Egy magyar utazó Prágában

Kákonyi Péter
2005. 11. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az első magyar útleírást, illetve annak szerzőjét, a pestisjárványban fiatalon elhunyt Szepsi Csombor Mártont (1595–1622) idézi emlékezetünkbe a Prágai Tükör, a cseh fővárosban élő magyarok kulturális folyóirata. Szepsi Csombor 1616-ban vágott neki az öreg kontinensnek, bejárta a németek földjét, Dániát és Svédországot, eljutott Hollandián át Angliába, majd Franciaországba is, ahonnan Nürnbergen, Csehországon és Szilézián át tért haza, s lett iskolamester Kassán. Itt adta közre 1620-ban nevezetes könyvét, A változatos Európát (Europica varietas), amelyben két és fél évig tartó vándorútjáról rajzol megkapóan színes képet. Nem csak történelmi és földrajzi ismereteket közöl, de számos furcsaságra, különös népszokásra és nem utolsósorban a maga – sokszor viszontagságos – kalandjára is kitér.
Szepsi Csombor Márton könyvéből főként a korabeli csehországi viszonyokra vonatkozó részek állnak a prágai folyóirat szerkesztője figyelmének fókuszában. Az ifjú vándor közel két hetet tölt a csehek földjén, ebből két-három napot a Moldva-parti metropolisban. Bemutatja az Óvárost, a nagy piacteret és az (általa nemigen kedvelt) jezsuiták kollégiumát, aztán a Moldva „nagy hídját” (a folyót Multának nevezi). Elámul a város emlékművein és híres akadémiáján. Felkeresi a helyi lutheránusok templomát, illetve épp itt tanuló hajdani késmárki iskolatársát, Matthias Frölichet, majd megjegyzi, hogy sok a városban a bordélyház, amelyre „néhol zabcégért, sercégért, avagy egyéb valami eladó marhának jegyét tötték ki, jóllehet egyebet maguknál ez rút marhák nem árulnak”. Ámulva mutatja be a császári várat, illetve annak állatkertjét, ahol nem csak őzek és szarvasok, de látható „két oroszlán is, az egyik igen vén, a másik csak gyermekded, mellettük harmadik rekeszben egy tigris, kegyetlen vad…”, továbbá egzotikus madarak megcsodálhatók. A városból, amelynek mintegy félszáz gyönyörű temploma megragadja a figyelmét, Königstadton (ma Mestec Králove), Calizon (Ceska Skalice), Reinhardon (Szczytna) és Wartán (Straz nad Nisou) át vándorolva hagyja el a csehek földjét, elégedetten konstatálva, hogy történt mindez „a kegyes Isten által minden veszedelem és kárvallás nélkül”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.