Pécs pályázata a hajrában nyert

Pécset jelöli a magyar kormány Európa 2010-es kulturális fővárosának – jelentette be tegnap Bozóki András kulturális miniszter. Budapest pályázata nem került be a legjobb három közé, Debrecen a harmadik lett. Kósa Lajos, a cívisváros polgármestere szerint „cinkelt”, politikailag motivált döntést hoztak.

Czirják Imre
2005. 10. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem politikai szempontok alapján javasolja azt a kormány, hogy 2010-ben a szocialista vezetésű Pécs legyen Európa kulturális fővárosa – mondta el tegnap a kabinet ülése után Bozóki András kulturális miniszter. A bírálóbizottság „független értelmiségiekből” állt, esetükben elképzelhetetlen a nyomásgyakorlás, és a kormánynak nem is volt ilyen szándéka – állította Bozóki. A második helyen Miskolc és Eger végzett, a harmadik pedig az ellenzéki vezetésű Debrecen lett. A kulturális tárca vezetője tájékoztatott arról, hogy a magyar kormány javaslatát a következő napokban már a brüsszeli döntéshozók elé terjesztik.
A bírálóbizottság tagjai egyébként nagyon jó véleménnyel voltak a debreceni pályázatról, értékelésükben külön kitértek arra, hogy a fideszes vezetésű város vette legkomolyabban pályázatában a gyermekek és az ifjúság bevonását. Kérdésünkre Bozóki elmondta, a bizottság csak az első három helyezettet rangsorolta, Budapest azonban ebbe nem került be. A zsűri azonban a főváros pályázatával a miniszter szavai szerint „nem volt különösebben elégedett”. Hiányolták, hogy Budapest pályázata egyáltalán nem tért ki az egyetemek, az Akadémia, illetve a kutatóközpontok bevonására. Batiz András kormányszóvivő állítása szerint a kormány egyhangúan hozta meg a döntését, tehát Pécset támogatták a szabad demokrata miniszterek is.
Bozóki Pécs pályázatának előnyei között említette, hogy abban megjelent a régiófejlesztés koncepciója is, Siófoktól Szegedig terjednek a programba bevonni szándékozott települések. Kiemelte, hogy a „Balkán kapujáról” van szó, és Magyarország stratégiai fejlesztései Délkelet-Európa irányába tolódnak el. Méltatta, hogy Pécs egyetemi város, és a pályázók nagy gondot fordítottak erre; a város a „potenciális magyar Oxford”.
A miniszter arról egyelőre nem tudott beszámolni, hogy mennyi pénz jár együtt az Európa kulturális fővárosa címmel. A források az unió, valamint az állam támogatásaiból, illetve magántőke bevonásával teremthetők elő. Bozóki András szerint nem az állami tőkének, hanem a magánforrásoknak kell majd főszerepet játszani a beruházásoknál.
– Nagy meccs volt, igazságos eredmény született – kezdte pécsi sajtótájékoztatóját Toller László polgármester. A politikus jelezte: Pécs városa volt az első, amely 2002-ben előállt azzal a gondolattal, hogy a magyar kulturális életet érdemes decentralizálni, és nagyobb szerepet adni a vidéknek. „Barátsággal hívom partnerként Debrecent, Miskolcot és Egert, s jó barátként fogadjuk a főváros lakosságát és a város mindenkori vezetését” – tette hozzá. Azt is hangsúlyozta, hogy Pécs 2000 éves kultúrváros, a keresztény kultúra bölcsője, és valamennyi vallás befogadója. – Gratulálok Pécsnek, és sok sikert kívánok, ugyanakkor sajnálom, hogy egy tisztátalan eszközökkel tűzdelt pályázati folyamat végén cinkelt döntés született – summázta véleményét lapunknak Kósa Lajos, Debrecen polgármestere arra reagálva, hogy az eredményt tegnap, azaz a kormánydöntés napján kiszivárogtathatta az egyik kormány közeli napilap. A politikus úgy véli, a 2010-es Európa kulturális fővárosa cím felkínálása Pécsnek Gyurcsány Ferenc részéről nem más, mint kárpótlás, „szépségtapasz” Szili Katalin köztársasági elnökké választásának megakadályozásáért, illetve hála Toller László pécsi polgármesternek azért, hogy a Medgyessy Péter elleni puccs idején vállalta a királycsináló szerepét miniszterelnökké megválasztása érdekében.
– Legfőképpen azért vagyok csalódott, mert nem egy kelet-magyarországi város nyerte a címet, ez ugyanis lökést adott volna az egész térségnek – értékelte a döntést Nagy Imre. Eger polgármestere a Pécsnek szóló gratuláció mellett úgy vélekedett, hogy városa nyújtotta be talán a legszínvonalasabb pályázatot. Káli Sándor, Miskolc polgármestere szerint, a régió ezzel a lehetőséggel új esélyt kaphatott volna. – Ennek ellenére a pályázatban szereplő terveket megvalósítjuk, és gratulálunk Pécsnek – mondta a város vezetője

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.