Börtön holokauszttagadásért?

György Zsombor
2005. 11. 26. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem helyezik szabadlábra Ausztriában David Irving brit történészt, akit két hete vettek őrizetbe Stájerországban. A 67 esztendős Irvinget egy 16 évvel ezelőtti osztrák elfogatóparancs alapján tartóztatták le a hatóságok, mivel akkoriban egy bécsi és egy leobeni előadásában is tagadta az auschwitzi gázkamrák létezését.
Irving ügyvédje arra hivatkozva kezdeményezte a szabadlábra helyezést, hogy védence brit állampolgár, így az EU területén bármikor elérhető az osztrák igazságszolgáltatás számára, és 16 év óta nem követett el törvénysértő cselekedetet Ausztriában. A vizsgálóbíró azonban elutasította a 10–20 ezer dollárnak megfelelő óvadék felajánlásával kezdeményezett szabadlábra helyezést. A bíróság szóvivője szerint a döntés azon alapul, hogy a továbbiakban is fennáll a cselekmény újbóli elkövetésének, valamint a gyanúsított szökésének a veszélye – tudósított az MTI. A bécsi ügyészség a héten állította össze a vádiratot Irving ügyében. A történészt az 1947-ben elfogadott tilalmi törvény (Verbotsgesetz) alapján egytől tíz évig terjedő szabadságvesztés fenyegeti. Ha a bíróság különösen veszélyesnek minősíti az elkövetőt vagy annak tettét, a perben kiszabható szabadságvesztés maximuma akár 20 évig is terjedhet. Náci propaganda terjesztéséért 5-től 10 évig terjed a kiszabható büntetés. Hasonló ügyekben 1999 és 2004 között 158 ítéletet hoztak Ausztriában.
Békési Imre, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem professzora ugyanakkor meglepőnek nevezte a gyors bécsi döntést, hiszen – mint visszaemlékezett – korábban épp egy osztrák bíró volt az, aki egy hasonló esetben az őrizetbe vétel előtt szakértőket rendelt ki, s négy éven át vizsgáltatta a kijelentés hátterét. Ráadásul az államok maguk döntenek arról, kik ellen és milyen módon járnak el, az emberi jogok európai egyezményének tizedik szakasza értelmében pedig a véleménynyilvánítás szabadsága mindenkinek jár.
Magyarországon – Ausztriával ellentétben – nincs hatályban kifejezetten a holokauszt tagadását szankcionáló törvény.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.