A Baptista Szeretetszolgálat mentőcsapata tíz emberrel, Pavelcze László vészhelyzeti igazgató vezetésével tegnap délelőtt megérkezett Pakisztánba – közölte lapunkkal Debreceni István, a szervezet szóvivője. Elmondta: a csoport két keresőkutyával és két tonna felszereléssel vágott neki az útnak. A szolgálat itthoni tagjainak egyelőre nincs kapcsolatuk a kintiekkel, pontos tartózkodási helyüket sem ismerik. A hegyvidéki területen a műholdas telefonokkal is nehéz vagy lehetetlen kommunikálni. Meg nem erősített hírek szerint a későbbiekben az Afganisztánban szolgáló amerikai katonai kontingens távközlési hálózatát használják majd a külföldi mentőegységek.
Az ENSZ Pakisztánban dolgozó koordinátora arról értesítette a magyar hatóságokat, hogy a földrengés sújtotta állam nem kéri további műszaki mentőcsapatok kiküldését – tudtuk meg Dobson Tibortól, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivőjétől. A katasztrófavédelem útra kész tizenkét tagú alakulata ezért nem indult el. A bajba jutott ország inkább egészségügyi anyagokat igényel: gyógyszert, orvosi eszközöket, fertőtlenítőszert. A lakosság ellátásához nélkülözhetetlen élelmiszerre is várnak, továbbá pokrócokra, sátrakra, ágyakra.
A Főnix Speciális Mentők kutató-mentő szakemberei sem utazhattak el a tervezett időpontban, a korábban megerősített felkérést visszavonták az ottaniak. Bessenyei Péter csoportvezető elmondta: pakisztáni információk szerint a kinti repülőterek zsúfoltak, a közutak járhatatlanok, a kommunikációs rendszer összeomlott. A kinti katasztrófavédelmisek nem tudták volna a vészhelyzeti területre szállítani a Főnix orvosait, ápolóit és a kutyásokat. Bessenyei ugyanakkor elképzelhetőnek tartja, hogy a Máltai Szeretetszolgálat és a Főnix közös orvoscsoportot küld a térségbe, természetesen csak akkor, ha erre felkérést kapnak.
Világbajnok lett Amerikában egy magyar tűzoltó
