Uniós forrásmegvonás?

Nem zárta ki a kohéziós alapokból érkező magyar források letiltását sem Joaquín Almunia, az EU pénzügyi biztosa hazánk magas államháztartási hiánya miatt. Az Európai Bizottság ma várhatóan kemény kritikákat fogalmaz meg hazánkat illetően, szembesítve a magyar kormányt korábbi ígéreteivel.

2005. 10. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Negatív jelentést adhat ma ki Magyarországról az Európai Bizottság. A Bloomberg hírügynökség úgy értesült, hogy a testület ma megjelenő összefoglalója elégtelennek ítéli a magyar kormány hiánycsökkentő lépéseit, megállapítva, hogy az államháztartási hiány jövőre elérheti a GDP nyolc százalékát, vagyis a valóságos deficit lényegesen túllépi majd a kormány által 2006-ra előirányzott mértéket.
A hírügynökség szerint az uniós bizottság elítéli, hogy a kormány az idén nem is szándékozik kiigazító lépéseket tenni, jóllehet erre korábban ígéretet tett. A testület jelentése a Gripen-vásárlásokra is kitér, amivel kapcsolatban arra hívja fel a figyelmet, hogy a beszerzés költsége önmagában a GDP fél százalékával emeli meg a jövő évi hiányt. Az Európai Bizottság ezzel a Magyar Nemzeti Bank megállapításait erősíti meg, a jegybank ugyanis korábban már közölte: sem a Gripen-beszerzések kiadásai, sem pedig az Állami Autópálya Kezelő Rt. jövő évi autópálya-építései nincsenek feltüntetve a jövő évi költségvetési törvényjavaslatban. A bizottság szerint ha az Eurostat engedélyezi is, hogy az autópálya-építés költségeit PPP-konstrukcióban a kormány kivegye a jövő évi költségvetésből, még akkor is a GDP két százalékával kellene csökkenteni a hiányt a 2006-os deficitcél teljesíthetőségéhez. A brüsszeli megállapítások egyben azt jelentik, hogy gyakorlatilag lehetetlenné vált a háromszázalékos hiánycél teljesítése 2008-ra, azaz Magyarország nem tudja 2010-ben bevezetni az eurót. Az Európai Bizottság pénzügyi biztosa, Joaquín Almunia a múlt héten jelentette be: a júliusban elfogadott ajánlásait a testület kénytelen újraértékelni, mert a nyáron rendelkezésre álló információkhoz képest „fontos változások” történtek Magyarországon. A megrovás következményeit illetően Almunia a kohéziós alapokból érkező magyar források letiltását sem zárta ki.
A hazánknak szóló újabb bizottsági ajánlásokat a miniszterek várhatóan november 8-án fogadják majd el, ám annyi már most bizonyos, hogy Brüsszel egyértelműen a magyar kormány értésére kívánja adni, hogy a hazai hatóságoktól az uniós ajánlások következetesebb követését reméli.
Az eltelt három év tehetségtelen gazdaságpolitikája miatt hazánk versenyhátrányba került a régióban, s az euró 2010-es bevezetése Magyarországon megbukott – reagált a Fidesz. Az ellenzéki párt közleménye szerint a kormánynak már senki nem hisz, hiszen minden adatról kiderült, hogy nem felel meg a valóságnak.



Magyarország összeroskad. A gazdaság egyensúlytalanságai és az ellenőrzés nélküli költségvetési hiány jelentős forintgyengülést eredményezhet, amely tragikus hatással lehet a devizában eladósodott magyar lakosság számára – írta a Financial Times, amely arra figyelmeztet, hogy az idei első nyolc hónapban a magyar háztartások összesen 465 millió eurónyi devizahitelt vettek fel, amely húsz százalékkal több, mint egy évvel korábban. A tekintélyes nemzetközi lap szerint a lakosság devizában való eladósodása önmagában nem is jelentene problémát, ha a magyar kormány sikeresebb lenne a hiánycsökkentés terén, ám az autópálya-elszámolások brüsszeli elutasítása nyomán a hiány lényegesen nagyobb lesz a tervezettnél, s a kormány valószínűleg kénytelen lesz 2012-re halasztani az euróbevezetést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.