Harkányi disputa a jövőbe vezető utakról

Egyház, önkormányzat, magyarság volt az első Harkányi Szabadegyetem jelmondata, s az egyhetes programsorozatról elmondható: nemcsak bátor, de eredményes vállalkozás volt és lesz is – hiszen jövőre folytatódik. A kiemelkedő tudósok, művészek, egyházi személyiségek tradíciókból táplálkozó jövőképet vetítettek elénk. Visszatérő elem volt a kormányzati nemzetpolitika fájdalmas hiánya, amely nélkül pedig nem lehetünk sikeresek Európában.

2005. 11. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy fába vágták a fejszéjüket a harkányiak, amikor a fővárostól távol, déli határainkhoz csábítottak publikumot egy szellemi építkezésre, felfrissülésre szolgáló szabadegyetemre, ám a jelek azt mutatják, nem hiába bizakodtak, hiszen nem csupán az ország legtávolabbi szegletéből vállalták a hosszas utazást a családok, hanem a határainkon túlról is szép számmal érkeztek vendégek.
Ma, amikor a napi robot, a megélhetésért való küzdelem egyre szorosabb időbeosztást követel, különösen meg kell becsülnünk, hogy népes közönség gyűlt össze Eperjes Károly színművész, Bereményi Géza író-rendező, Kun Miklós történész előadására, Fábry Sándor humorista-gondolkodó fellépésére. És éppúgy sokan voltak kíváncsiak például Schöpflin György néppárti európai parlamenti képviselő, Böjte Csaba Domonkos-rendi szerzetes, Sára Sándor filmrendező, Andrásfalvy Bertalan volt kultuszminiszter, néprajztudós vagy Ludwig Emil építészettörténész, a Magyar Nemzet lapszerkesztője mondandójára.
Mindenki főként saját területéről beszélt, mégis nyilvánvalóvá vált: történelmünkben az egyház, az önkormányzat és a magyarság hármasa olyan egybekapcsolódó, egymást feltételező fogalmak, amelyek nélkül hagyománytisztelő, mégis európai magyar modern demokrácia nem építhető – s ez a politikai jelen nyugtalanító eseményei közepette fokozottan érvényes.
Bibó Istvánt, aki szerint az egészséges társadalom kialakításához a szabadság kis köreit kell megalkotniuk az embereknek, többször is emlegették az előadók. A szabadegyetem azonban kimondatlanul is a huszadik század kiemelkedő magyar gondolkodójának szellemiségét tükrözte, hiszen a hallgatóság és a pódiumon szereplők közt nem protokolláris, hanem valódi interaktív eszmecsere alakult ki. Az előadóteremben kibontakozó disputa folytatódott a helyszínül szolgáló Korona szállóban a fehér asztal mellett is. A baráti atmoszféra azt sugallta: ez a konstruktív vitakör egyre szélesedik, s megtalálja a kapcsolatot az országos, nagyobb dimenziókkal.
Az aktuálpolitika szándékosan az őt megillető, periferiális helyre szorult a rendezvényen, mégsem lehetett megkerülni mint jövőnket formáló tényezőt. Így természetesen többekben fölmerült, Bibó vajon mit szólt volna, ha látja, hogy azok avattak szobrot az emlékére, akik pár éve még a neve kiejtését is tiltották. Regéczy-Nagy László, a Történelmi Igazságtétel Bizottság (TIB) elnöke ironikusan megjegyezte: sem a jelenlegi miniszterelnök, sem mások nem vették a kurázsit, hogy azt mondják az ünnepségen: Tévedtünk, neked volt igazad! Igaz – vetették fel mások –, életkoruknál fogva többen nem lehettek részesei Bibó és mások, volt forradalmárok, ellenállók vagy csupán olyanok elnyomásának, akiknek egyetlen bűnük a másként gondolkodás volt. Csakhogy a negatív szellemi örökség felvállalása legalább olyan bűn, s a farizeus szavak mindezt nem leplezhetik.
A TIB elnöke azt is mondta: rendszerváltozás volt, a gond csak az, hogy a haszonélvezői ugyanazok, mint az előző rezsimé. Felemlítette, milyen képtelen bűnökkel vádolták meg 1956-ban őket. Be akarják hívni a NATO-t, s vissza akarják hozni a kapitalizmust. S mi történt? Ezeket a „bűnöket”, amelyeket igaztalanul hoztak fel ellenük a kommunisták, később mind egy szálig elkövették a hatalom névleg demokratává avanzsált urai.
De vajon lehet-e egy szájból hideget és meleget fújni? Az önként adódó kérdésre természetesen csak a jelenlegi kormányzat szeretne igennel válaszolni. Regéczy-Nagy Lászlóval azonban más felszólalók is egyetértettek: végül is konzekvens maradt az álbaloldal a korábbi elveihez. A dolgozó rétegeket, az egyszerű pesti srácokat tekintették legfőbb ellenségnek, mert a legnagyobb veszélyt számukra azóta is a tömegessé váló mozgalmak jelentik. A TIB elnöke arra emlékeztetett, hogy Rácz Sándort, a munkástanácsok elnökét a hazaáruló Kádár János kérette be magához, s ekkor az oszmán törököktől és a szovjetektől megszokott hitszegő módon lefogták. Modor Ádám történész egy közeli hozzátartozója elbeszélését tette közkinccsé. 1956 novemberében egy fiatal lány villamosra várakozott a Mester és a Haller utca kereszteződésénél, amikor egy fegyveres, vattakabátos emberekkel megrakott teherautó kanyarodott be. Egy másodperc múlva csak a gépfegyverek hangját lehetett hallani, s a lány élettelen teste feküdt a kövezeten. Ők voltak a pufajkások. Ezeknek az elállatiasodott embereknek a bűneit akarja kisebbíteni a mai kurzus. Később persze – mint Modor Ádám fogalmaz – a nyílt diktatúrát a mosolygó fojtogatás váltotta fel, ám a szabad gondolkodás elleni fellépés, a tömegek terrorizálása a hatalom eszköztárának integráns része maradt. Az olyan gerinces embereket, mint Pákh Tibor szovjet pszichiátriai eszközökkel, kínvallatással is próbálták megtörni a börtönben. Az önkéntes tűzhalált választó Bauer Sándort letartóztatták a halálos ágyán, a kórházban rendőrrel őriztették, s még édesanyját sem engedték hozzá.
Mikor puhult fel, egyáltalán puha volt-e az a bizonyos kádári diktatúra? – kívánkozik ide a kérdés. Regéczy-Nagy László szerint sosem bocsátották meg neki, hogy az elnyomók kénytelenek voltak előbb kiengedni, s kilenc év büntetése „bent maradt”. De megbocsátották-e az egész társadalomnak, hogy 1990-ben meg akartak szabadulni láncaiktól? Nincs-e feketelistán mindenki, aki következetesen kitart a rendszerváltozás eredeti célkitűzései mellett? Talán ez a megbocsátani nem tudás lehet az az ideológiai csapda, amely saját politikai sztereotípiáikhoz láncolja őket. Kovács Miklós, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnöke utalt rá: végletesen visszaüthet az az elfogult támogatási politika, amit a jelenlegi kormányzat folytat. A kárpátaljai népszerűtlen szocialista ellenlábasnak minden segítséget megadnak a KMKSZ rovására, ezzel viszont a vesztest támogató pozícióba lavírozzák magukat.
Jakab Sándor, a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közösségének elnöke is a kormányzati szavak és tettek kiáltó ellentmondására hívta fel a figyelmet. Matuska Márton vajdasági történelemkutató sem tudott pozitív fejleményekről számot adni a magyarság nemhogy megkövetésével, de még rehabilitálásával kapcsolatban sem. Elég azt mondani, hogy december 5-e, és máris mindenki tudja, miről van szó, mintha például azt hallaná, hogy szeptember 11. – jelentette ki Duray Miklós, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának ügyvezető alelnöke. A kommunista rezsimmel szembeni ellenállásáról híressé vált személyiség szerint egy esztendeje felesleges kényszerdöntési helyzetbe hozták a nemzetet, és utólag a hatalom a saját szája íze szerint igyekszik kiforgatni a végül is pozitív döntést. Mint emlékezetes: ha az agresszív és rágalmazó kormányzati ellenpropaganda miatt nem járultak is annyian az urnákhoz, hogy a voksolás ügydöntő legyen, véleménynyilvánító népszavazásként igenis érvényes és eredményes volt, mivel az igenek győztek. Duray Miklós szerint a kormányzati nemzetpolitika nemcsak a szakmai hiányosságok miatt elhibázott. A nemzetet politikai szétszakítottságban akarják tartani, és ezt próbálják rákényszeríteni a társadalomra.
Bédy István polgármester és munkatársai az eredményeket konstatálva jövőre is mindenképpen meg szeretnék rendezni a szabadegyetemet. A hagyományt ugyanis nem megteremteni, sokkal inkább ápolni kell, hiszen a magyar közgondolkodásban az önkormányzatiság évszázadok óta mélyen gyökerezik, s ez mindig összekapcsolódott az egyházak önszerveződésével. A magyarság évezredes fennmaradásának ez volt az egyik legfontosabb záloga.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.