Egymás után ötször a tilosban

A Fidesz a magyar külpolitikai „hazugsággyár” leállítását követelte a kormányfő egyesült államokbeli látogatása kapcsán tegnap a parlamentben. A T. Ház ülésén téma volt még a felsőoktatás új képzési rendszerének tragikomikus helyzete, valamint az, hogy – legalábbis a Fidesz szerint – Gráf József agrárminiszternek „halvány fogalma sincs” a borászat állapotáról.

Munkatársainktól
2005. 11. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy demokrata nem tesz olyat, hogy ötször egymás után hagyja egy ágazat, jelen esetben az oktatási ágazat vezetőjét a „tilosba futni”. Ezt Pokorni Zoltán (Fidesz) mondta napirend előtt a miniszterelnökhöz címezve szavait. Az ellenzéki politikus amiatt beszélt erről, hogy a múlt héten az Alkotmánybíróság (AB) megsemmisítette az új felsőoktatási törvény több rendelkezését. Emlékeztetett, hogy a felsőoktatás új képzési rendszerének szabályozásával eddig négy alkalommal próbálkozott a kormány, ezek mindegyike az AB-nál kötött ki. A taláros testület két esetben már hatályon kívül helyezte a vitatott rendelkezéseket. Megfogalmazása szerint a helyzet tragikomikus voltát jellemzi, hogy a további két kísérlet egyikét maga a kabinet helyezte hatályon kívül. Pokorni Zoltán szerint egy oktatási miniszter részéről megbocsáthatatlan bűn, egy miniszterelnök részéről pedig jelentős hiba, ha hagyja, hogy ilyen bizonytalanság, káosz közeli helyzet alakuljon ki a magyar felsőoktatásban. Válaszában Arató Gergely, az oktatási tárca államtitkára úgy vélekedett, bizonytalanság egyetlen helyen van csak: a Fidesz mondandójában. Az AB döntései kapcsán azt magyarázta, azért van az Alkotmánybíróság, hogy eligazítson minket, ha egyes kérdésekben bizonytalanság van. Az ellenzéket bírálva hozzátette, akármiről van szó, azt kiabálja, hogy alkotmánysértő, ráadásul semmivel nem ért egyet, csak a kormányt támadja.
A szakminiszternek halvány fogalma sincs a borászat jelenlegi helyzetéről, Gráf József az ágazat tönkretételére törekszik – jelentette ki Font Sándor, derültséget kiváltva a parlament kormánypárti képviselőinél. A fideszes politikus a működési engedélyek 250 százalékos emelésére hívta fel a figyelmet. Az agrárminiszter közölte, a termelők 81 százaléka csökkentett díjak mellett kérhetnek engedélyt, az emelés csak a nagyüzemeket érinti.
Lengyel Zoltán a június 31-én lezárult agrárkörnyezet-gazdálkodási pályázatok ki nem fizetéséről beszélt, megemlítve a falugazdász-hálózat szétverésének negatív következményeit. Gráf József úgy vélte, képviselőtársa fáziskésében van, hiszen a pályázati pénzek kifizetése immár folyamatos.
Magas hőfokon üzemel a magyar külpolitika hazugsággyára – jelentette ki Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke. A politikus úgy véli, az a kormányzati megállapítás, amely szerint az USA elnöke még 2005-ben is neheztel a 2001. szeptember 11-i New York-i katasztrófa kommunikációja miatt Orbán Viktorra, az a hazugsággyár egyik terméke. Hiba csúszott ugyanis a gépezetbe, hiszen Bush elnök semmit nem mondott a Fidesz elnökére – jegyezte meg Németh Zsolt. Kóka János gazdasági miniszter válaszában azt mondta, a Fidesz elég kárt okozott Magyarországnak azzal, hogy nem utasította vissza „radikális szövetségesét” a katasztrófa után. Az ellenzéki párt el akarja terelni a figyelmet arról, hogy a kétoldalú amerikai– magyar kapcsolatokban milyen problémás helyzetet teremtett. Németh Zsolt szerint félő, hogy ha az USA elnökével akarja a kormány megvívni belpolitikai harcát, akkor az Egyesült Államok fogja felszólítani a kabinetet, hagyja abba ezt a játszmát.



Vissza a jövőbe. Gyurcsány Ferenc rendezésében folytatódott a nagy sikerű Vissza a jövőbe trilógia a köztelevízió október 23-i adásában – vélekedett Szijjártó Péter (Fidesz), aki a miniszterelnök A szólás szabadsága című műsorban történt produkcióját értékelte. Szerinte a kormányfő „átverte” a nézőket, hiszen Orbán Viktor beszédét annak elhangzása előtt minősítette. A politikus „hasonló őszinteséget” tapasztalt a luxususzodák utáni adózásról szóló szavazáskor is, ahol a koalíció nem támogatta erre vonatkozó javaslatát. Veres János a múlt hét végén szerepelt az m1 háttérműsorában, ez alapján kifejtette, hogy Gyurcsány nem beszélt össze a műsorvezetőkkel, akik – ahogy az a pénzügyminiszter szavaiból kiderült – felháborodtak az ellenzéki kritikákon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.