Egyelőre nem tudni, milyen változásokat hoz a fogyasztók és a vezetékes energiaszolgáltatók életében az a tény, hogy a jövőben az állampolgári jogok országgyűlési biztosa, a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség, a Gazdasági Versenyhivatal és a Magyar Energia Hivatal közösen vizsgálja majd a fogyasztói panaszokat, hiszen az érintett hivatalok már eddig is értesültek egymás munkájáról. A szolgáltatók szerint az összehangolt munka bejelentése önmagában nem jelent túl sokat, ha azonban az együttműködés egy fogyasztóvédelmi csúcshivatal megalakulásának első lépcsője, az valószínűleg komoly előrelépést jelentene az ügyben. Boross Norbert, a Budapesti Elektromos Művek és az Észak-magyarországi Áramszolgáltató szóvivője legalábbis úgy látja, hogy ha az eddig különböző hivatalok között szétszóródó ellenőrzési tevékenységet egy hivatal fogná össze, az a szolgáltatóknak és a fogyasztóknak is hasznára válna.
A négy hivatal egyebek mellett azzal indokolta az összefogás szükségességét, hogy az utóbbi időben a szolgáltatók nagymértékű díjemeléseket hajtottak végre a csak az általuk elvégezhető beavatkozások esetében. A beavatkozások után elkészített számlák sok esetben olyan elemeket tartalmaztak, amelyeket a fogyasztó nem tudott beazonosítani, a szolgáltatók pedig kérésre sem adtak elegendő mértékű magyarázatot, s az előzetes tájékoztatások sem voltak kielégítők. Boross Norbert ezzel kapcsolatban elmondta, hogy az általa képviselt cégek nem maguk végzik a kifogásolt tevékenységet – például a szolgáltatás be- és kikapcsolását –, hanem közbeszerzési eljárással kiválasztott alvállalkozók. Kérdés tehát, mit ér a négy hivatal azon felszólítása, hogy a társaságok „változtassanak eddigi magatartásukon, s fogyasztói szolgálati tevékenységük árait önkéntesen korlátozzák a társadalom számára elfogadható mértékűre” – túl azon, hogy a társadalom számára elfogadható mértéket meglehetősen bajos pontosan meghatározni.
A Magyar Energia Hivatal minden esztendőben fogyasztói elégedettségi vizsgálatot végez. Az idei eredményekre egyelőre várni kell, az előző évek vizsgálatai ugyanakkor folyamatosan emelkedő számú panaszról tanúskodnak. A fogyasztóvédelemmel kapcsolatos ügyek száma 2004-ben 3,5 százalékkal haladta meg az egy évvel azelőttit. Az áramszolgáltatásra vonatkozó panaszok mennyisége 5 százalékkal csökkent, míg a gázszolgáltatásra vonatkozók száma 44 százalékkal emelkedett. A legtöbb panasz pontatlan mérés és hibás számlaadat miatt érkezett, s ezek csaknem fele bizonyult csak indokolatlannak.

Ez vár a magyar nyugdíjasokra 2025-ben – jó hír érkezett