Óriási visszhangot kiváltó afférral kezdte meg munkáját a 614 honatyával megalakult 16. Bundestag. A képviselők előbb megegyeztek abban, hogy minden frakció jelöltjének helyet biztosítanak a parlament alelnökei között, majd nagy többséggel a ház elnökévé választották a kereszténydemokraták javasolta Norbert Lammertet, aki röviddel később váratlan és kellemetlen fejleménnyel találta szemben magát. A képviselők tetemes többsége nem volt hajlandó bizalmat szavazni a szélsőbaloldali frakció jelöltjének, Lothar Biskynek. Az elutasító hangulat fokozódott azt követően, hogy a jelölt két további szavazási menet során is elbukott. Példátlan esemény ez a német parlamentáris demokrácia történetében. Kényszermegoldásként Norbert Lammert végül úgy döntött, hogy a következő választási fordulót későbbi időpontra halasztja, abban bízva, hogy időközben sikerül tisztázni a kellemetlen ügyet. A Baloldali Párt azonnal bejelentette: továbbra is Bisky marad a jelölt. Az NDK egységpártjának örökösei célzatos politikai bosszúról beszélnek, más források Bisky tisztázatlan Stasi-múltjára hivatkoznak. A Bundestag legközelebbi ülésére előreláthatóan csak november közepén kerül sor.
Köhler államelnök hivatalosan elbúcsúztatta ugyan a Schröder-kabinet tagjait, de egyben felhatalmazta őket, hogy az új – valószínűleg nagykoalíciós – kormány megalakulásáig továbbra is lássák el ügyvezetői feladatukat.
A CDU/CSU–SPD-kormányban gazdaságügyi miniszternek jelölt Edmund Stoiber örökéért máris megindult a küzdelem Bajorországban. A tartományi miniszterelnök pozíciójáért Günther Beckstein belügyminiszter és a kancelláriát vezető Erwin Huber jelentette be igényét. Stoiber csak az új kormány megalakulása után akarja tisztázni e hatalmi kérdést. Ennek oka nyilvánvaló: a fekete–vörös koalíciós tárgyalások kimenetele kiszámíthatatlan, és előfordulhat, hogy Stoiber nem teszi át székhelyét Berlinbe, hanem marad Münchenben. Ebben az esetben pedig semmi szüksége nem lenne utódra.

Menczer: Zelenszkij elmondta, hogy ő is irányítja a Tisza Pártot