CIA-börtön: ismét Taszárt emlegetik

Újabb országnevek merültek fel a CIA-börtönök kapcsán, miközben az EU egyre sürgősebben vár választ az érintettektől. A feladat annál inkább is indokolt, mert gyakorlatilag az összes posztkommunista állam szóba került már az akció bázisországaként.

Munkatársainktól
2005. 11. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Titkos börtönt működtettek a taszári légitámaszponton is – áll a bolgár Novinite hírügynökség jelentésében. A „titkos börtön” mellett a névtelen tanúkra hivatkozó híradás az ukrán Lvovot, a lengyel Szczynto-Szymany repteret (amely a honi titkosszolgálat közelében található), a makedón Szkopjét, a grúz Tbiliszit, a bolgár Burgaszt, valamint a moldáv Markuleshti légitámaszpontot is megemlíti. A Novinite névtelenségbe burkolózó tanúja állítólag jelen volt az egyik titkos börtön építésénél, elmondása szerint a foglyokat kutyaketrec méretű dobozokban szállították a Hercules típusú repülőgép fedélzetére. A terrorizmussal gyanúsított személyeket részben a repülőgépeken, részben az egykori szovjet börtönökben hallgatták ki – áll a Novinitét idéző, Der Standard osztrák napilap beszámolójában.
„Titkos börtönök üzemeltetése komoly vétek lenne az Európai Unió értékei és szabályai ellen” – hangsúlyozta tegnap Franco Frattini. Az igazságügyi biztos szerint „amennyiben egy ilyen súlyos vétség kitudódna, az az adott EU-taggal szemben komoly politikai szankciókat vonna maga után”.
Spanyolország után Hollandia és Finnország is magyarázatot követel a titkos CIA-börtönök és repülőgépek ügyében. A holland külügyminiszter egyenesen arra figyelmeztette az Egyesült Államokat, hogy kérdésessé válhat hazája részvétele az amerikai vezetésű hadműveletekben. A finn biztonsági szolgálat magyarázatot kért a Központi Hírszerző Ügynökségtől egy Helsinkiben leszállt gyanús repülőgépről.
Ezzel egy időben Dánia is az ügy mielőbbi tisztázását sürgette. Az ország javasolni fogja, hogy az ENSZ-ben hozzanak létre emberi jogi biztosi tisztséget a világszervezet által összeállított, terroristagyanús személyek nevét tartalmazó listákra tévedésből felkerült emberek megsegítésére – közölte Per Stig Moller dán külügyminiszter. Ezzel kapcsolatos a hír, miszerint a lengyel miniszterelnök EU-vizsgálatot sürget a fogolytáborok ügyében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.