A magyar gazdák egyik legsúlyosabb korszakaként értékelte a mostani választási ciklust Jakab István, a Magosz elnöke. Vitaindítójában elmondta: az eltelt három és fél év a termelők számára a megpróbáltatások időszaka volt, amelyre a sodródás, a kiszámíthatatlanság volt a jellemző. Szerencsére a gazdák mindig tudták, mit kell tenni, hogy túlélhessék a nehéz időszakot, de most már elfogyott a bizalom és a türelem. A tavaszi agrárdemonstrációval kikényszerített megállapodást a kormány csupán 50 százalékban teljesítette. A kormány 150 milliárd forintot nem fizetett ki a mezőgazdasági termelőknek. Jakab István szerint egy teljes évi nemzeti támogatást akarnak a gazdálkodóktól elsikkasztani.
A be nem teljesült ígéretek arra kényszerítik a gazdákat, hogy maguk formálják sorsukat. A Magosz ezért szakértők bevonásával elkészítette agrár- és vidékfejlesztési programját. Annak legfontosabb céljait ismertetve Jakab István a termőföldre helyezte a hangsúlyt, melynek a magyar gazdák és gazdálkodó családok tulajdonába kell kerülnie. Fennáll a veszélye annak, hogy az állam kezében lévő földek nagy tőkecsoportok birtokába kerülnek. Ezt nem szabad megengedni, a birtokpolitika középpontjában a családi gazdaságoknak kell állnia.
A felszólalók többsége a gazdák helyzetének tarthatatlanságára hívta fel a figyelmet, és szorgalmazta a hosszú távra szóló birtokpolitikát, az új földtörvény megalkotását. Követelték, hogy mérjék ki végre a közös osztatlan földeket. Az állami tulajdonú földeket a birtokrendezésekre kell felhasználni, nem pedig – ahogyan fogalmaztak – sógor, koma, jó barát alapon elkótyavetyélni. Olyan vélemény is elhangzott, ha az ország népe nem tud változást elérni abban, hogy a kormány ne a globális, hanem a helyi közösségek érdekeit képviselje, akkor a gazdák aligha bízhatnak programjuk valóra váltásában.
A magyar agrárium jelenlegi helyzetéről szólva Orbán Viktor, a Fidesz elnöke kifejtette: a nemzetközi cégek azért jönnek hozzánk, hogy luxusprofitra tegyenek szert. A tisztességes haszon ellen senkinek sincs kifogása, de azt nem szabad megengedni, hogy valóságos ellenértéket nem tartalmazó árakat és költségeket számoljanak fel. A mezőgazdaság egyébiránt nem kizárólag azért áll rosszul, mert el akarják takarítani a nagy nemzetközi cégek útjából a magyar gazdatársadalmat, hanem mert az elmúlt 15 év során visszaesett a munka becsülete. A jövőről szólva Orbán Viktor annak a véleményének adott hangot, az EU agrártámogatási rendszerét nem szabad úgy átalakítani, hogy abból a magyar gazdák kevesebb pénzhez jussanak. Tudomásul kell venni, hogy a magyar termőföld a gazdákat illeti. A családi gazdaságoknak tulajdonjogot kell szerezni a feldolgozóiparban és az élelmiszer-kereskedelemben is.
Újabb agrárcsőd? A Magosz-kongresszus több résztvevője szerint a gyöngyösi Falcotrade Húsipari Rt. nehéz helyzetbe került. Egyes hírek szerint nem tudja kifizetni több száz milliós, mások szerint milliárdos nagyságrendű tartozásait – közölte tegnap a stop.hu internetes portál. Egy lapunknak is eljuttatott tájékoztató szerint a Carnex-cégcsoporthoz tartozó társaságok körében végrehajtott racionalizálás következtében a Falcotrade jogait és kötelezettségeit mától a Pápai Hús Rt.-re ruházzák át. A Falcotrade Rt.-t terhelő korábbi kötelezettségekért a Pápai Hús Rt. nem vállal felelősséget – olvasható a közleményben. A stop.hu-nak nyilatkozó szakemberek rámutattak: egy ilyen jelentős vállalat összeomlása lavinát indíthat el a hazai húspiacon. A vállalat a magyar húspiac egyik vezető szereplője, a Carnex-cégcsoport része, melynek tulajdonosa az SZDSZ közeli vállalkozóként ismert Mónos Péter, illetve Elekes Lajos. (MN)

Itt a bizonyíték: döbbenetes hasonlóságok vannak Gyurcsány és a Tisza Párt őszödi beszéde közt