Szerbiában kettős mércét alkalmaznak

Maga az áldozat is megdöbbent annak idején, amikor első fokon összesen hatvanegy év börtönbüntetést róttak ki az öt temerini fiúra, amiért bántalmazott egy szerb embert. A legenyhébb büntetés tíz év volt, a legtöbb tizenöt. A napokban ezt a drákói büntetést erősítette meg Szerbia Legfelsőbb Bírósága. Az ítélet jogerős.

Sebestyén Imre
2005. 10. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy évvel ezelőtt is, de most még inkább hangos felháborodást váltott ki a bírói döntés a magyarok körében. Az ítélet ilyen szempontból egy kalap alá vehető azzal a tilalommal, hogy a beszélőre érkező apa nem szólhat anyanyelvén fiához, de idesorolható az elítéltek rendszeres fizikai bántalmazása, amelyekről a nyilvánosság is tudomást szerzett. „Milyen állapotban kapjuk vissza fiainkat, ha egyáltalán visszakapjuk?” – fakadt ki az egyik apa. A szülő szerint nincs bizonyíték arra, hogy a verekedésen kívül a fiúk mással – a vádlott megaláztatásával – is vádolhatók lehettek volna. Hiszen a „karóba húzás forgatókönyvét” már ismerjük, amikor az albánok tettek állítólag ugyanilyet egy szerb emberrel, s amit az akkori Milosevics-propaganda kihasznált, feltüzelve a szerb nacionalizmust.
A szülők hangoztatják, a bűncselekményért igenis büntetés jár. De csak azért, amit elkövettek, az ítéletnek összhangban kell lennie a bűn súlyával. De nincs. Ezt hangoztatják a civil szervezetek, ezt a vajdasági magyar pártok is kivétel nélkül. A Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) ennek alátámasztására a példák egész sorát hozza fel, amikor a büntetés összehasonlítatlanul enyhébb volt, vagy meg sem született, hogy ne említsük a háborús bűnösöket. Kettős a mérce, hangoztatta Kasza József a minapi sajtóértekezletén, és jelezte, hogy a köztársasági elnökhöz és Strasbourghoz fordul a temerini elítéltek ügyében, az esetükben történt egyéb jogsértések miatt pedig a Helsinki Bizottsághoz. A kettős mércét sérelmezte a Vajdasági Magyar Demokrata Párt is. Ágostonék szerint a kettős mérce alkalmazása már nemcsak a mindennapi élet, a gazdaság, az állam- és a közigazgatás jellemzője, de továbbra is jelen van a bírósági gyakorlatban. E kettős mércének még egy üzenete van. A magyarokat lehet bántalmazni, de jaj annak, aki tettlegességgel válaszol.



Mladicsot nem adják ki. Erélyesen cáfolja az újonnan megválasztott szerbia-montenegrói védelmi miniszter, Zoran Sztankovics, hogy ígéretet tett a srebrenicai népirtással vádolt volt boszniai hadseregparancsnok, Ratko Mladics kiadatására. A Glasz Javnosztyi című belgrádi lapnak adott interjújában Sztankovics leszögezte: „Senkinek sem ígértem azt, hogy két hónapon belül kiadok bárkit is, Ratko Mladicsot sem. Védelmi miniszterként nincs is felhatalmazásom arra, hogy kiadjam polgárainkat Hágának.” (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.