Kilenc uniós tagország a tizenötök ellen

Egyetértettek a stratégiai agrárkérdésekben az újonnan csatlakozott tagországok képviselői. Álláspontjuk egységes volt a következő költségvetést, valamint a támogatásokat érintő kérdésekben és a cukorreform ügyében.

Nagy Ottó
2005. 10. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Olyan fontos kérdésekben igyekeztek tegnap közös álláspontot kialakítani tegnap Budapesten a kilenc újonnan csatlakozott ország mezőgazdasági bizottságainak képviselői, mint a 2007–2013-as költségvetés, a gabonaintervenció, a cukorreform, a közös agrárpolitika reformja, az egyszerűsített területalapú támogatások (SAPS) és a nemzeti támogatások (top up). A magyar álláspont szerint alapvető, hogy a következő költségvetési időszakban a mezőgazdaságnak juttatott források legalább a jelenlegi szinten biztosítottak legyenek, mert a brit elnökség által szorgalmazott támogatáscsökkentés hátrányosan érintené az új csatlakozókat. Nem beszélve arról, hogy ebben a költségvetési időszakban legalább új tagokkal bővül az unió – Romániával, Bulgáriával és esetleg Horvátországgal –, amelyek szintén ebből a keretből igényelnék mezőgazdasági támogatásaikat, ezért felmerül egy számukra elkülönített alap létrehozása is. E javaslattal egyetértett a többi tagország, amit a szlovénok annyival egészítettek ki, hogy amennyiben nem jön létre az említett elkülönített alap, akkor Szlovénia arra az álláspontra helyezkedik, hogy a vidékfejlesztési támogatásokat ne csökkentsék. Ehhez a témakörhöz kapcsolódott a KAP-reform és a területalapú, valamint a nemzeti támogatások ügye. Itt a résztvevők azt hangoztatták, hogy a régi tizenöt tagországgal szemben együtt kell fellépniük, mert a jelenlegi támogatási feltételek nem biztosítanak egyenlő versenyfeltételeket, hiszen az újak jelentősen kevesebb támogatásban részesülnek. Őket az is terheli, hogy az uniós támogatást kiegészítő részt nemzeti forrásból kell előteremteniük, amivel a tizenötöknek nem kell számolniuk, s azok az itt megtakarított összegeket más támogatásra tudják fordítani. Szlovénia itt azt jelezte, hogy 2007-től a régi tagországokban fizetett támogatásokat folyósít.
Az uniós cukorreform ügyében a kilencek hangoztatták, hogy az Európai Bizottság előterjesztése túl drasztikus, a javasolt árcsökkentés mértéke elfogadhatatlanul magas, míg a kompenzáció mértéke nagyon alacsony. Szerintük a reformot lassabban kell végrehajtani, az árcsökkentés mértéke az eredeti 39 helyett csak 25, a kompenzáció aránya pedig lehetőség szerint 100 százalékos legyen. Szlovénia hangsúlyozta, amennyiben a jelenlegi formájában valósulna meg a cukorreform, akkor egyetlen cukorgyárát is be kellene zárnia, a csehek pedig arra mutattak rá, hogy akkor a Cseh Köztársaság importra szorulna, amire még eddig soha nem volt példa. A magyar képviselők hangsúlyozták, hogy a reformot úgy kell lebonyolítani, hogy nem generálnak általa újabb, például gabonaágazati feszültségeket, s felvetették azt is, hogy minden országnak csak az A kvótája – ami fedezi a belső szükségleteket – maradjon meg, az amúgy is exportra szánt B kvótát pedig szüntessék meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.