A céges csődök a korrupcióból is fakadnak

Az Építőipari Vállalkozások Országos Szövetsége úgy tartja: a szakmán belül kialakult körbetartozás és az idén megugró vállalati csőd nem kis részben a korrupciónak tulajdonítható. A vállalkozók viselkedését meghatározza, hogy az állami szféra is megvesztegethető.

Dénes Zoltán
2005. 11. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Általános vitával folytatódott tegnap a közbeszerzési törvény módosításáról szóló törvényjavaslat tárgyalása. A kormány részéről Hankó Faragó Miklós, az igazságügyi tárca államtitkára előterjesztésében elmondta, hogy a 2003-ban megalkotott és 2004. május 1-jén hatályba lépett közbeszerzési törvényt azért kell módosítani, mert az új közösségi közbeszerzési irányelveket csak 2004 márciusában fogadták el, így azokat a magyar szabályozásba már nem sikerült beépíteni. Fontos eleme a javaslatnak, hogy az egyszerűsített eljárásoknál az értékhatárokat beszerzésnél kettőről nyolcmillió forintra, míg építési beruházásnál tízről tizenötmillió forintra emelik. A koalíciós vezérszónokok méltatták a javaslat igényességét, az ellenzékiek a gyengéit sorolták. Szijjártó Péter (Fidesz) rámutatott, hogy a központi költségvetési szervek gyakorlatában a nyílt eljárások száma és értéke növekedett tavaly, ami a belső ellenőrzés gyengeségét és a „személyre szabott” kiírások szaporodását mutatja. Szijjártó elmondta, hogy frakciója nem ért egyet a beszerzési értékhatárok indokolatlan emelésével, ezért a törvényjavaslatot elutasítják, és módosító indítványokkal igyekeznek javítani azon.
Az Országgyűlés gazdasági bizottságának üléséről kivonultak az ellenzéki képviselők, mert nem értettek egyet azzal, hogy a kormány összevonná a Magyar Műszaki Biztonsági Hivatal, a Nemesfémvizsgáló és Hitelesítő Intézet és a Magyar Kereskedelmi és Engedélyezési Hivatal költségvetését, és azt az utóbbi hivatalhoz rendelné. Latorcai János, a bizottság fideszes alelnöke szerint alkotmánysértő lehet, ha a költségvetési törvényben vonnák össze a gazdasági tárca háttérintézményeit anélkül, hogy a hivatalok alapításáról rendelkező törvényt módosítanák. Deák András ugyancsak fideszes honatya szerint Kóka János felkészületlenül és előkészítetlenül akarta átverni a bizottságon javaslatait. Kóka János gazdasági miniszter az MTI-nek úgy nyilatkozott: nem érinti a szakmai tevékenységet az intézmények összevonása.
Az Országgyűlés infrastruktúra-fejlesztési és lakásügyi albizottságának ülésén legnagyobb problémaként az állami és önkormányzati megrendeléseknél tapasztalt eljárásokat emelte ki Tolnai Lajos, az Építőipari Vállalkozások Országos Szövetségének elnöke. A szinte kezelhetetlen körbetartozással kapcsolatban elmondta, az idén megnövekedett számú vállalati csőd nem kis részben a korrupciónak tulajdonítható. Szerinte a vállalkozók viselkedését eleve meghatározza, hogy az állami szféra korrumpálható. A szövetség elképzelése szerint szükség lenne egy elfogadott mérnöki árra, amelynél alacsonyabb áron projekt nem nyerhető meg. Ezenkívül létrehoznának egy feketelistát, és előírnák, hogy csak akkor lehessen egy épületet használatba venni, ha minden számlát kifizettek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.