Brok szerint, amennyiben bebizonyosodna, hogy Románia ilyen törvénytelen és embertelen módon együttműködött az amerikai Központi Hírszerző Ügynökséggel, a CIA-vel, minden szerződés ellenére megkérdőjeleződne 2007-es belépése az Európai Unióba. „Egy jogállamiságot valló Európában nem létezhet Guantánamo” – jelentette ki Brok, utalva az hírhedt amerikai támaszpontra, ahol valószínűleg kínozzák a fogvatartottakat. Románia számos illetékes szerve kinyilvánította már, hogy az ország területén nem működtek titkos amerikai börtönök vagy támaszpontok. A külügyminisztérium nem kíván sajtóhírekre reagálni – nyilatkozták tegnap lapunk kérdésére a bukaresti külügyi tárca sajtóosztályán Elmar Brok szavai kapcsán. Norica Nicolai kormánypárti szenátor, a román felsőház védelmi bizottságának alelnöke tegnapi sajtótájékoztatóján úgy vélte, Bukarestnek parlamenti vizsgálóbizottságot kell létrehoznia az ügyben.
*
A Märkische Allgemeine információi szerint egy pénteken felbukkant, eddig felderítetlen légi mozgásokról szóló lista azt erősíti meg, hogy a Kabul és Guantánamo között lebonyolított repüléseknél Romániát is közbeiktatták. A CIA-gépek nem Bukarestben, hanem a román fővárostól délre, egy légi támaszponton szálltak le. Hasonló gyanú fogalmazódott meg Lengyelországgal szemben is.
Csak az idén legalább tizenöt polgári gépnek álcázott CIA-repülő szállt le európai légikikötőkben, ám ez a szám bizonyosan nőni fog a különböző országok vizsgálatai alapján. A hét végén az derült ki, hogy Palma de Mallorcában járt egy repülő Líbiából jövet-menet, május 6-án pedig két CIA-gép is leszállt a prágai repülőtéren, megszakítva az afganisztáni Kandahár és az amerikai Baltimore közötti utat. Többek között németországi, írországi, svédországi, hollandiai és portugáliai légikikötők is érintettek voltak a CIA álcázott gépeinek ügyében, valamint szóba került Magyarország érintettsége is.
Az Egyesült Államokba készülő új német külügyminiszter, Frank-Walter Steinmeier a Bild am Sonntagnak úgy nyilatkozott, hogy „a külügyminiszternek tényeket kell kiértékelnie, nem újságcikkeket”, azaz amerikai állásfoglalásra vár. „Az, ami olvasható (a sajtóban), valóban aggodalomra ad okot” – tette hozzá a német diplomácia irányítója. Heves vitát kavart a fogolyszállítások ügye a kanadai parlamentben is. Az ellenzéki Québeci Blokk azzal vádolta a kisebbségi liberális kormányt, hogy leplezi a fogolyszállításokat, amelyek keretében a CIA-repülőgépek kanadai repülőtereken is leszálltak.

Hatalmas tűz lett egy bográcsozásból Debrecenben, több ember kórházba került