Demszky nem kér Gyurcsány ajánlatából

Bőhm András országgyűlési képviselő, az SZDSZ fővárosi frakcióvezetője lemondta azt a találkozót, amelyet a mai napra kért tőle Molnár Gyula (MSZP), a kormány Budapest-megbízottja. „Egyrészt már van programom, másrészt mi nem szerződgetni akarunk, hanem törvényt alkotni” – indokolta kérdésünkre az egyeztetés elhalasztását Bőhm. Közlése szerint a főváros nem kíván asszisztálni a szocialisták kampányához. A képviselő úgy látja, jelenleg a főváros támogatásának csupán az ígéretéről van szó, amellyel SZDSZ-es választókat akar elhódítani az MSZP.

2005. 11. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem haladt előre annak az elképzelésnek a kimunkálása, amelyet a kormányfő vetett fel a főváros ünnepi közgyűlésén. November 17-én az Újvárosháza dísztermében a miniszterelnök azt mondta: a kormánynak és Budapestnek szerződést kellene kötnie a következő idők közösen támogatandó fejlesztéseiről. Demszky Gábor kapásból úgy reagált, szerződést is lehet ugyan kötni, de a törvény jobb: kőbe kell vésni a közös elhatározásokat.
Sem szerződéstervezet, sem törvénytervezet nem készült – mondta kérdésünkre Bőhm András, a szabad demokraták fővárosi frakcióvezetője. Eddig ugyanis semmilyen konkrétumot nem tett le az asztalra a kormány Budapest-megbízottja, Molnár Gyula szocialista párti országgyűlési képviselő. Csak telefonbeszélgetések zajlottak. „Kérdésemre Molnár Gyula azt mondta, olyasmi kerülne a szerződésbe, hogy a kormány kifejezi eltökéltségét a főváros fejlesztése iránt” – tájékoztatott az SZDSZ-es frakcióvezető. Bőhm András hozzátette: a fejlesztésekhez nem annyira eltökéltség, mint inkább pénz kell.
Az önkormányzatnak konkrét és megfogható javaslatai vannak. Szerinte meg kellene határozni, mégpedig normatív alapon, milyen részt vállaljon a kormány és a főváros a BKV fenntartási költségeiből, s megállapodhatnának az útfelújításokról is. Utóbbi 50-50 százalékban terhelhetné a feleket. A későbbi, nagyobb fejlesztéseket a Nemzeti fejlesztési tervbe iktatnák be. Bőhm jól tudja, irreális lenne, ha Budapest kedvéért 10-20 évre súlyos százmilliárdokkal közvetlenül megterhelnék az állami költségvetést.
A frakcióvezető szerint amennyiben csupán ígéretekről és kampányról van szó, akkor abban nem kívánnak részt venni. Felvetésünkre, hogy a miniszterelnöknek vajon nem csupán az volt-e a szándéka, hogy elhódítson SZDSZ-es szavazókat, a politikus úgy reagált: ez nagyon is elképzelhető. „Mi nem szerződgetni akarunk, hanem törvényt alkotni” – tette hozzá. Úgy gondolja, Molnár Gyulával közös törvénytervezetet terjeszthetnének a T. Ház elé. Természetesen ez már nem a jövő évi költségvetést módosító javaslat lenne, hanem a 2007. évtől alkalmazható önálló jogszabály.
Molnár Gyulának csupán a titkárnőjével tudtunk beszélni, az MSZP-s képviselő nem reagált lapunk megkeresésére.



Kőbe vésve – a négyes metró útján

A jog szerint egyértelműen tisztességtelen – és semmis – a kormányfő Budapestnek tett ajánlata. Demszky Gábor ezt már akkor pontosan tudta, amikor a kormányfő szerződéskötési javaslata elhangzott. A Városházán ugyanis köztudomású tény, hogy a kormány – az Országgyűlés felhatalmazása nélkül – magánjogi szerződéssel egy fillért sem költhet el az adófizetők pénzéből. A Legfelsőbb Bíróság több mint három évvel ezelőtt, 2002. április 6-án ezt a következőképpen fogalmazta meg jogerős ítéletében. „Az, hogy a kormány polgári jogi szerződéssel támogatási kötelezettséget vállaljon, fogalmilag kizárt.” Mégpedig azért, mert „a jogállamiság követelményével ellentétes lenne, ha a kormány a költségvetési bevételekből saját elhatározásából támogathatna önkormányzatokat, társadalmi vagy gazdálkodó szervezeteket, alapítványokat”. Az LB még azt is hozzátette: „Az erre irányuló megállapodás – a költségvetési törvényben szereplő előirányzat hiányában – semmis.”
A fővárosi önkormányzatnak és Demszky Gábornak öt esztendejébe került, hogy ezt megtudja. Ennyi ideig tartott ugyanis a 4-es metró ügyében megindított s a főváros vereségével zárult gazdasági per. Annak az előzménye pedig az volt, hogy a főpolgármester – Medgyessy Péter akkori pénzügyminiszterrel együtt – a közelgő, május 10-i választások előtt szinte néhány pillanattal aláírta a 4-es metró finanszírozási szerződését. Ezt az 1998. április 7-i magánjogi megállapodást minősítette utóbb semmissé a Legfelsőbb Bíróság. Az ügyben Medgyessyt és Demszkyt tanúként hallgatták ki. Az LB az államháztartási törvény rendelkezéseit elemezve nem egyebet mondott ki, mint azt, hogy a mindenkori kormányok pénzügyi szuverenitása nem teljes: nem tekinthetik magukat magánfeleknek. A magánszemélyek, szervezetek, gazdasági társaságok bátran költhetik a profitjukat, a kormány ezt nem teheti meg, mert az adófizetők pénzéből gazdálkodik. A gazdálkodás módját pedig az államháztartási törvény szigorú szabályai szerint valósíthatja meg. A kormány csak azután köthet szerződést bármilyen fejlesztésre, ha az Országgyűlés a költségvetési törvényben már megszavazta az összeget. Ennek terhére, a megjelölt célok keretein belül, a megvalósítás érdekében szerződhet csupán a kormány.
A kőbe vésett megállapodásokról – a hosszú távú kiadásokat rögzítő törvényekről – pedig csak annyit: az Alkotmánybíróság a Bokros-csomag kapcsán meghozott határozatában azt mondta: a törvényhozás jogával is tilos visszaélni. Az is semmisséghez vezet.
Nem tudni, a miniszterelnök sejtette-e, hogy jogszabályba ütköző – semmis – ajánlatot tesz a főváros ünnepi közgyűlésén. Ám fontos lehet ez is, hiszen Gyurcsány Ferenc eddig csak mint magánszemély s üzletember kötött szerződéseket az állammal. Ő maga még nem képviselte az államot, a kormányt. Különös vonzalma a vitatható érvényességű szerződések iránt ismeretes. Megállapodásainak semmisségét azonban eddig még nem mondta ki, sőt nem is vizsgálta a bíróság. Az ügyészség nyilatkozott csupán az egyik esetről, de az ügyészség nem bíróság: nincs végérvényes döntési jogköre. Ugyanakkor a semmisség megállapítását időhatár nélkül kérheti, aki ebben érdekelt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.