A gazdák váltásra készülnek

Súlyos válságba sodródott a gazdatársadalom. Az egyre nyomasztóbb problémák felszámolására stratégiai programot dolgozott ki a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz). A hét végi hódmezővásárhelyi kongresszuson jelen lévő Orbán Viktor bejelentette: a dokumentumban foglaltak a kormányprogram részét képezik, ha a polgári szövetség megnyeri a választásokat.

Bálint József
2005. 11. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar gazdák egyik legsúlyosabb korszakaként értékelte a mostani választási ciklust Jakab István, a Magosz elnöke. Vitaindítójában elmondta: az eltelt három és fél év a termelők számára a megpróbáltatások időszaka volt, amelyre a sodródás, a kiszámíthatatlanság volt a jellemző. Szerencsére a gazdák mindig tudták, mit kell tenni, hogy túlélhessék a nehéz időszakot, de most már elfogyott a bizalom és a türelem. A tavaszi agrárdemonstrációval kikényszerített megállapodást a kormány csupán 50 százalékban teljesítette. A kormány 150 milliárd forintot nem fizetett ki a mezőgazdasági termelőknek. Jakab István szerint egy teljes évi nemzeti támogatást akarnak a gazdálkodóktól elsikkasztani.
A be nem teljesült ígéretek arra kényszerítik a gazdákat, hogy maguk formálják sorsukat. A Magosz ezért szakértők bevonásával elkészítette agrár- és vidékfejlesztési programját. Annak legfontosabb céljait ismertetve Jakab István a termőföldre helyezte a hangsúlyt, melynek a magyar gazdák és gazdálkodó családok tulajdonába kell kerülnie. Fennáll a veszélye annak, hogy az állam kezében lévő földek nagy tőkecsoportok birtokába kerülnek. Ezt nem szabad megengedni, a birtokpolitika középpontjában a családi gazdaságoknak kell állnia.
A felszólalók többsége a gazdák helyzetének tarthatatlanságára hívta fel a figyelmet, és szorgalmazta a hosszú távra szóló birtokpolitikát, az új földtörvény megalkotását. Követelték, hogy mérjék ki végre a közös osztatlan földeket. Az állami tulajdonú földeket a birtokrendezésekre kell felhasználni, nem pedig – ahogyan fogalmaztak – sógor, koma, jó barát alapon elkótyavetyélni. Olyan vélemény is elhangzott, ha az ország népe nem tud változást elérni abban, hogy a kormány ne a globális, hanem a helyi közösségek érdekeit képviselje, akkor a gazdák aligha bízhatnak programjuk valóra váltásában.
A magyar agrárium jelenlegi helyzetéről szólva Orbán Viktor, a Fidesz elnöke kifejtette: a nemzetközi cégek azért jönnek hozzánk, hogy luxusprofitra tegyenek szert. A tisztességes haszon ellen senkinek sincs kifogása, de azt nem szabad megengedni, hogy valóságos ellenértéket nem tartalmazó árakat és költségeket számoljanak fel. A mezőgazdaság egyébiránt nem kizárólag azért áll rosszul, mert el akarják takarítani a nagy nemzetközi cégek útjából a magyar gazdatársadalmat, hanem mert az elmúlt 15 év során visszaesett a munka becsülete. A jövőről szólva Orbán Viktor annak a véleményének adott hangot, az EU agrártámogatási rendszerét nem szabad úgy átalakítani, hogy abból a magyar gazdák kevesebb pénzhez jussanak. Tudomásul kell venni, hogy a magyar termőföld a gazdákat illeti. A családi gazdaságoknak tulajdonjogot kell szerezni a feldolgozóiparban és az élelmiszer-kereskedelemben is.

Újabb agrárcsőd? A Magosz-kongresszus több résztvevője szerint a gyöngyösi Falcotrade Húsipari Rt. nehéz helyzetbe került. Egyes hírek szerint nem tudja kifizetni több száz milliós, mások szerint milliárdos nagyságrendű tartozásait – közölte tegnap a stop.hu internetes portál. Egy lapunknak is eljuttatott tájékoztató szerint a Carnex-cégcsoporthoz tartozó társaságok körében végrehajtott racionalizálás következtében a Falcotrade jogait és kötelezettségeit mától a Pápai Hús Rt.-re ruházzák át. A Falcotrade Rt.-t terhelő korábbi kötelezettségekért a Pápai Hús Rt. nem vállal felelősséget – olvasható a közleményben. A stop.hu-nak nyilatkozó szakemberek rámutattak: egy ilyen jelentős vállalat összeomlása lavinát indíthat el a hazai húspiacon. A vállalat a magyar húspiac egyik vezető szereplője, a Carnex-cégcsoport része, melynek tulajdonosa az SZDSZ közeli vállalkozóként ismert Mónos Péter, illetve Elekes Lajos. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.