Fordult a kocka

Minden úgy zajlott, ahogyan azt a „nagyok” megjósolták: a BUX napközben gyengült, majd fordult a kocka, korrigált és pluszban zárt a tőzsdei indikátor. Az index emelkedéséhez nagyban hozzájárult a shortosok (gyengülésre spekulálók) nap végi pozíciózárása, ami automatikusan emelkedést generált. A BUX végül 206 pontot javulva zárta a napot, a legnagyobb növekedést – 2,6 százalékost – az FHB produkálta. A bankközi devizapiacon a forint gyengült az euróval szemben.

Munkatársunktól
2005. 10. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Százpontos csökkenéssel nyitott tegnap a Budapesti Értéktőzsde részvényeit jegyző BUX. A magyar piacra a mától kezdődő négynapos kereskedési szünet hatott a legjobban. Már csütörtökön is az eladói oldal dominált, ami tegnap reggel tovább erősödött. A BUX 19 911,74 pontig gyengült, majd a kereskedés vége előtt megfordult a tőzsde iránya, az eddigi gyengülő trendet emelkedő váltotta fel. Záráskor az index 206,52 pontos növekedést mutatott.
Nem volt túl magas tegnap a kereskedés forgalma: a 14 milliárd forint értékű adásvétel azt mutatta, hogy a befektetők valóban a hosszú hétvégére koncentráltak. A vezető részvények egytől egyig erősödtek, a legnagyobb növekedést ezek közül a Magyar Telekom produkálta 2,1 százalékos javulással, de pluszban zárt a Mol, az OTP és a Richter is. A piac egészét tekintve a legnagyobb javuláson az FHB esett át, elemzők szerint a jelzálogbank 2,6 százalékos drágulását a harmadik negyedéves gyorsjelentés várható kedvező adatai okozták. A többi kis forgalmú papír közül az Egis erősödése volt még szembetűnő.
A reggeli hullámzás után megnyugodott a forint jegyzése is a bankközi devizapiacon. Az eurót délután fél négy tájban 252,20– 252,30 forinton jegyezték, 50 fillérrel erősebben a csütörtöki 251,70– 251,80 forintos árfolyamnál. A forint 10,66 százalékon állt a plusz-mínusz 15 százalékos ingadozási sáv erős oldalán, 18 bázisponttal gyengébben, mint csütörtökön.
Az elkövetkező négynapos magyarországi bankszünet miatt kockázatos lett volna a nyitott forint pozíciók meghagyása, ezért a nap kereskedésére a pozíciók zárása volt a jellemző. A nap folyamán 250,90 és 252,30 forint között kereskedtek az euróval. Hétfőn és kedden a nemzetközi piacok nyitva tartanak, azonban nem várható, hogy az euró jegyzése átlépi a 250–254 forintos sávot az elemzők szerint. A dollárt 207,20–207,30 forinton jegyezték, alig valamivel erősebben a 207,10– 207,25 forintos csütörtöki árfolyamnál.
A nemzetközi tőkepiacokon is jobbára az emelkedő irányzat volt a jellemző, bár Tokióban a Nikkei 225 index 0,53 százalékkal gyengült. A visszaesést a japán autógyártók eredményei okozták. A Nissan Motor Co. gazdálkodásával kapcsolatos adat például a vártnál halványabb volt. Több, erőteljes profitemelkedést hozó esztendő után a 44 százalékban a francia Renault SA tulajdonában lévő autógyár lassulást vár: az okok között az erős amerikai versenyt, a magas nyersanyagárakat és a gyorsan mozgó árfolyamokat említik. A szeptember 30. előtti hat hónapban a Nissan üzemi eredménye 411,54 milliárd jen lett; adózott eredménye 3,4 százalékkal 230,7 milliárd jenre csökkent, bevételei pedig 12,1 százalékkal 4,49 ezer milliárd jenre emelkedtek – írta az MTI–Eco. A márciusig tartó pénzügyi évre vonatkozó Nissan-előrejelzés szerint a társaság éves üzemi eredménye 870 milliárd jen. A Nissan árfolyama a vizsgált féléves időszakban 18 százalékkal jutott magasabbra, ami a Nikkei emelkedését meghaladta, elmaradt viszont a 25 százalékkal javuló ágazati indextől.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.