Százpontos csökkenéssel nyitott tegnap a Budapesti Értéktőzsde részvényeit jegyző BUX. A magyar piacra a mától kezdődő négynapos kereskedési szünet hatott a legjobban. Már csütörtökön is az eladói oldal dominált, ami tegnap reggel tovább erősödött. A BUX 19 911,74 pontig gyengült, majd a kereskedés vége előtt megfordult a tőzsde iránya, az eddigi gyengülő trendet emelkedő váltotta fel. Záráskor az index 206,52 pontos növekedést mutatott.
Nem volt túl magas tegnap a kereskedés forgalma: a 14 milliárd forint értékű adásvétel azt mutatta, hogy a befektetők valóban a hosszú hétvégére koncentráltak. A vezető részvények egytől egyig erősödtek, a legnagyobb növekedést ezek közül a Magyar Telekom produkálta 2,1 százalékos javulással, de pluszban zárt a Mol, az OTP és a Richter is. A piac egészét tekintve a legnagyobb javuláson az FHB esett át, elemzők szerint a jelzálogbank 2,6 százalékos drágulását a harmadik negyedéves gyorsjelentés várható kedvező adatai okozták. A többi kis forgalmú papír közül az Egis erősödése volt még szembetűnő.
A reggeli hullámzás után megnyugodott a forint jegyzése is a bankközi devizapiacon. Az eurót délután fél négy tájban 252,20– 252,30 forinton jegyezték, 50 fillérrel erősebben a csütörtöki 251,70– 251,80 forintos árfolyamnál. A forint 10,66 százalékon állt a plusz-mínusz 15 százalékos ingadozási sáv erős oldalán, 18 bázisponttal gyengébben, mint csütörtökön.
Az elkövetkező négynapos magyarországi bankszünet miatt kockázatos lett volna a nyitott forint pozíciók meghagyása, ezért a nap kereskedésére a pozíciók zárása volt a jellemző. A nap folyamán 250,90 és 252,30 forint között kereskedtek az euróval. Hétfőn és kedden a nemzetközi piacok nyitva tartanak, azonban nem várható, hogy az euró jegyzése átlépi a 250–254 forintos sávot az elemzők szerint. A dollárt 207,20–207,30 forinton jegyezték, alig valamivel erősebben a 207,10– 207,25 forintos csütörtöki árfolyamnál.
A nemzetközi tőkepiacokon is jobbára az emelkedő irányzat volt a jellemző, bár Tokióban a Nikkei 225 index 0,53 százalékkal gyengült. A visszaesést a japán autógyártók eredményei okozták. A Nissan Motor Co. gazdálkodásával kapcsolatos adat például a vártnál halványabb volt. Több, erőteljes profitemelkedést hozó esztendő után a 44 százalékban a francia Renault SA tulajdonában lévő autógyár lassulást vár: az okok között az erős amerikai versenyt, a magas nyersanyagárakat és a gyorsan mozgó árfolyamokat említik. A szeptember 30. előtti hat hónapban a Nissan üzemi eredménye 411,54 milliárd jen lett; adózott eredménye 3,4 százalékkal 230,7 milliárd jenre csökkent, bevételei pedig 12,1 százalékkal 4,49 ezer milliárd jenre emelkedtek – írta az MTI–Eco. A márciusig tartó pénzügyi évre vonatkozó Nissan-előrejelzés szerint a társaság éves üzemi eredménye 870 milliárd jen. A Nissan árfolyama a vizsgált féléves időszakban 18 százalékkal jutott magasabbra, ami a Nikkei emelkedését meghaladta, elmaradt viszont a 25 százalékkal javuló ágazati indextől.

A szokásosnál könnyebb volt az idei magyarérettségi, és még a Hunyadi-sorozat is segíthetett