Autonómiaelképzelések a Vajdaságban

Milyen autonómiát? Ha ezt a kérdést teszi fel valaki ma a Vajdaságban, legalább háromféle választ fog kapni, esetleg visszakérdeznek, hogy a Vajdaság vagy a magyarok autonómiájára gondol-e. A Vajdasági Magyar Szövetség, úgy tűnik – a készülő szerb alkotmányra tett javaslatai is erre utalnak –, a magyar területi autonómiát szorgalmazza, a Páll Sándor vezette Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége mind a területi, mind a személyi elvű autonómiát támogatja, az Ágoston András-féle Vajdasági Magyar Demokrata Párt a perszonális autonómiát tartja üdvösnek a magyar kisebbség számára.

Sebestyén Imre
2005. 11. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

E két utóbbi párt a Vajdaság autonómiáját kizárólag szerb ügynek, illetve szerb–szerb ügynek tartja, hiszen a szerbek aránya a tartományban már meghaladta a hatvan százalékot, akaratuk nélkül a Vajdaságban nem lehet visszaállítani az autonómia korábbi szintjét. Nem titok, hogy a vajdasági önkormányzatnak Belgrádban sem örülnek, a demokraták sem újítanák fel a tartománynak a Tito korában meglévő hatáskörét.
A VMSZ a másik két párttal ellentétben viszont síkraszáll a vajdasági autonómiáért is, ezzel azonban csak segítségére lehet az utóbbi másfél-két évtizedben alaposan meggyengült vajdasági autonómiapárti erőknek. A magyarok tisztában vannak azzal, hogy a szerbekre nem lehet rákényszeríteni az autonómiát, ha ők maguk nem akarják. Hogy miért nem akarják, illetve miért kerültek kisebbségbe az „autonomisták”, az egy külön történet, s összefügg az etnikai arányok tudatos megváltoztatásával, a vesztes háborúkkal, a menekültek betódulásával, a nacionalizmus ébren tartásával. Meg az azzal az irracionális félelemmel – amelyet a nacionalisták még élesztgetnek is –, hogy a széles körű autonómia csak az elszakadás előszobája.
Azt a kérdést is tisztázni kellene, hogy a magyar autonómia kiharcolását megkönnyíthetné-e a vajdasági autonómia helyreállítása. A magyar autonómia kérdése a magyarokat is megosztja. Mi lenne jobb? A területi autonómia, amelyből kimaradna a vajdasági magyar népesség fele, s amely a szórványt úgymond sorsára hagyná, illetve elvándorlásra késztetné, vagy a magyar perszonális autonómia, vagy a kettő ötvözete. Értékelések szerint a magyar területi autonómia a Vajdaságban nagy ellenállásba ütközne, a szerb „autonomisták” keményen ellenzik, hallhattuk Nenad Csanaknak, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga vezetőjének, az autonómiapártiak egyik vezetőjének az érvelését, aki kimondottan a magyar „gettósítás” ellen van. De a tartományi vezetés nem annyira a magyarokat félti a gettósodástól, hanem attól tart, hogy szövetségeseket veszt a Belgráddal folytatott küzdelemben. Belgrád sem repesne a magyar területi autonómiáért, de alku tárgyává tehetné a vajdasági autonómia kárára. A magyar (perszonális) autonómia nem szúrja annyira a szerbek szemét, ennélfogva esélyei is nagyobbak lehetnek. Talán.
Az idő természetesen az autonómiáknak dolgozik. A Vajdaságnak mindenképpen visszaadnak valamit abból, amit annak idején Milosevicsék a szervezett behozatali „népharaggal” elvettek. Kénytelenek lesznek így is imponálni az EU-nak. S az sem lenne baj, ha autonómiában is autonómia lenne: a szerb többségű – de még multikulturális – autonóm Vajdaságban magyar autonómia.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.