Határozottan elutasít minden olyan kezdeményezést a román oktatási minisztérium, amelynek az etnikai alapú elkülönülés a lényege – így reagált a bukaresti illetékes tárca az erdélyi tüntetésekre. A közlemény szerint „a szegregáció ellentétes az európai szellemiséggel, továbbá semmi tudományos alapja nincs”, ezzel szemben „a multikulturális jelleg a Babes–Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) működőképesnek bizonyult”. A bukaresti kormánykoalíció két vezető pártjának Kovászna megyei elöljárói elítélték a gyertyás-könyves tüntetéseket. A Demokrata Párt helyi vezetője úgy vélte, „a megmozdulás egyik formája a lázításnak”. Némileg meglepő módon a BBTE magyar tagozatának vezetősége is közleményben bírálta a megmozdulásokat. Az állásfoglalás szerint a kérdés higgadt és konstruktív szellemű megvitatása előtt az utca nyomásának eszközeihez folyamodni kockázatos, hiszen ez nem sietteti, hanem visszaveti a célok elérésének esélyeit, és lerombolja azokat a részeredményeket is, amelyeket a különböző szintű egyeztetések az eddigiekben kivívtak és előkészítettek.
Közben előrelépést jelent, hogy a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) Csíkszeredában működő műszaki tanszéke – kétéves előkészítés után – két kutatási pályázatának támogatására nyert el 4,4 milliárd lejt a román oktatási minisztérium alapjaiból. A pályázatok keretében három éven át jelentős romániai egyetemekkel végeznek majd közös kutatómunkát az EMTE képviselői. Mint arról beszámoltunk, a magyar költségvetési és alapítványi pénzekből működő Sapientia román állami finanszírozásáért is tüntettek a hétfői erdélyi megmozdulásokon.
Visszaigényelt kastélyok. Jelentős erdélyi magyar nemes családok – Kemény, Bethlen, Teleky, Rhédey – igényt támasztottak Maros megyében számos kastélyra. A Rompres összesítése szerint jelenleg összesen 24 barokk vagy reneszánsz stílusban épült kastélyról van szó, amely többségének jogi helyzetével nincs tisztában sem a helyi, sem a megyei közigazgatás, tekintettel arra, hogy az örökösök a visszatérítési kérelmeket egyenesen bíróságoknak küldték meg. Mint arról az MTI hírt adott, a visszaszolgáltatási igények benyújtására szabott – hosszabbítás után immár második – határidő hamarosan letelik, s közeledtével egyre többen nyújtják be igényüket. (MN)