Mindössze három százalékkal mérsékelték tegnap az uniós mezőgazdasági miniszterek azt az eredeti brüsszeli javaslatot, mely az uniós cukorárak 39 százalékos csökkentéséről szólt. A magyar kormány – egyetértve Glattfelder Béla uniós képviselőnk indítványával – ezzel szemben 25 százalékot szeretett volna elérni, és az árcsökkentésért cserébe járó termelői kompenzációra százszázalékos mértéket javasolt. A szakminiszterek ezzel szemben 64,2 százalékban egyeztek meg. Ehhez társul egy szerkezetátalakítási program, amely azoknak a gyáraknak nyújt „végkielégítést”, amelyek leállítják termelésüket.
Szakmai elemzések már korábban is megállapították, hogy az uniós reform következményeként lesznek olyan tagállamok – például Magyarország –, ahol megszűnik vagy drasztikus mértékben csökken a cukortermelés. Ezzel korábban egyetértett a magyar földművelésügyi miniszter is, aki a tegnapi döntés után – meglepetésre – rendkívül optimistán nyilatkozott. Gráf József szerint legrosszabb esetben az öt hazai cukorgyárból csak egy zár be. A tárcavezető kifejtette: nálunk 1240 ember dolgozik a cukoriparban, háromezer a cukorrépa-termelésben, de ők sem maradnak munka nélkül, mert legfeljebb átváltanak búzára, kukoricára.
Nem osztotta ezt a derűlátást Koczka Zoltán, a Cukor Terméktanács titkára, aki a távirati irodának kifejtette: a miniszterek megállapodása kedvezőtlenebb a magyar várakozásoknál, hiszen számunkra leginkább a 25-30 százalékos cukorárcsökkentés lett volna elfogadható.

Ő lett a legszebb magyar kislány – olyan szerény, hogy még az osztálytársai sem tudtak róla