Korrekció a kőolajpiacokon

Az utóbbi hetekben jelentős, több mint tízszázalékos árcsökkenés következett be a kőolajpiacokon. Ám – ahogy elemzésünkből kiderül – mindez nem változtat azon a tényen, hogy a kőolaj ára hosszú távon emelkedni fog.

Torba Tamás
2005. 10. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Katrina és Rita hurrikánok pusztítása nyomán kiesett amerikai termelői és finomítói kapacitások helyreállítása még hónapokig eltarthat. Ennek következtében a nyersolaj iránti felhasználói kereslet gyengült, a rövid távú, meredek emelkedési trend megtört. A kőolaj ára New Yorkban rövid időre hordónként 61 dollár alá süllyedt, majd 62 dolláros árszint körül stabilizálódott. Október közepétől azonban az árak ismét erőteljes emelkedésbe kezdtek, szertefoszlatva azt a reményt, miszerint a legrosszabbon már túl van a világ.
A téli hideg közeledtével a figyelem egyre inkább a földgázra és a fűtőolajra összpontosul. E két termék piaca az USA-ban azért is érzékeny, mert a hurrikánok rendre komoly károkat okoztak a Mexikói-öbölben lévő olajmezőkben, fűtőolajból minimális stratégiai készletek állnak rendelkezésre, a földgáznál pedig ilyenek a tengerentúli államban egyáltalán nincsenek. Ráadásul megbízható előrejelzések szerint Észak-Amerikában ismét kemény tél várható, ami megint csak meglódítja az árakat. A piaci megfigyelők többsége egyetért abban, hogy a várható kemény tél miatt az energiaárak tavaszig magas szinten stabilizálódnak, illetve tovább emelkedhetnek. Ugyanakkor egy tartós árcsökkenés beindulása lényegében elképzelhetetlen.
Mindemellett a Nemzetközi Energiaügynökség minap közzétett jelentése szerint várható, hogy 2006-ban tovább bővül az energia iránti kereslet Kínában. Ezt alátámasztja a Kínai Kommunista Párt közelmúltban elkészült hosszú távú gazdasági programja, amely évi 8,5–9 százalékos GDP-növekedéssel számol, és a 2000-ben mért, egy főre jutó 854 dolláros nemzeti összterméket 2010-re 1700 dollárra kívánja emelni. A párt az energiafelhasználás hatékonyságának húszszázalékos növelését is célul tűzte ki, de ez a piacon semmiképpen nem jelent keresletcsökkenést.
A kőolajtermelés szempontjából fontos stratégiai területeken a helyzet az előző hónapokhoz képest érdemben nem javult. Irak tovább „vietnamizálódik”, Nigériában is jó ideje feszült a helyzet. Az a szaúdi bejelentés, amely szerint a királyság feltárható készletei az eddig ismerteknek több mint a dupláját teszik ki, a piaci résztvevőket hidegen hagyta. A kereslet tehát továbbra is erős, a kínálat pedig bizonytalan.
Mindezek alapján állítható: a korrekció a hosszú távon emelkedő piacon természetes folyamatnak tekinthető. Az áremelkedésre játszó kereskedők és befektetők erre az évre a 70 dolláros hordónkénti árat tűzték ki célul. Mivel ez idő előtt megvalósult, a várható profit jelentős részét már realizálták. Mindezek ellenére nem látni okot arra, hogy a kőolaj és termékei árában, valamint a földgáz árának világpiaci alakulásában rövid és középtávon döntő változás következne be.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.