Somogyi Ferenc részletesen ismertette az „egységes külképviseleti rendszer” elemeit. Kitért arra, hogy új képviseletet nyitnak Pristinában, a bonni és a stuttgarti főkonzulátus helyett pedig új missziót állítanak fel Düsseldorfban, míg a csíkszeredai főkonzulátust és a sepsiszentgyörgyi kulturális irodát a jövő év elején nyitják meg. Ausztriával közösen üzemeltetve a montenegrói Podgoricában is megkezdi működését a magyar képviselet. A külügyminiszter beszélt arról is, hogy költségcsökkentő képviseleti formákat is bevezetnek, utazó nagykövetek és konzulok, valamint „laptopdiplomaták” végezhetik el a szükséges külszolgálati feladatokat. Ez utóbbiak egy másik állam képviseletének „albérlőjeként” dolgoznak majd.
A sajtótájékoztatón kiderült továbbá, hogy a költségvetési megszorítások a Külügyminisztériumot is érzékenyen érintik. A Bem rakparton jövőre tíz százalékkal, azaz mintegy ötmilliárd forinttal kevesebb összegből gazdálkodhatnak. Somogyi Ferenc leszögezte: nem lesznek elbocsátások a minisztériumban, de a menetrendszerű nyugdíjazások folytatódnak, és az indokolatlanul nagy számú vezetői beosztások is megszűnnek.
Újságírói kérdésre válaszolva Somogyi Ferenc elmondta: a párizsi magyar nagykövetség áthelyezésének ügyében „az eddigi erőfeszítések folytatása várható”. Információink szerint a költségvetési megvonás súlyos gondot okozhat a magyar külképviseletek életében. A jövőre esedékes pénzügyi keretből aligha lehet hatékonyan támogatni a határon túli magyarság életében fontos eseményeket, és veszélybe kerülhet az 1956-os forradalom és szabadságharc 50. évfordulójának méltó megünneplése is.

Szentkirályi Alexandra: Aki Brüsszelben elárulja a magyarokat, az nem méltó a budapestiek szolgálatára – videó