Egy igazi kampánylabor

Hiller István, az MSZP pártelnöke a minap bejelentette: biztosan tudja, hogy a fővárosi V. kerület egyfajta „kampánylaborként” működik, ahol a Fidesz a szélsőjobbal való együttműködés hatásait, lehetőségeit teszteli. A sajtótájékoztató nem sokkal azután történt, hogy kiderült: a Medián közvélemény-kutató cég Hódmezővásárhely polgárait arról faggatta, hogyan szavaznának, ha bebizonyosodna, hogy Lázár János polgármester veri a feleségét. Ha valóban működnek „kampánylaborok”, akkor a megrögzötten polgári Hódmezővásárhely nagy eséllyel indulhat a címért. Itt ugyanis a balliberális tesztprogram már 2002-ben megkezdődött. Az alkalmazott módszerek pedig elborzasztanak.

Szarka Ágota
2005. 11. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hódmezővásárhely a paraszt-polgárság fellegvára volt, az itt élőket a szocialista diktatúra sem tudta lelkileg teljesen átformálni. A helyi Pörnye Gödör nevezetű sörözőben egy átlagos hétköznap délelőtt a kávé elfogyasztása közben felfigyeltünk egy huszonéves fiatalemberre, aki nagyapja életét meséli két barátjának, hogy bizony az öreget annak idején sokszor bekasztlizták fél évre feketevágásért. S az ávósok ráadásul a leölt disznó húsát petróleumba meg fűrészporba forgatták, hogy a család nehogy megehesse. Subáéknál pedig kilenc éhes gyerek volt. – Lassan újra odajutunk, csak most már az unióban – mondja rá a másik fiatal férfi, a többiek egyetértő bólogatásával kísérve. Mint kiderül, ők is hallottak a különös közvélemény-kutatásról. A fiatal pultoslány csak annyit mond: „Undorító.” De a vendégeknek is megvan a véleményük róla:
– Szemét dolgok ezek. De ettől függetlenül a polgármester tényleg veri a feleségét – csak magunk között mondom –, ezt biztos forrásból tudom. A hajdani feketevágó nagyapa unokája viszont azonnal felháborodottan cáfol:
– Nem igaz ebből egy szó sem. A polgármester felesége együtt dolgozik a nejem barátnőjével, egy napot sem hiányzik soha, ha verné a férje, azért meglátszana, nem?
A Pörnye Gödörben töltött rövid idő bőven elég volt ahhoz, hogy meggyőződjünk róla: a suttogó propaganda milyen hatékony fegyver. Lázár János polgármester mindazonáltal azt mondja, egy ilyen kisvárosban ezzel a módszerrel igen nehéz komoly eredményeket elérni, hiszen mindenki ismer mindenkit, az igazság előbb-utóbb úgyis kiderül. Az viszont biztos, hogy a rendszerváltozás óta eltelt 15 évben még nem volt példa arra, hogy egy ilyen aljas eszköz hatékonyságát tudományosan tesztelték volna. Ugyanis a Medián felmérésének bizonyos kérdései nem tekinthetők másnak, mint a lejárató technika hatékonysági felmérésének – szögezte le a polgármester, hozzátéve azt is: a hódmezővásárhelyiek régen edzésben vannak az ilyesfajta manipulációk tekintetében. Már Rapcsák Andrásról – aki a rendszerváltozástól 2002-ben bekövetkezett haláláig sorra nyerte meg az önkormányzati és országgyűlési választásokat – azt terjesztették többek között, hogy veri a feleségét. De a „kampánylabor” az ő halála után indult be igazán. A hatalmi űrt érzékelve a baloldal mindent megtett, hogy pozíciókat szerezzen abban a közegben, ahol a rendszerváltozás óta nem tudta megvetni a lábát. Ennek ellenére mind az országgyűlési, mind pedig az önkormányzati választásokon Lázár János, Rapcsák András közeli munkatársa, tanácsadója lett a befutó. Lázár János polgármester összeszámolta: Hódmezővásárhely az uniós választásokkal együtt eddig összesen 11 alkalommal tette le a voksát a konzervatív oldal mellett. Emellett kormánypárti és ellenzéki pozícióban is képes volt fejlődni, sőt, egyfajta szimbólummá vált. Ennek lerombolása inspirálja az ellenoldalt.
Az első akció – Lázár János szerint „kóstolgatás” – rögtön 2003-ban, az Árpád-sávos lobogók ügye volt. Országos médiabotrányt kavartak abból, hogy Hódmezővásárhely főterén e történelmi zászlók lengenek:
– Tény, hogy az Árpád-sávos lobogó vitatott szimbólum, de azt gondolom, hogy erősen hiszterizált vita zajlott az ügyről. Nálunk sohasem volt jelen a politikai antiszemitizmus. Szeretnék emlékeztetni rá, hogy például Hódmezővásárhely az egyedüli vidéki város, ahol holokausztmúzeum van, aminek létrehozásához egy fillér állami támogatást nem kaptunk. Világos volt, hogy a baloldal által gerjesztett „balhéról” van szó. Nyilván azt akarták tesztelni, hogy miként reagálok, meddig lehet elmenni velem szemben. Nagyon gyorsan kellett dönteni, hiszen a tét az volt, hogy meg tudják-e bélyegezni az antiszemitizmussal a várost, tágabb értelemben az egész jobboldalt. Leszedettem a zászlókat, és akkor nagyon sokan megtámadtak a jobboldalról is. Sosem hozok olyan döntést, ami nem fér össze a lelkiismeretemmel. A legfőbb érv számomra az volt, hogy a helyi zsidó polgártársaink képviselői is arra kértek, vegyem le őket, mert rossz érzéseket kelt bennük. Megértem az érzékenységüket, hiszen a holokauszt traumája generációkon keresztül sem heverhető ki. Ugyanakkor megértem azokat is, akiknek egy ősi magyar történelmi jelkép „száműzése” fáj: éppen ezért az Árpád-sávos lobogók az ünnepi alkalmakkor ott lengenek a zászlórudakon – magyarázza Lázár János, hogy miként sikerült elkerülni egy, a várost lejárató célzatú vitát. Ahogy mondja, utána viszonylag nyugodtabb idők jöttek, bár ez nem tartott sokáig. Rapcsák András pályafutása alatt évtizedes bejáratott rendszerek működtek a városban. A rendszerváltoztatás után már eltelt 15 év, Lázár János úgy vélte, generációváltásra, friss levegőre van szükség, hogy a település felkészülhessen a XXI. század kihívásaira:
– Amikor átvettem a város vezetését, tudtam, hogy változásra van szükség, mert megcsontosodtak a dolgok. Tudtam azt is, hogy a változtatás mindig érdekeket sért. De 31 éves vagyok, és azt mondom: nem vagyok hajlandó olyan kompromisszumokat kötni, amelyek ártanak az ittenieknek. Nem tudtam vállalni, hogy például egy szakvizsga nélküli háziorvos bármiféle egykori barátság vagy politikai lojalitás jegyében kórházigazgató maradhasson. Ahogyan a néhai Rapcsák Andrással szintén baráti viszonyt ápoló jogi tanácsadó, Erdélyi Miklós munkájára sem tartottam igényt. Természetesen ezt a baloldal úgy interpretálta, hogy példátlan hatalomkoncentrációt hajtottam végre. „Egy parasztgyerek irányítja a várost” – ezt szidalomként sokszor lehetett hallani a hozzájuk közel álló körökből. Sose tagadtam: első vagyok a családban, akinek hivatása nem közvetlenül a gazdálkodáshoz kötődik. Nagyapám annak idején a kényszerítések ellenére sem lépett be a téeszbe, mindvégig magángazdálkodó maradt, édesanyám pedig háztartásbeli. Ilyen miliőből indultam, és való igaz, hogy ezért árnyaltabban látom az elmúlt 45 év történelmét.
Mint mondja, aztán jött a 2004. december ötödiki népszavazás, amelyen a választáson részt vevő hódmezővásárhelyiek 66 százaléka mondott igent a határon túliak állampolgárságára. A hódmezővásárhelyi önkormányzat úgy döntött: a népakarat kifejezéseképpen kaphassa meg minden határon túli magyar, aki erre igényt tart, a hódmezővásárhelyi tiszteletbeli polgárságot. Azóta 15 ezren éltek a határokon átnyúló nemzetegyesítés eme szelíd eszközével. A döntés követőkre talált – Esztergom testülete ugyanilyen határozatot hozott. Hódmezővásárhely ezzel a gesztusával lett szimbólum.
Ezután a József Attila-cirkusz következett. A költő születésének századik évfordulóját alig-alig ünnepelte meg a kormány. Hódmezővásárhelyen szobrot állítottak a költőnek, ezen csámcsogott legalább két hétig a balliberális média: igazi vagy viasz a felavatott szobor, lehet, hogy nem készült el időre a mű, de a városvezetés úgy csinált, mintha elkészült volna, vagyis felavatta. Hallatlan skandalum! Arról senki sem beszélt, hogy Hódmezővásárhely a jubileum alkalmából saját költségén – az országban először – kiadta a Medvetánc hasonmáskiadását, és még egy József Attila-kötet megjelenését is támogatták.
– Feltételezem, csak véletlen, hogy a kormány közeli Népszabadság az állítólagos szoborbotrányról öt napon át cikkezett, majd a „Bolgár úr”-féle Klubrádió négy műsort szentelt a témának. Való igaz, hogy a szobor alkotóját én választottam ki, de az alkotást a közgyűlés egyhangúlag elfogadta. Volt egy olyan gondolat a húszas évek végén, hogy József Attila ide költözne. De Hódmezővásárhelyhez kötődik Németh László is, és még sorolhatnánk azokat, akiknek kötődésük van: Szabó Magda, Radnóti, Móricz… Juhász Gyula verset is írt a városról. Nekem mániám, hogy a városból az Alföld kulturális központja legyen. A város karizmájához tartoznak a képzőművészeti hagyományaink, József Attila, a holokausztmúzeum, a magyar történelmet 1945-től 1990-ig bemutató múzeum, amelyet Schmidt Máriával közösen terveztünk meg – mondja a polgármester.
Amikor a József Attila-botrány elült, jött a következő: a Medián közvélemény-kutató cég olyan kérdéseket tett fel a hódmezővásárhelyieknek, amik a legkevésbé sem illeszthetők be a hagyományos, politikai preferenciákat vizsgáló módszerek tárházába. Volt olyan kérdés, ami arra irányult, hogy vajon miképpen befolyásolná a választásokon a megkérdezetteket, ha kiderülne, Lázár veri a feleségét. Sokatmondó, hogy – ahogy a polgármester felidézi – volt olyan „kikérdezett” idős ember, aki már azzal kereste meg, miért bántja az asszonyt.
Miután országos felháborodást keltett az ügy, és a Medián, bár bocsánatot kért a polgármestertől, de a megbízó nevét nem árulta el, és teljes volt a „beégés”, színre lépett az elbocsátott Erdélyi Miklós, saját bevallása szerint munkáspárti és cionista, és újabb médiabotrányt kavart: megvádolt egy fideszes képviselőt, hogy életveszélyesen megfenyegette. Mint kiderült, a fenyegetés időpontjában a képviselő igen messze tartózkodott a Frédi nevű műintézménytől, ahol állítólag az ügy megesett. Ottjártunkkor a polgármesteri fogadószobában pedig már egy újabb botrány körvonalazódott. Egy roma férfi érkezett, aki rögtön a Fókusszal fenyegetőzött a várható kilakoltatásokkal kapcsolatban. Erdélyi Miklós ügyvéd úrra hivatkozott, és azt mondta: ők bizony meg sem állnak Brüsszelig, ha Lázár János nem ad nekik lakást.
A hódmezővásárhelyi kampánylabor csúcsüzemmódra kapcsolt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.