügyekért felelős államtitkára a szabad demokraták sikereként értékelte, hogy a kormány nem kívánja elhalasztani az euró 2010-es bevezetését. Hozzátette viszont, hogy a dátum betartásához nagyon következetes és takarékos állami gazdaságpolitikára van szükség, amelyről érdemes egyeztetni. Úgy vélte: az egészségügy átfogó reformja, egy közigazgatási reform, egy önkormányzati reform nélkül „ez a dolog nem megy”. Horn Gábor cáfolta azt, hogy „valami fantasztikus koalíciós feszültség” lett volna az MSZP és az SZDSZ között az euróbevezetés kapcsán. Szekeres Imre, a szocialista párt elnökhelyettese pedig egyáltalán semmilyen vitáról nem tud a két párt között. Ismeretes: hétfőn Burány Sándor, az MSZP frakcióvezető-helyettese még megerősítette a Reutersnak azt az információját, hogy a szabad demokraták a koalícióból való kilépéssel fenyegetőztek a 2010-es céldátum módosítása esetén.
A Pénzügyminisztérium tegnap kitartott a 2010-es céldátum mellett. Katona Tamás, a tárca közigazgatási államtitkára kijelentette: ha a jövő évre tervezett 4,7 százalékos eredményszemléletű hiány megvalósul, akkor hazánk 2008-ra képes lesz teljesíteni a maastrichti kritériumokat, azaz 2010-ben be tudja vezetni az eurót.
A kérdéssel kapcsolatban Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank elnöke tegnap úgy fogalmazott: a tavalyi uniós csatlakozásunk óta nem jutottunk közelebb az Európai Unióhoz, s a tíz új csatlakozó ország közül hazánk az egyetlen, amely az euróhoz szükséges négy követelményből mindössze egyet tud teljesíteni. A jegybankelnök szerint Magyarország gyakorlatilag még az államadósságra vonatkozó kritériumnak sem felel meg, nyugdíjreform nélkül ugyanis a GDP-arányos adósságunk meghaladja a hatvanszázalékos plafonértéket.
A céldátum tartásáról szóló magyar kormánynyilatkozatok ellenére nehéz elképzelni az euró magyarországi meghonosítását 2010-ben – állapítja meg a BNP Paribas befektetőház tegnap kiadott térségi elemzése, amely az uniós statisztikai hivatal azon előírása, hogy a magyar autópálya-építéseket be kell vinni a költségvetésbe, az idei magyar államháztartási hiányt a GDP-érték 7,5 százalékára fogja duzzasztani, így ma már egyértelmű, hogy az euróövezeti belépés reális dátuma 2010 utánra tolódott. Hasonló aggályokat fogalmazott meg a Dresdner-csoport jelentése, amely Gyurcsány Ferenc euróbevezetésről szóló nyilatkozatait „viszonylag populistának” titulálta. A pénzintézet változatlanul azzal számol, hogy a céldátum halasztásának bejelentése nemcsak lehetséges, de valószínű is, jóllehet e bejelentés feltehetőleg nem hangzik el a legközelebbi jövőben.

Dávid nyílt vitát akar. Az euró bevezetéséről szóló élő televíziós vitára hívta Dávid Ibolya MDF-elnök a másik három parlamenti párt elnökét, Hiller Istvánt (MSZP), Kuncze Gábort (SZDSZ) és Orbán Viktort (Fidesz). Dávid nyílt levelében azt írja: a vita célja, hogy az emberek megismerjék a pártok álláspontját az euró 2010-es bevezetéséről. Az MDF elnöke egyszersmind jelzi, szerintük a kormányzati optimizmust ez ügyben semmilyen gazdasági érv nem támasztja alá.



Nyikorog a szélkakas?

Gyurcsány Ferenc október 17-én
„A hét végén a kormánykoalíció pártjainak frakcióival zajlott konzultációt követően ma délelőtt egy hivatalos nyilatkozatot tettem, amelynek egyik eleme az, hogy végiggondolva, -tárgyalva és -elemezve a Magyarország előtt álló lehetőségeket, az a kormánykoalíció pártjainak közös álláspontja, hogy olyan államháztartási és költségvetési politikát kell folytatni, amely 2008-ra, az eredetileg tervezett időpontra teljesíti az úgynevezett maastrichti kritériumokat, tehát lehetővé teszi az euró 2010-es bevezetéséről szóló döntést.”
Gyurcsány Ferenc október 4-én
„Ha konfliktusba kerül egymással az euró minél gyorsabb bevezetésének korábbi szándéka, illetve a szociális igazságteremtés és az építkezés programja, akkor hogyan kell dönteni? Szeretném, ha mindazok, akik a gazdaságpolitika eddig követett irányával szemben kritikát fogalmaznak meg, most kivételesen ők válaszolnának az én kérdésemre; azaz hogy helytelenítik-e, hogy inkább azt támogatjuk, hogy folytassuk az autópályák építését. Helytelenítik-e, hogy az a szándékunk, hogy az elkezdett autópálya-építési programot befejezzük? Hozzáteszem, dönthetünk úgy, közös költségvetésünkben el tudunk érni megtakarítást akképpen, hogy építkezéseket leállítunk.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.