(mitől gyors az idő…)

Kristóf Attila
2005. 10. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Én nem tudom, hogy az évszakok változása miként befolyásolja az emberek kedélyét. Az orvostudomány úgy tartja, hogy a melankóliával küzdő betegek számára a legveszedelmesebb időszak a tavasz, különösképpen a május, amikor minden növekszik, virágzik, zsendül, az élet megújul és erőre kap. A depresszióra hajló lélek ekkor zárul magába, talán éppen azért, mert kimerítette a tél, meggyötörte a sötétség, a napfény hiánya, s felélte örömtartalékait.
Jómagam az évszakok közül leginkább a tavaszt szeretem, s elszomorít az ősz.
Petőfi viszont ezt írta: „Itt van az ősz, itt van újra, S szép mint mindig énnekem, Tudja Isten, hogy mi okból Szeretem? de szeretem…” József Attila szomorúsága üt át ezeken a sorokon: „Szép a tavasz, és szép a nyár is, de még szebb az ősz, s legszebb a tél, annak, ki tűzhelyet, családot, már végképp másoknak remél…”
Számomra az ősz durva választóvonal minden évben, ilyenkor érzem, hogy fogy az életem, s egyszer csak számomra befejeződik az évszakok körforgása.
Hiába, hogy az idei kora ősz szebb, szelídebb és melegebb volt a nyárnál, a napfényragyogás, a vörös és aranysárga falombok alig-alig tudtak felvidítani, szomorkásan figyeltem, ahogy szinte észrevétlenül vesztik el üdeségüket a kert virágai, s úgy éreztem, hogy a jó illatú rózsák másod-harmadvirágzása nem egyéb fáradt küszködésnél. A legfurcsább viszont az volt, hogy a kis kerti tóban szeptember végén kezdett bimbózni és nyílni a sötétkék tavirózsa, épp akkor, amikor leeresztettem, majd kicseréltem a vizet, s visszavittem a Balatonba a május óta itt élő pontyokat. Amikor durva választóvonalról beszélek, épp erre gondolok: itt, Csopakon mindennek a fordítottja játszódik le, mint tavasszal. Lezárul az, ami áprilisban kitárult, az akkor elültetett virágok hervadni kezdenek. A rám váró munka is ellentétes előjelű: fel kell készítenem a házat és a kertet a télre. Fordított az egész, s azért szomorú, mert nem a kibontakozást, hanem a bezárulást szolgálja.
Minden tavasszal az első lépés: leereszkedem a vízóraaknába és megnyitom a csapot, most is leereszkedem, hogy elzárjam. Aztán alámerítem a kerti csőkútba a búvárszivattyút, most felhúzom. Leveszem a fürdőmedencéről a fagy ellen védő takarót, most felteszem, és nagy kövekkel rögzítem, hogy el ne vigyék a komor, őszi szelek. Kiviszem a házból a kerti bútorokat, most visszahordom. Kinyitom és leveszem az ablakokról a spalettákat, most felrakom, és beszögelem őket. Elültetem az egynyári virágokat, most hagyom elfonnyadni valamennyit. Megtisztogatom a kis kerti tavat, sást, nádat és halakat hozok fel a Balatonról, most visszaviszem a domesztikált pontyokat a Balatonba, a tavacskára madárhálót kerítek, hogy az ősszel lehulló falevelek ne rothadjanak bele a vízbe.
Ilyenkor nem az jár a fejemben, hogy nemsokára úgyis itt lesz a tavasz, hanem az, hogy milyen hamar eljött az ősz.
Nem szeretem a fáról leverni a diót és a mandulát, nem szeretem leszedni a téli körtét. S azt a néhány fürt szőlőt sem, ami a kert egyik sarkában termett. Nem szeretem sem a szüretet, sem a betakarítást. Ez nyilvánvalóan azt jelenti, hogy őseim paraszt természete már elszállt belőlem.
Ám legjobban az nyomaszt, hogy az eredeti munkafolyamatok, amelyekkel kinyitottam a csopaki házat, üzembe helyeztem a gázt és a vizet, elültettem a virágokat, mintha tegnap történtek volna. Mintha az öregedéssel felgyorsult idő ezúttal túlságosan megszaladt volna, mintha egy szempillantásig tartott volna a nyár. Még itt érzem a kezemben a mozdulatot, ahogy kihúztam a szeget a lezárt spalettákból, s már verem is vissza újra.
Hogy miért tartott gyermekkoromban tízszer hosszabb ideig egy év, mint manapság, én nem tudom…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.