A rendőrségi engedéllyel megtartott beregsurányi demonstrációt valójában a közvélemény figyelmének felkeltése céljából szervezték meg magánszemélyek, akik úgy gondolták, a keleti határátkelőhelyeken eluralkodott tarthatatlan helyzetről minden érdeklődőt tájékoztatniuk kell.
A 41-es úton veszteglő magyarok és ukránok egyaránt azt hangoztatták, hogy hetekkel ezelőtt nem csak a madárinfluenza miatt zárták le a határt. A demonstrálók szerint üres az államkassza, s a határ menti szigorítással valószínűleg azt akarják elérni, hogy fogyjon inkább a hazai benzin az ukrán és a román határ közelében. A félpályás útlezárással tiltakozó autósoknak elegük lett a tíz-tizenkét órás, időnként egynapos várakozási időből, a magyar–ukrán határon veszteglő utasokat érintő diszkriminatív bánásmódból. Ráadásul papírokat töltetnek ki velük a magyar oldalon, s a kilométeróra állását ellenőrzik, mintha ezzel képesek lennének nullára redukálni a benzinturizmust.
A tiltakozók állítják, vannak, akik megússzák a nagy „határrevíziót”, míg mások az adott helyzetben akár vámsértőnek is érezhetik magukat, amint a magyar oldalra érnek Ukrajna felől. A határ két oldalán ingázó, ám nem túl szerencsés utasoknak naponta el kell viselniük a megaláztatásokat, s egyre nehezebben tolerálják az úgynevezett szándékos forgalomlassítást. A tiltakozók egyöntetűen kijelentették, törvényes eljárásnak mondott cselekedeteikkel alkotmányos jogokat sértenek a vámosok, miközben szerintük a határon gyakorlattá vált indokolatlan várakoztatás kimeríti a személyi szabadság korlátozásának fogalmát. Többen megjegyezték, furmányos ember a magyar, s minden nagy kapu mellett talál egy kisebbet. A demonstráció egyik szervezője elárulta, a közvélemény tájékoztatása nélkül bevezetett eljárási rend következményeként hirtelen a legtöbb kiutazó autós kilométerórája elromlott, tehát az üzemanyag felhasználásának jogszerűsége ellenőrizhetetlenné vált, ami nyilván újabb szankciókat eredményez a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (VPOP) részéről.
A beregsurányi tiltakozókhoz ukrán rendszámú gépkocsikkal is csatlakoztak, legtöbben szolidaritásból álltak be a fázva ácsorgók sorába Beregsurány közelében. Aki ugyanis vállalja a megpróbáltatásokat, s átruccan a határ másik oldalára, bizonyára megérti a Csaroda környékiek fokozott indulatát a magyar vámügyi szervek stílusát illetően – fogalmazott az útlezárás megszervezéséért felelős hölgy, Konczné Sápi Mónika, majd hozzátette, ami itt folyik, az már abszurdum. Az egyik fiatalember bekapcsolódott a beszélgetésbe, s szitkozódó szavai közepette mutatja összekent ruháját, olajos kezét. Mint mondta, a magyar vámosok vele bontatták meg saját gépkocsija néhány gyanúsnak vélt elemét és a jármű üzemanyagtartályát, majd amikor végeztek az ellenőrzéssel, nem rakták össze a szétszedett alkatrészeket, holott semmilyen csempészárut nem találtak. Még az alapvető higiéniai kötelezettségeiknek sem tettek eleget, mert egy vízcsaphoz sem engedték oda a férfit, ahol kezet moshatott volna.
Az akció résztvevői optimisták, bíznak a sikerben, s meggyőződéssel állítják, az állam által támogatott drasztikus ellenőrzési rendszer nem tarthat sokáig. Véleményük szerint több százezer ember érdekeit képviselik a tiltakozó autósok, hiszen immár a rokonlátogatók, az idősek, a gyerekekkel utazók, a bevásárlási céllal átruccanók egyaránt rokonszenvet tanúsítanak ügyük iránt. Az egyik, meglehetősen ingerült hangon nyilatkozó Mercedes-tulajdonos már-már lázadásra ösztönözte társait, mert nehezményezi a bürokratikus eljárást a határon, s úgy érzi, a rendszámának felírásával, az órákon át tartó adminisztrációs kötelezettségek bevezetésével próbálják ellehetetleníteni az utazást. Azt mondja, a személyes adatokat tartalmazó nyilatkozat kötelező kitöltetése mindenféle jogalapot nélkülöz, a törvénytelenségeket pedig maguk a vámosok követik el. Az akció szervezői eközben kijelentették, a határ könnyed átjárhatósága alkotmányos joga lenne minden magyar állampolgárnak, de egyelőre ezt a jogot állami jóváhagyással sértik meg. A demonstrálók keresnék a megoldást az ügyben, az illetékesek azonban semmilyen tárgyalási kezdeményezésre nem reagáltak. Amennyiben a határhelyzet változatlan marad, újabb demonstrációkat helyeztek kilátásba, s azt sem zárták ki, megkeresik az adatvédelmi biztost, az állampolgári jogok országgyűlési biztosát, valamint az Alkotmánybíróságot.
A várakozók többsége szerint a durvaság, a „határterror” támogatása helyett munkahelyeket kellene teremtenie a kormánynak olyan intenzitással, mint amilyen kitartóan tartják fel a beutazókat a vámosok. Akkor talán az emberek nem kényszerülnének arra, hogy a benzin és a dohányáru behozatalával, értékesítésével próbáljanak meg életben maradni. Szerintük megaláztatás a javából ez a határügy állami támogatással, a vámosok ugyanis felülről vezérelt törvénysértést követnek el, amikor a pártállami időkre emlékeztető stílusban bánnak velük. Sajnos ez a helyzet, ám leginkább azok az ukrajnai magyarok isszák meg a VPOP szigorú kontrolljának levét, akik nem üzletelni jönnének át Magyarországra – mondja egy csarodai fiatalember. Hozzátette, valamiből élni kell, s még mindig becsületesebb dolog benzinnel, cigarettával „üzletelni” egy-kétezer forint haszon fejében, mint például meglopni a szomszédot ebben a katasztrofális anyagi helyzetben.
A várakozók elismerték, nagy mennyiségben jön át az olcsó cigaretta és az üzemanyag, de ez egy megélhetési kényszerhelyzet, ami a dübörgő magyar gazdaság látványos eredménye… Hangsúlyozták, nem szórakozásból járnak át Ukrajnába, hanem azért, mert valakinek ki kell fizetnie a villanyszámlát, a fűtést, a gyereket taníttatni, etetni, ruházni kell, s az ingázók még nem jutottak el odáig, hogy bűnözésre adják a fejüket mások rovására a csempészet vétségének elkövetése helyett.

Orbán Viktor is csatlakozott a Nemzeti Ellenállás Mozgalomhoz! – videó