Bajt hozhat a CIA-ügy Romániára

Elmar Brok, az Európai Parlament külügyi bizottságának német elnöke szerint a jogállamiságot valló Európában nem létezhet Guantánamo – jelentette az MTI. Brok a Potsdamban megjelenő Märkische Allgemeine című lap szombati számában ahhoz a témához szólt hozzá, hogy léteztek-e titkos CIA-börtönök Európában, annak is a keleti felében.

Hírösszefoglaló
2005. 11. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Brok szerint, amennyiben bebizonyosodna, hogy Románia ilyen törvénytelen és embertelen módon együttműködött az amerikai Központi Hírszerző Ügynökséggel, a CIA-vel, minden szerződés ellenére megkérdőjeleződne 2007-es belépése az Európai Unióba. „Egy jogállamiságot valló Európában nem létezhet Guantánamo” – jelentette ki Brok, utalva az hírhedt amerikai támaszpontra, ahol valószínűleg kínozzák a fogvatartottakat. Románia számos illetékes szerve kinyilvánította már, hogy az ország területén nem működtek titkos amerikai börtönök vagy támaszpontok. A külügyminisztérium nem kíván sajtóhírekre reagálni – nyilatkozták tegnap lapunk kérdésére a bukaresti külügyi tárca sajtóosztályán Elmar Brok szavai kapcsán. Norica Nicolai kormánypárti szenátor, a román felsőház védelmi bizottságának alelnöke tegnapi sajtótájékoztatóján úgy vélte, Bukarestnek parlamenti vizsgálóbizottságot kell létrehoznia az ügyben.
*
A Märkische Allgemeine információi szerint egy pénteken felbukkant, eddig felderítetlen légi mozgásokról szóló lista azt erősíti meg, hogy a Kabul és Guantánamo között lebonyolított repüléseknél Romániát is közbeiktatták. A CIA-gépek nem Bukarestben, hanem a román fővárostól délre, egy légi támaszponton szálltak le. Hasonló gyanú fogalmazódott meg Lengyelországgal szemben is.
Csak az idén legalább tizenöt polgári gépnek álcázott CIA-repülő szállt le európai légikikötőkben, ám ez a szám bizonyosan nőni fog a különböző országok vizsgálatai alapján. A hét végén az derült ki, hogy Palma de Mallorcában járt egy repülő Líbiából jövet-menet, május 6-án pedig két CIA-gép is leszállt a prágai repülőtéren, megszakítva az afganisztáni Kandahár és az amerikai Baltimore közötti utat. Többek között németországi, írországi, svédországi, hollandiai és portugáliai légikikötők is érintettek voltak a CIA álcázott gépeinek ügyében, valamint szóba került Magyarország érintettsége is.
Az Egyesült Államokba készülő új német külügyminiszter, Frank-Walter Steinmeier a Bild am Sonntagnak úgy nyilatkozott, hogy „a külügyminiszternek tényeket kell kiértékelnie, nem újságcikkeket”, azaz amerikai állásfoglalásra vár. „Az, ami olvasható (a sajtóban), valóban aggodalomra ad okot” – tette hozzá a német diplomácia irányítója. Heves vitát kavart a fogolyszállítások ügye a kanadai parlamentben is. Az ellenzéki Québeci Blokk azzal vádolta a kisebbségi liberális kormányt, hogy leplezi a fogolyszállításokat, amelyek keretében a CIA-repülőgépek kanadai repülőtereken is leszálltak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.