Egy évvel ezelőtt is, de most még inkább hangos felháborodást váltott ki a bírói döntés a magyarok körében. Az ítélet ilyen szempontból egy kalap alá vehető azzal a tilalommal, hogy a beszélőre érkező apa nem szólhat anyanyelvén fiához, de idesorolható az elítéltek rendszeres fizikai bántalmazása, amelyekről a nyilvánosság is tudomást szerzett. „Milyen állapotban kapjuk vissza fiainkat, ha egyáltalán visszakapjuk?” – fakadt ki az egyik apa. A szülő szerint nincs bizonyíték arra, hogy a verekedésen kívül a fiúk mással – a vádlott megaláztatásával – is vádolhatók lehettek volna. Hiszen a „karóba húzás forgatókönyvét” már ismerjük, amikor az albánok tettek állítólag ugyanilyet egy szerb emberrel, s amit az akkori Milosevics-propaganda kihasznált, feltüzelve a szerb nacionalizmust.
A szülők hangoztatják, a bűncselekményért igenis büntetés jár. De csak azért, amit elkövettek, az ítéletnek összhangban kell lennie a bűn súlyával. De nincs. Ezt hangoztatják a civil szervezetek, ezt a vajdasági magyar pártok is kivétel nélkül. A Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) ennek alátámasztására a példák egész sorát hozza fel, amikor a büntetés összehasonlítatlanul enyhébb volt, vagy meg sem született, hogy ne említsük a háborús bűnösöket. Kettős a mérce, hangoztatta Kasza József a minapi sajtóértekezletén, és jelezte, hogy a köztársasági elnökhöz és Strasbourghoz fordul a temerini elítéltek ügyében, az esetükben történt egyéb jogsértések miatt pedig a Helsinki Bizottsághoz. A kettős mércét sérelmezte a Vajdasági Magyar Demokrata Párt is. Ágostonék szerint a kettős mérce alkalmazása már nemcsak a mindennapi élet, a gazdaság, az állam- és a közigazgatás jellemzője, de továbbra is jelen van a bírósági gyakorlatban. E kettős mércének még egy üzenete van. A magyarokat lehet bántalmazni, de jaj annak, aki tettlegességgel válaszol.
Mladicsot nem adják ki. Erélyesen cáfolja az újonnan megválasztott szerbia-montenegrói védelmi miniszter, Zoran Sztankovics, hogy ígéretet tett a srebrenicai népirtással vádolt volt boszniai hadseregparancsnok, Ratko Mladics kiadatására. A Glasz Javnosztyi című belgrádi lapnak adott interjújában Sztankovics leszögezte: „Senkinek sem ígértem azt, hogy két hónapon belül kiadok bárkit is, Ratko Mladicsot sem. Védelmi miniszterként nincs is felhatalmazásom arra, hogy kiadjam polgárainkat Hágának.” (MTI)