Hanthy Kinga Visszafogadott Légió című írásában (Magyar Nemzet szeptember 24-i száma) rám is hivatkozott. A rehabilitáció folyamatáról telefonon beszélgettünk, és ezért fordulhatott elő, hogy néhány információ pontatlanul jelent meg az írásban. A hitelesség kedvéért ezúton szeretném pontosítani az általam elmondottakat és Hanthy Kinga által felhasználtakat.
Cziegler Gusztáv születési helye Budapest. Sajnos az egyik könyvemben helytelenül Bécs olvasható, miközben valamennyi Czieglerről szóló írásomban a helyes Budapest szerepel. Ő Solothurban (Svájc) hunyt el 1966. június 6-án. Közel a 80. életévéhez is dolgozott a Rollschen Eisenwerk AG laboratóriumában, mivel senkitől nem kívánt támogatást elfogadni. Az 1920-as évek második felétől 1930-ig volt a Központi Átvételi Bizottság elnöke, majd a Haditechnikai Intézetben szolgált. 1945. június 14-én a Honvédelmi Minisztérium állandó igazolóbizottsága 912/ig. biz. – 1945. számú határozatával „Igazolt”-nak nyilvánította. Rendfokozatától 1949-ben (10.147/eln. szü. 1949.) „külföldre szökés” címén fosztották meg.
A volt magyar királyi honvédségben nem volt karpaszományos századosi rendfokozat. Karpaszományt a tartalékos tisztjelöltek (érettségizett, diplomás személyek) viseltek, akik karpaszományos honvédek, őrvezetők, tizedesek, szakaszvezetők voltak.
A cikkben említett Farkas Ferenc nem vezérkari ezredes, hanem vezérezredes volt. Ő nem más, mint vitéz kisbarnaki Farkas Ferenc. Rehabilitációját nem a családja – fia 1944-ben hősi halált halt, lánya fiatalon elhunyt, felesége korábban meghalt –, hanem a külföldi magyar cserkészek, a Vitézi Rend és civil szervezetek szorgalmazzák.
Magam 1999. június 14-e és 2000. december 31-e között voltam a Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és Múzeum főigazgatója, és beosztásom okán tagja a Honvédelmi Minisztérium rehabilitációs bizottságának, azóta szakértőjeként működöm (természetesen a bizottság tagjaihoz hasonlóan a legcsekélyebb anyagi ellenszolgáltatás nélkül).
Remélem, hogy a bizottság működésének eredményeként minél több, rendfokozatától 1945, illetve 1956 után megfosztott tiszt nyeri vissza – akár posztumusz is – egykoron viselt rendfokozatát, és utódaik méltán lehetnek rájuk büszkék.
Dr. Szakály Sándor hadtörténész, Budapest

TEK-akció a belvárosban – videón mutatjuk a kitoloncolt ukrán kém elfogását