Irigylésre méltó lengyelek

Lengyelország előttünk jár, így a dolgok túlzott leegyszerűsítése a varsói fejlemények közvetlen adoptálása a hazai viszonyokra. Ennek ellenére mindkét országban elementáris igényként vetődik fel a rendszerváltás befejezése és a biztos talajt nyújtó konzervatív értékrend rehabilitálása – hangsúlyozta lapunknak a lengyelországi választások eredményét értékelve Németh Zsolt. A külügyi bizottság fideszes elnöke aláhúzta, Lech Kaczynski szilárd, keresztény talajon álló klasszikus konzervatív politikus, aki teljességgel kizárta a kormányzati együttműködést a lengyel szélsőjobbal és a baloldallal.

2005. 10. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Térségünk rendszerváltás utáni történetében a lengyel választások rendre jelezték a régió trendjeit. Éppen ezért – tudva persze, hogy a két társadalom a sok tekintetben közös sors ellenére különbözik is egymástól – árgus szemekkel figyel mindenki a szélirány változására, igyekezve levonni a varsói események tanulságait. Ezúttal a korrumpálódott posztkommunista elit eddig nem tapasztalt arányú elutasítására kapta fel először a fejét a világ…
– Magyarország idáig valóban mindig követte a lengyel példát. Tényleg beszélhetünk a „varsói gyors” jelenségéről. Ami nagyon hasonlít a két országban: elementáris igényként vetődik fel a rendszerváltás befejezése és a biztos talajt nyújtó konzervatív értékrend rehabilitálása. De a túlzott leegyszerűsítéstől óvandó, meg szeretném jegyezni, Lengyelország előttünk jár. Ennek legfőbb oka a társadalmi szerkezet különbségében keresendő. A lengyel jóval fiatalabb társadalom, ahol az egyházhoz köthető értékrend erősebb. Ráadásul a lengyelek nemzeti büszkesége is jóval nagyobb, hiszen úgy érzik, hogy a XX. század viharaiból erkölcsi győztesként jöttek ki. Így minden gazdasági baj ellenére a polgári értékrendnek nagyobb a táptalaja. Mi ennek a folyamatnak az elején vagyunk, bízzunk benne, hogy a változtatás igénye a választásokig Magyarországon is megnő.
– A lengyel választásokat kísérő érdektelenség az egész politikai elitre nézve is kínos. S ha ehhez hozzávesszük, hogy ott legtöbben az elmúlt másfél évtized egyfajta általános kritikájaként a morális forradalmat, negyedik köztársaság felépítését kitűző erő mellé tették le a voksukat, eleminek tűnik a gyökeres változások iránti vágy. Nem lepte meg rendszerváltóként ez a hangulat?
– Nem örülök ennek a jelenségnek, de túlzott jelentőséget sem tulajdonítok neki. Lengyelországban a kormányváltás kész tény volt, vagyis a választásoknak bizonyos szempontból nem volt tétjük, hiszen a posztkommunista baloldal veresége biztos volt. Az előre lefutott szavazások pedig általában alacsony részvétellel zajlani. Nálunk az újdonság 1998-ban is elindult. Az akkori érzések is erőt adhatnak arra, hogy 2006-ban mindezt újra átéljük.
– A baloldal csúfos bukása után a jobboldal két fő ereje által nyújtott alternatíva közül a markánsabb, egy a szó klasszikus értelmében vett konzervatív erő, a Jog és Igazságosság vitte el mindkét esetben a pálmát a bizonyos társadalmi és gazdasági kérdésekben liberálisabb hangot megütő vetélytársa elől. Milyennek látja a Kaczynski ikrek irányította, sokak által radikálisnak tartott pártot?
– Lech Kaczynski klasszikus konzervatív politikus. Értékrendje szilárd, keresztény talajon áll. Ugyanakkor teljességgel kizárta a kormányzati együttműködést a lengyel szélsőjobbal és a baloldallal. Az új lengyel kormány külpolitikai orientációját tekintve erősen atlantista, és történelmi okok miatt is rendkívüli módon ügyel az izraeli kapcsolatokra. Egy olyan gazdaságfilozófiával állunk szemben, amely elveti az abszolút piaci liberalizmust, a gazdaságban is előtérbe helyezi a nemzeti érdeket és az állampolgárok esélyegyenlőségét. Arról nem is beszélve, hogy az új lengyel kormányzó pártok támogatták az ország EU-csatlakozását, viszont azon belül a lengyel érdekek védelme mindenen felüli. Irigylésre méltó helyzet.
– Ez azt jelenti, hogy több a közös, mint az egymástól elválasztó pont pártjaik programjában?
– Eléggé nehéz nem észrevenni a hasonlóságot Orbán Viktor programjával.
– Kaczynskiék elsősorban azért győztek, mert maguk köré gyűjtve a rendszerváltás veszteseit, sikerült szavazatokat lehalászni jobbról és baloldalról is, míg az Európai Parlamentben önökkel egy frakcióban ülő, inkább az elmúlt 15 év nyerteseire alapozó Polgári Platform inkább csak a centrumból és a balközépről tudott voksokat elszipkázni. Levonható ebből valamilyen általános, így Magyarországra is érvényes következtetés? Szembetűnő-e két választás kapcsán az is, hogy a két párt lényegében maximalizálni tudta a jobboldali voksokat. Nem gondolkoztatja el mindez a más utat járó Fideszt?
– Nincsenek abszolút szabályok. A lengyel választási rendszer más, nincs akkora kényszer a szavazatok maximálására, mint az egyéni körzetek miatt nálunk. Aztán szintén gyökeresen más helyzet áll elő azáltal, hogy a lengyel liberálisok – az európai trendekhez hasonlóan – másodszor segítenek hatalomra egy jobboldali kormányt.
– A nyugati sajtó fanyalgása, „aggodalmai” a lengyel eredmények láttán a Fidesz számára nem lehet ismeretlen. Miért tart ennyire a Nyugat a jobboldal győzelmétől?
– Könnyebb kapcsolatot tartani egy olyan kormánnyal, amelynek nincsenek elképzelései, amelynek múltja miatt rossz a lelkiismerete és ezért kezes bárány, illetve amely nem képviseli a nemzeti érdekeket. Egyes sajtóorgánumok fanyalgásának nem kell túl komoly figyelmet fordítani. A lényeg az, hogy egy külpolitika kiszámítható legyen. Kaczynskiéké pedig az lesz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.