A Pápai Húsra hárítja tartozásait a Falcotrade

A tervezettnél jelentősen nagyobb hiánnyal számol az idén a Falcotrade Rt., amelynek vezetése egyelőre kutatja a veszteség miértjeit, és amely a Pápai Hús Rt.-re ruházta át tegnaptól a szállítási szerződésből fakadó jogait és kötelezettségeit.

Nagy Ottó
2005. 11. 29. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közgyűlésén tárgyalta tegnap a gyöngyösi Falcotrade Húsipari Rt. a tervezettet meghaladó veszteségének okait és miértjeit. A Carnex-csoportba tartozó vállalat az idén 200-300 millió forintos veszteséggel számolt, amely azonban jóval nagyobb lett a kalkuláltnál – tájékoztatta lapunkat Zoltán Péter, a cégcsoport kommunikációs vezetője, aki a részletekről nem tudott beszámolni. Csak annyit közölt, hogy a cég menedzsmentje – amely megegyezik a miskolci székhelyű Borsi Hús Rt. vezetésével is – vizsgálja a hiány okait és miértjeit.
A Carnex-csoporthoz a Falcotrade-en és a Borsi Hús Rt.-n kívül még a Pápai Hús Rt. tartozik, amelyre a gyöngyösi húsfeldolgozó a tegnapi nappal átruházta az összes szállítási szerződésből fakadó jogait és kötelezettségeit. Egy – lapunk birtokában is lévő – dokumentumból kiderül, hogy a Pápai Hús Rt. nem vállal felelősséget a Falcotrade-et terhelő, az átruházást megelőzően keletkezett kötelezettségekért – és így természetesen nem is áll helyt azokért. – A Carnex öt feldolgozóval a baromfiiparban is érdekelt, de ahogy a húsipari vállalkozásainál, úgy itt is egymástól független cégekről van szó. Éppen ezért nincs alapjuk azoknak a feltételezéseknek, hogy a Falcotrade helyzete csődhullámot indít el az ágazatban – mondta Zoltán Péter. Nevük elhallgatását kérő ágazati szakemberek úgy nyilatkoztak, hogy egy esetleges csőd nem rendítené meg a húsipart, hiszen a hazai piacért nagy a verseny, és egy konkurens esetleges kiesése csak a többiek pozícióit javítaná. Zoltán szerint a beszállítóknak sem kell tartaniuk semmitől, mert a vállalat jellemzően kevés nagy sertéstartóval áll szerződésben, nem pedig sok kicsivel, ahogy az az Alföldön szokásos, ráadásul ezen sertéstartók egy része a Borsi Hús Rt.-ben is tulajdonos.



Politikai szálak. Az 1992-ben családi vállalkozásként alapított Falcotrade eleinte export célú értékesítéssel, alapanyag-kereskedelemmel foglalkozott, majd miután 1996-ban megvásárolta a gyöngyösi húsipar teljes eszközállományát, tevékenységi köre különféle húskészítmények gyártásával és értékesítésével is bővült. A cég ma mintegy 350 embernek ad munkát, 2005-ös éves árbevételét 6,5-7 milliárd forintra kalkulálták. A társaság a magyar húspiac egyik vezető szereplője, az 1990-ben alakult Carnex-cégcsoport része, amelynek tulajdonosa az SZDSZ közeli vállalkozóként ismert Mónos Péter és társa, Elekes Lajos. A Stop! internetes hírportál szerint Mónos és a Carnex-csoport az utóbbi hónapokban leginkább a Bábolna Rt. békéscsabai baromfi-feldolgozójának értékesítése kapcsán felmerült kérdőjelek, majd a Zalahús Rt. zavaros tulajdonosváltása kapcsán került reflektorfénybe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.