Még mindig több pályázó várja, hogy a tavaly november 5-én ideiglenesen felfüggesztett Agrár- és vidékfejlesztési operatív program (AVOP) gépvásárlási támogatásra befogadott pályázatára választ kapjon. Amúgy a konstrukció egyszerű, hiszen csak meg kell vásárolni a gépet, s várni kell az utólagos támogatást.
Mint ismeretes, túljegyzés miatt felfüggesztették a gépvásárlási támogatások befogadását a jelzett időpontban, de a 2004. november 7-ig postázott pályázatokat még várólistára tette a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH). Ezt követően elhúzódtak a pályázatok bírálatai, és a termelők jó része csak az idén márciusban kapott hivatalos értesítést, hogy pályázatát befogadta az MVH. A befogadás azonban nem jelenti azt, hogy a pályázat automatikusan nyer, csupán azt, hogy megfelel a pályázati követelményeknek. A jogszabályok szerint azonban a befogadás után legkésőbb 60 nappal értesíteni kell a pályázót, miként bírálták el kérelmét. Ez a határidő mára már többszörösen lejárt bizonyos kérelmek esetében, és a termelők még mindig bizonytalanok pályázatuk sorsát illetően. A befogadástól számítva azonban el lehet indítani a beruházást, ám azon pályázók egy része, akik ezt megtették, azaz gépet vásároltak, ma még mindig nem tudják, hogy a vásárláshoz kapnak-e támogatást.
Mindezt bonyolítja az időközben kipattant áfaarányosítási botrány is. Ismeretes: az Európai Bíróság már elmarasztalta a spanyol kormányt, amiért nem tette lehetővé, hogy a fejlesztési támogatások utáni áfát a pályázók visszaigényeljék. Jelenleg Magyarországon is érvényes az előírás, hogy a támogatás után járó áfát arányosítani kell. Az AVOP esetében a
vissza nem igényelhető áfa jogosult költségnek számít, így ezután is jár a támogatás.
Az előírás eltörlése három hatással is járna. Egyrészt 45 százalékos támogatási kulcs mellett a vállalkozások nem az áfa 60,4 százalékát, hanem a 100 százalékát tudnák visszaigényelni. Másrészt a pályázatok során beszerzett eszközök aktivált értéke is csökkenne, ami javítaná a vállalkozások jövedelmezőségét, és nőne az elosztható támogatások összege is, amit új projektek finanszírozására lehetne fordítani. Ha visszamenőleg eltörölnék az áfaarányosítást, akkor az AVOP-források kilenc százaléka válna újra eloszthatóvá, ami tízmilliárd forintot jelent. Ez fedezhetné például az ország 2006-os gépberuházási igényét.
Borhamisítói csúcsév. Borhamisítás szempontjából 2004-et csúcsévnek nevezte Szalka Péter, az Országos Borminősítő Intézet igazgatója az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsága ellenőrző albizottságának ülésén. Szalka közölte: a múlt évben az intézet mintegy 1200 bormintát vizsgált meg, míg az idén várhatóan ez a mennyiség 2000-2200 körül alakul.