Játékelmélet a háborúk ellen

Játékelméleti kutatásaiért egy amerikai és egy izraeli tudós kapta a közgazdasági Nobel-díjat idén. Thomas Schelling és Robert Aumann eredményei segíthetnek a kereskedelmi, üzleti konfliktusok megoldásában, sőt még háborúk elkerüléséhez is felhasználhatók.

Erdősi Csaba
2005. 10. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tizenegy évvel a magyar származású Harsányi János díjazása után ismét a játékelmélet alkalmazása terén elért eredmények elismeréseként osztották ki a közgazdasági Nobel-díjat. Thomas Schelling amerikai és Robert Aumann izraeli tudós „a konfliktus és az együttműködés a játékelméletben” témakörében folytatott munkásságáért kapta a világ legrangosabb tudományos kitüntetését, s a vele járó tízmillió svéd koronát.
A svéd tudományos akadémia értékelése kiemeli, hogy Schelling és Aumann eredményei a piaci árképzés mellett gazdasági és politikai jellegű tárgyalásokon, sőt, biztonságpolitikai, leszerelési stratégia kialakításakor is hasznosak. Játékelméleti elemzéseik a konfliktusok és az együttműködés hátterét egyaránt felismerhetővé teszik.
*
A távirati iroda összefoglalója szerint Thomas Schelling 1921-ben született, a Maryland egyetem politikai tanszékén a külügyek, a nemzetbiztonsági kérdések professzora. Legismertebb műve az 1960-ban megjelent The Strategy of Conflict (A konfliktus stratégiája), amely a tárgyalási és viselkedési stratégia tárgykörében alapműnek számít. Robert Aumann 1930-ban született a németországi Frankfurtban, a jeruzsálemi héber egyetem professzora, amerikai és izraeli állampolgár.
Kis túlzással azt mondhatjuk, hogy a modern kori tudományos gondolkodást alapjaiban átformáló játékelmélet „magyar találmány”. Alapjait ugyanis a számítógép atyjaként ismert Neumann János rakta le az osztrák Oskar Morgensternnel 1944-ben közösen publikált munkájában. Az elmélet segítségével kiszámíthatjuk, hogy két játékosnak – a két játékos alatt érthetünk két gazdasági szereplőt vagy akár két katonai nagyhatalmat is – adott cél elérése érdekében milyen stratégiát célszerű követnie. A megoldást a póker sugallta Neumann-nak, de a lehetőség, hogy blöff helyett célszerűbb matematikai formulát alkalmazni, nem a kaszinókban, hanem a közgazdaságtanban indított forradalmat. Olyannyira, hogy az 1969-ben először odaítélt közgazdasági Nobel-díj kiosztása előtt többen is felvetették: ha élne, Neumannt illetné a kitüntetés. Az első játékelméleti munkáért járó díjat azután ha nem is Neumann, de egy másik magyar származású tudós, Harsányi János kapta 1994-ben megosztva – az ő egyik könyvéhez egyébként éppen a most díjazott Aumann írt előszót. Harsányi érdeme, hogy a játékelmélet már olyan környezetben is alkalmazható, amelyben a játékosokról, stratégiai céljukról és az ehhez szükséges eszközökről nincs elegendő információ. Az elmélet fényesen bevált: a szovjet–amerikai leszerelési tárgyalások előkészítésekor Harsányi János számításait is figyelembe vették, de az olajkutatástól kezdve a televízió- és rádiófrekvenciák kiosztásáig sok egyéb területen is alkalmazzák a játékelméletet.
Ha magyar vonatkozásai ellenére a magyar átlagpolgár keveset tud a játékelméletről, az nem feltétlenül az ő hibája. A témában meglehetősen kevés magyar nyelvű könyv, újságcikk segíti a tájékozódást, a játékelmélet népszerű irodalma pedig még ennél is vékonyabb; Mérő László matematikus–pszichológuson kívül talán nem is foglalkozik más ismeretterjesztéssel e témában. Lapunk több tudóst is megkeresett, segítsenek megértetni a játékelmélet lényegét, de hiába.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.