Erősödött a forint és javult a BUX is tegnap, a befektetők újból nekifutottak a magyar piacnak, vételi megbízásokkal dörömböltek a brókerek ajtaján és drágították a részvényeket. Tették ezt azért, mert a négynapos hosszú hétvége előtt a spekulánsok még bespájzoltak, és rövid időn belül nagy nyereséget realizálva dobhatják majd piacra, akár már ma is a részvényeket. Elemzők arra is rámutattak, hogy a befektetők vélhetően nem fogják négy napra betárolni a részvényeket, így a következő napok bármelyikében gyengülési hullám alakulhat ki a profitrealizálások miatt.
A BUX tegnap 117 pontos plusszal nyitott, és a déli harangszóig szakadatlanul erősödött. Ám ahogy felemelkedett az index a kereskedés első felében, úgy esett vissza később. A BUX végül 484 ponttal előző szintjéről elemelkedve, 20 796,10 ponton zárt. A 23,7 milliárd forintos forgalomból a legnagyobb részt az OTP-re és a Molra kötötték. A banki papírok – 9,3 milliárd forintnyi érdeklődés mellett – 2,9 százalékkal, az olajipari részvények 5,1 százalékkal drágultak. Javulóban volt a Magyar Telekom is, viszont a Richternek nem sikerült emelkednie, így 295 forinttal leértékelődött.
Néhány kis forgalmú papír is követte a trendet, azaz emelkedéssel zárt. Ilyen volt az Egis, az FHB és a BorsodChem. A gyógyszergyártó részvényei 650 forinttal, a jelzálogbanki papírok 4 forinttal, a vegyipariak 2 százalékkal erősödtek. Az üzletkötők elmondták, hogy a tegnapi kereskedés során nem csak a nagy forgalmú papírok iránt volt kereslet. Ezt mutatta az is, hogy kevés részvény árfolyama gyengült. A vesztesek táborába tartozott és a növekedési irányra fitytyet hányt az Elmű, az Émász, a Phylaxia és a Nabi.
A bankközi devizapiacon a forint – a reggeli jóslatoknak megfelelően – erősödött az euróval szemben. Fél négy tájban 252,40–252,50 forinton állt a kurzus, 0,50 forinttal gyengébben a keddi, 253,00– 253,05 forintnál. A forint 20 bázisponttal, 10,59 százalékra erősödött a plusz-mínusz 15 százalékos ingadozási sáv erős oldalán.
A piacon jelentős forgalomról számoltak be. A forint reggel volt a legerősebb, akkor 251,30 forinton jegyezték az eurót. A magyar valuta erősödésének okait csak találgatják a piacon, az állampapírpiacon ugyanis a nap első felében tartott az eladási hullám, emelkedett a hozamszint, ezzel nem magyarázható a forint erősödése. A zloty is ellentétesen mozgott a forinttal szemben a nap első felében. A lengyel valuta gyengülése csak a délutáni órákban húzta magával a forintot is, amely napi mélypontját 252,90 forint/eurónál érte el – írta az MTI–Eco.
A térség tőzsdéi nem mozdultak el egységes irányba: a WIG-indikátor 0,87 százalékkal, a PX 0,1 százalékkal gyengült, az orosz RTS viszont 0,7 százalékkal növekedett. Határozott növekedés alakult ki viszont a vezető európai és az ázsiai tőzsdéken, sőt a tengerentúlon is kedvezően alakultak az árfolyamok. A javulást a vállalati hírek okozták, de közrejátszott az amerikai olajkészletek növekedése is.
Új Sony-részvények. A Sony Corp. bejelentette, hogy megszünteti az irányjelző részvényként jelen lévő Sony Communications Network Corp. (SCN) tőzsdei kereskedését, részeként annak a folyamatnak, amelynek végső célja a jelenleg még teljes körű ellenőrzés alatt lévő társaság nyilvános tőzsdei céggé változtatása. Bejelentették azt is, hogy a költségek csökkentése érdekében a jelenleg Sony-kereskedésben érintett 11 külföldi tőzsde közül 9 piacon kivonják a Sony papírját. A Sony december 1-jén készül beváltani az SCN irányjelző részvényeit Sony-törzsrészvényekre.

Csákánnyal végezte ki feleségét egy férfi Csömenden