Krisnások kérése Lendvaitól

A Krisna-tudatúak és az állam közötti szerződéskötés ügyében vállalt közvetítő szerepet Lendvai Ildikó, az MSZP parlamenti frakciójának vezetője – derül ki a lapunk birtokába került dokumentumokból. Gulyás Kálmán egyházügyi államtitkár közölte: nincs olyan kormánydöntés, hogy bővítsék az ilyen szerződéssel rendelkező egyházak körét.

Joó István
2005. 10. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kérjük járjon közbe abban, hogy a Magyar Szocialista Párt, illetve a kormány mielőbb kialakíthassa támogató javaslatát – áll ama levél végén, melyet Danka Krisztina, a Magyarországi Krisna-tudatú Hívők Közössége (MKTHK) szóvivője írt Lendvai Ildikónak, az MSZP parlamenti frakcióvezetőjének, személyes megbeszélésükre hivatkozva. A Danka-levél lényege egy – a vallási csoport jogászai által készített – szerződéstervezetet, melyet a Magyar Köztársaság és a Krisna-tudatúak kötnének egymással. Lendvai az anyagot – szeptember 30-án – azzal a kéréssel továbbította az egyházi kapcsolatokért felelős államtitkárnak, hogy közölje álláspontját a szerződéskötési javaslatról.
A szerződéstervezetben az állam „nagyra értékeli” a vallásszervezet részvételét az oktatásban, a kultúraközvetítésben, a szociális szférában. Mintegy megerősíti a hitéleti és közszolgálati tevékenységért járó támogatásokat – melyeket a törvények amúgy is biztosítanak. Az ötfejezetes szerződés lehetővé tenné, hogy a krisnások rituális céllal tartott tehenei járvány esetén mentesüljenek a hatósági vágástól.
Kérdésünkre, hogyan kerül a képbe lobbistaként Lendvai Ildikó és az MSZP, a párt már megkezdett kampánya idején, Danka Krisztina, a vallási közösség szóvivője azt felelte, nemcsak a frakcióvezető aszszonynak, hanem az államigazgatás illetékes szerveinek is írtak. Hangsúlyozta: egyháza a választási harcokban soha nem vállalt szerepet. Fölvetésünkre, miért volna szükségük ilyen szerződésre az állammal, a szóvivő közölte: a megállapodás elsősorban a tevékenységeik jogi biztonságát szolgálná.
Külön szerződése egyébként csak annak a hat egyháznak (katolikus, református, evangélikus, izraelita, baptista, ortodox) van az állammal, amelyek ingatlan javait a diktatúrában elkobozták, és kárpótlásuk egy részét pénzjáradék formájában oldották meg. Ha a nálunk a 80-as években felbukkant krisnások bekerülnének e körbe, akár 150 kisegyház kérhetné ugyanezt.
Lendvai Ildikó lapunknak azt állította, a továbbításon kívül semmilyen külön közvetítésre nem vállalkozott. az MSZP frakcióvezetője cáfolta, hogy a kérés jogosságának megítélésében, a kedvező elbírálás érdekében szerepet vállalt volna.
– Nem áll szándékunkban, hogy bármely vallási közösséggel bővítsük az állammal szerződést kötött egyházak körét – tudatta tömören a Magyar Nemzettel Gulyás Kálmán, az egyházi kapcsolatokért felelős államtitkár.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.