Huszein: Ártatlan vagyok

Ártatlannak vallotta magát tegnap megkezdődött perében Szaddám Huszein. Irak egykori elnökét a nevével fémjelzett rezsim idején elkövetett rémtettek közül az észak-iraki Dudzsailban történt vérengzés miatt vonja felelősségre az öttagú, kurd nemzetiségű bíró elnökségével összeült különleges törvényszék. A tárgyalásokat november 28-ig elnapolták.

Munkatársunktól
2005. 10. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Beszédet akart mondani Szaddám Huszein volt iraki elnök, miután utolsóként a bagdadi tárgyalóterembe vezették, s beültették a helyiség közepén elhelyezett rácsos kalitkába. Az öttagú bírói tanács elnöke, a kurd Rizgar Mohammed Amin rendreutasította, majd megkezdődött az idegek harca: a tárgyalásvezető rendkívül hivatalos megfogalmazású kérdéseire az exdiktátor rendre megtagadta a pontos választ. „Szaddám úr, mondja meg a nevét!” – szólította fel először a bíró a vádlottat, majd olyan kérdéseket tett fel, mint például „Volt már korábban büntetve?”, illetve „Mi a foglalkozása?”. Szaddám Huszein mindössze azt felelte, a személyére vonatkozó kérdésekre nem ad választ, hiszen a testületet nem ismeri el hivatalos bíróságként. Ugyanakkor leszögezte, hogy továbbra is ő Irak elnöke. Később úgy fogalmazott: „Megismétlem, amit már mondtam, nem vagyok bűnös. Ártatlan vagyok.”
A rezsimnek Huszeinnel együtt perbe fogott hét magas beosztású volt tisztségviselője szintén vétlennek mondta magát az ellenük felhozott vádakban, amelyek szerint közük van az északi ad-Dudzsail faluban elkövetett mészárláshoz, amelynek 143 helybéli síita esett áldozatul. A településen sikertelen merényletet hajtottak végre az elnök gépkocsioszlopa ellen, mire a diktátor valóságos bosszúhadjáratot indított, sorra gyilkoltatva meg ártatlan civileket. A kivégzésekről hiteles dokumentumok maradtak fenn. A rendkívüli biztonsági intézkedések közepette megkezdődött per további érdekessége, hogy a bírák nevét korábban nem hozták nyilvánosságra, hogy ne veszélyeztessék életüket. Szaddám Huszein ügyvédje, előző napi ígéretét betartva, három hónapos halasztást kért. A bíróság be is rekesztette a tárgyalást, november 28-ig napolva el azt.
Közvetlenül a per kezdete előtt az exdiktátor halálra ítélését követelő tüntetést rendeztek ad-Dudzsailban. A tüntetők megölt szeretteik és síita vallási vezetők portréival vonultak fel a település utcáin. Eközben szülővárosában, Tikrítben Szaddám mellett tüntettek hívei. A volt iraki államfőt és hét alvezérét a tárgyalássorozat végén kötél általi halálra ítélhetik a terhére rótt emberiség elleni és háborús bűntettek miatt. Dzsalal Talabani iraki köztársasági elnök azonban már jelezte, személyes meggyőződésből nem fogja aláírni Szaddám Huszein halálos ítéletét.



A hét bizalmas
Barzan Ibrahim al-Tikriti az iraki exdiktátor egyik bizalmasa, három féltestvérének egyike. Szaddám Huszein 1982-ben őt ültette a Mukhabarat, vagyis a titkosszolgálat élére, ahol addig unokaöccse, Sa’dun Sakir töltött be pozíciót. A vádak szerint az iraki titkosszolgálat vezetőjeként Barzan vallási és etnikai kisebbségek ellen követett el bűncselekményt. Az iraki kurdok elleni büntető hadműveletért 1983-ban magára vállalta a felelősséget, egy kirkuki tömegsír 350 halottjából többet állítólag személyesen végzett ki Ibrahim, aki részt vehetett az ad-Dudzsail faluhoz kötődő mészárlásban is – írja jellemrajzában a Trial Watch.
Taha Jasszin Ramadan 1991 és 2003 áprilisa között volt Irak elnökhelyettese. Először a Bász pártban találkozott Huszeinnal 1956-ban, ezt követően szoros együttműködés alakult ki köztük. Többek közt az 1991-es síita felkelés vérbe fojtásával és az 1988-ban elkövetett kurd tömeggyilkossággal vádolják. Ramadan az 55 nevet felsoroló körözési listán a huszadik volt. 2003. augusztus 19-én fogták el a Kurd Hazafias Unió harcosai, majd átadták az amerikai hadseregnek.
Avad Hamed al-Bandart, a forradalmi bíróság elnökét halálbüntetéssel záródó kirakatperek végrehajtatásával vádolják. Al-Bandar szintén részt vett a ad-dudzsaili tömeggyilkosságban.
A további négy vádlott – Abdullah Kadhem Ruaid, Ali Daim Ali, Mohammed Aszaui Ali és Miser Abdullah Raued – a nyolcvanas évek kezdetétől töltött be a Bász pártban fontos pozíciót.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.