A Kárpát-medence az utóbbi évtizedekben kezdi elveszíteni régi „védettségi tudatát”. Néhány éve a tiszai árvizek okoztak gondot, az idén pedig tavasztól őszig a határon túli területeken sújtották áradások a térség településeit. A jótékonysági szervezetek és magánszemélyek adományai mellett azonban viszonylag kevés figyelem vetül a magyarországi cégek példaszerű segélyakcióira. A hazai magasépítésben vezető szerepet betöltő, kecskeméti székhelyű KÉSZ Kft. például már a tavaszi, a Partiumot érintő árvíz idején is segélyszállítmányok finanszírozásával próbált segíteni a bajbajutottakon; majd a székelyföldi árvíz károsultjainak megsegítésére ismét az adományozók közé állt. A pénznél azonban alighanem jelentősebb segítség, hogy a cégnek és leányvállalatának, a KÉSZ Románia szakemberei az árhullám visszavonulását követően azonnal bekapcsolódtak a károk felmérésébe. A látottak és tapasztaltak az említett cégek vezetőit arra indították, vállaljanak részt a helyreállításban is. A feladat sürgető: közeleg a tél, a sérült épületeket ki kell javítani vagy pedig újjá kell építeni. A kecskemétiek Siménfalvát szemelték ki e célra.
Siménfalva az Alsó-Nyikó mentének legnagyobb települése. A több mint ezerlelkes falu ma mind nemzetiségi, mind vallási szempontból igen megosztott: lakosságának fele roma nemzetiségű, ám ők is magyarul beszélnek. Nagyobb részük kosárfonással foglalkozik, a többiek leginkább földművelésből és állattenyésztésből élnek. Néhányan ma is gyakorolnak valamilyen hagyományos kézműves szakmát, mint a szövést, a fafaragást; de működik itt szíjgyártó- és kovácsműhely is.
Az unitárius többségű településen a székelyudvarhelyi egyházmegyéhez tartozó református gyülekezet mindössze 81 hívet tart számon. A református egyházközséget 1768-ben alapították, de a templom csak 1805-ben épült meg. Az egyházközség lélekszáma mindig változott, de sosem haladta meg a 420-at. A legtöbbet 1975 és 1998 között apadt a gyülekezet, amikor nem volt önálló lelkipásztora, s lelkész hiányában a vegyes családokban a legtöbb gyermeket unitáriusnak keresztelték. 1998-ban az egyházközség missziói státust nyert, azóta a Nyikó mente szórványgyülekezetei is ide tartoznak. Az egyházközség lelkipásztora, Jakab Imola az unitáriusokkal közös nőszövetséget működtet: télen rendszeresen, nyáron alkalmanként vannak összejöveteleik, bibliaóráik.
Ennyiből is látható: a siménfalvi református templom helyreállítása önerőből nem volna lehetséges. Pap Géza református püspök úgy fogalmazott, hogy ez a rekonstrukciós felajánlás „olyan gesztus a közelmúlt magyarországi politikai eseményei ismeretében, amely arról győz meg minket, hogy együvé tartozásunk kifejezése nem csupán elméleti jellegű, hanem kézzelfogható kifejezést is nyerhet azok részéről, akik szeretettel és együttérzéssel viseltetnek a határon túli magyarság iránt”. A jelek szerint nem csupán az árvíz kártételeit lehet ilyesféle eszközökkel jóvátenni…

Elbénázott bankrablás – saját bombája végzett egy nővel Görögországban