Tuskék még duzzognak

Megmerevedtek a frontok a kormányalakítási tárgyalásokon Lengyelországban. A győztes Jog és Igazságosság (PiS) pártja továbbra is kérleli a második helyen végzett Polgári Platformot (PO), hogy folytassa a megbeszéléseket, a jobboldali liberálisok azonban egyelőre még duzzogva támasztanak újabb feltételeket.

2005. 10. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A koalíciós tárgyalások szerdán rekedtek meg, miután a varsói parlament a PiS jelöltjét, Marek Jureket választotta meg az alsóház elnökének a PO képviselője, Bronislaw Komorowski ellenében. Ez lényegében az előzetes egyezség felrúgását jelenti, hiszen a jó egy éve koalíciós kormányzásra készülő két párt választások után arra a kompromisszumra jutott, hogy kettős győzelmével az elnöki és a miniszterelnöki posztot a Jog és Igazságosság tölti be, a harmadik közjogi méltóság azonban a Polgári Platformé lesz. Ez még a hét elején is így volt, sikere után például Lech Kaczynski vetélytársát, a PO vezetőjét, Donald Tuskot ajánlotta a szejm elnökének tisztségére. Kettős vereségük után a második helynek örülni egyelőre nem nagyon képes jobboldali liberálisok azonban ragaszkodtak Komorowski személyéhez, míg őt Kaczynskiék határozottan elutasították. A másfél hónapos választási maraton, a kényszerű és elhúzódó verseny azonban érezhetően megviselte a szövetségesek idegeit, így a PiS erőfölényével visszaélve, türelmetlenül saját jelöltjét választatta meg, míg a PO azonnal durcásan kivonult a tárgyalásokról.
E konfliktus majdhogynem logikus következménye, hogy Tuskék megütköztek a baloldali populista Önvédelem vezetőjének, Andrzej Leppernek a szejm egyik alelnökévé választásán is. A PiS lépése ebben a helyzetben valóban kissé provokatívnak tűnik, nem szabad azonban elfelejteni azt sem, hogy a Samoobrona a harmadik helyen végzett a választásokon. Az elmérgesedett hangulatban a sértett Polgári Platform azonnal azzal vádolta meg potenciális partnerét, hogy az a szélsőségesen jobboldali Lengyel Családok Ligájával, illetve a balszélen lévő Önvédelemmel folytatott koalíciós puhatolózó tárgyalásokat. A Jog és Igazságosság elnöke, Jaroslaw Kaczynski ugyan végső esetben lehetséges forgatókönyvnek nevezte a kisebbségi kormányzást, kizárt azonban minden egyezséget a szélsőséges erőkkel és a baloldallal, Kazimierz Marcinkiewicz kijelölt kormányfő pedig közvetítőket keresett a partner párt megbékítésére.
S miközben a két győztes marakodik, a legnagyobb vesztes posztkommunista baloldal prominens alakja, Aleksander Kwasniewski búcsúzó elnök kissé kárörvendőn már azt latolgatja, hogy a kormányalakítás kudarca esetén január 15-én akár meg is lehetne tartani a megismételt választást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.