Titkos börtönt működtettek a taszári légitámaszponton is – áll a bolgár Novinite hírügynökség jelentésében. A „titkos börtön” mellett a névtelen tanúkra hivatkozó híradás az ukrán Lvovot, a lengyel Szczynto-Szymany repteret (amely a honi titkosszolgálat közelében található), a makedón Szkopjét, a grúz Tbiliszit, a bolgár Burgaszt, valamint a moldáv Markuleshti légitámaszpontot is megemlíti. A Novinite névtelenségbe burkolózó tanúja állítólag jelen volt az egyik titkos börtön építésénél, elmondása szerint a foglyokat kutyaketrec méretű dobozokban szállították a Hercules típusú repülőgép fedélzetére. A terrorizmussal gyanúsított személyeket részben a repülőgépeken, részben az egykori szovjet börtönökben hallgatták ki – áll a Novinitét idéző, Der Standard osztrák napilap beszámolójában.
„Titkos börtönök üzemeltetése komoly vétek lenne az Európai Unió értékei és szabályai ellen” – hangsúlyozta tegnap Franco Frattini. Az igazságügyi biztos szerint „amennyiben egy ilyen súlyos vétség kitudódna, az az adott EU-taggal szemben komoly politikai szankciókat vonna maga után”.
Spanyolország után Hollandia és Finnország is magyarázatot követel a titkos CIA-börtönök és repülőgépek ügyében. A holland külügyminiszter egyenesen arra figyelmeztette az Egyesült Államokat, hogy kérdésessé válhat hazája részvétele az amerikai vezetésű hadműveletekben. A finn biztonsági szolgálat magyarázatot kért a Központi Hírszerző Ügynökségtől egy Helsinkiben leszállt gyanús repülőgépről.
Ezzel egy időben Dánia is az ügy mielőbbi tisztázását sürgette. Az ország javasolni fogja, hogy az ENSZ-ben hozzanak létre emberi jogi biztosi tisztséget a világszervezet által összeállított, terroristagyanús személyek nevét tartalmazó listákra tévedésből felkerült emberek megsegítésére – közölte Per Stig Moller dán külügyminiszter. Ezzel kapcsolatos a hír, miszerint a lengyel miniszterelnök EU-vizsgálatot sürget a fogolytáborok ügyében.

A hét végére elromlik az idő