Négy arab férfit ítélt tegnap öttől nyolc évig terjedő börtönbüntetésre a düsseldorfi bíróság az al-Tauhíd-ügyben. Az iszlamisták 2001-ben berlini és düsseldorfi zsidó célpontok ellen terveztek merényletet. Közülük hármat abban találtak bűnösnek, hogy tagjai voltak az Abu Muszab az-Zarkávi nevéhez kötődő at-Tauhíd nevű szélsőséges szervezetnek; a meghiúsított merényletet a terroristavezér utasítására követték volna el.
„Csak a BDN-nek, a BKA-nak és az alkotmányvédelemnek köszönhető, hogy nem történt terrortámadás Németországban” – mondta a Reutersnek az at-Tauhíd-perben elnöklő Ottmar Breidling. A német hírszerző szolgálat, illetőleg a német nyomozóiroda munkáját Otto Schily belügyminiszter is elismerte, és üdvözölte a bíróság ítéletét. „Ennek a pernek nem kellett volna megtörténnie, ha a bevándorlási törvényeket következetesen alkalmazták volna” – tette hozzá Schily.
A vádlottak Zarkávinak és társainak is szállítottak volna hamis személyi okmányokat. Az al-Tauhíd tagjai közül tegnap a jordániai Mohammed Abu Deszrt és Iszmail Salabit, valamint a palesztin Asraf Mohammad al-Dagmát ítélték el, az algériai Dzsámel Musztafa csupán támogatta a szervezetet. Al-Dagma nem kis zavart okozott, amikor az ítélethirdetés után pánikszerűen menekülni kezdett a tárgyalóteremből, a biztonsági szolgálat egy szomszédos teremben tartóztatta fel a hét és fél évi fogságra ítélt arab férfit.
Gyurcsány Berlinben. Rövid látogatásra érkezett tegnap a magyar miniszterelnök a német fővárosba, hogy szót válthasson a távozó és a következő kancellárral. A Schröder–Gyurcsány-megbeszélésen részt vett az a Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter-jelölt is, aki augusztus 15-én titkos megbeszélésre érkezett Budapestre, feltehetően a keletnémet pártvagyon ügyében. A Londonba készülő magyar miniszterelnök villámlátogatása során főképp Európa-politikai és bilaterális témákat érintett német kollégáival. Gyurcsány Ferenc egyúttal magyarországi látogatásra hívta meg Angela Merkelt. (MN)