Zárulnak Európa kapui

Miközben a világ érdeklődő közvéleményét a Nyugat-Szaharában a szomjhalál szélére sodródott afrikai menekültek sorsa sokkolja, az Európai Bizottság mind több energiát fordít arra, hogy gyorsabban és egyszerűbben toloncolhassa ki az unió területére törvénytelenül érkező jövevényeket.

György Zsombor
2005. 10. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hetek óta rendre újabb és újabb ostromot indítanak az afrikai menekültek a Marokkó területére beékelődött két spanyol város, Ceuta és Melilla ellen. Spanyolország és Marokkó határa mindig is komoly kihívások elé állította a hatóságokat, hiszen a fekete kontinens szegényei mindig is a keskeny Gibraltári-szoros túlpartjának elérésétől remélték sorsuk jobbra fordulását. A civilizációk találkozásának tekintett határ az utóbbi hetekben az unió vezetőinek a figyelmét is felkeltette, hiszen a menekültek ostromai immár összeurópai kérdéseket is felvetnek.
Madrid és Rabat korábban már megkötött egy olyan egyezményt, melynek értelmében a spanyol hatóságok visszatoloncolhatják a marokkói menekülteket, az Európai Bizottság azonban immár azt szeretné elérni, hogy a szerződést az összes többi országra kiterjesszék. Mindez gyakorlatilag azt jelentené, hogy az EU a területére illegálisan belépőket szinte automatikusan visszaküldené oda, ahonnan érkeztek. A nemzetközi jog szerint persze a menedékkérők mindeddig oltalomra számíthattak akkor, ha tudni lehetett, hogy hazájukban üldöztetés, netán halálbüntetés várna rájuk, ezt a szabályt azonban az utóbbi időben mintha mind többen próbálnák megkerülni. A kitoloncolás már önmagában kérdéseket vet fel, hiszen civil szervezetek, többek között az Orvosok Határok Nélkül bizonyítottnak látja, hogy Rabat kegyetlenül bánik a menekültekkel, sőt étlen-szomjan magukra hagyja őket a sivatag közepén.
Noha az észak-afrikai ország tagadja, hogy a halálba küldené a kiszolgáltatott embereket, immár az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága is a nemzetközi jogok megsértésével vádolja Marokkót. Ezt teszi az EU is, azonban Európát minden bizonynyal egyre kevésbé fogja meghatni a szegény országok problémái, akik immár saját jólétét is fenyegetik.



Bécsi önvédelem. Ausztria akkor sem fogja megnyitni munkaerőpiacát a törökök előtt, ha Ankara már az EU tagja lesz – nyilatkozta a német Die Welt című lapnak Wolfgang Schüssel, aki elzárkózott a költözés szabad jogának megadásától is. Az osztrák kancellár az interjúban okosnak nevezte az október 3-án született döntést, melynek értelmében Horvátország is megkezdhette csatlakozási tárgyalásait. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.