Jogegységi döntés a lakásmaffiaügyben

Más személyek ingatlanának eladása, elcserélése, elzálogosítása nem sikkasztás, hanem csalás, de emellett még okirat-hamisítás is. Erről döntött tegnap új jogegységi határozatában a Legfelsőbb Bíróság. Úgy tudjuk, december elején az embercsempészet és a bűnszervezet összefüggéseit elemzik.

2005. 11. 29. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Értesülésünk szerint a Legfelsőbb Bíróság (LB) elvi vizsgálódásának kiindulópontja az volt, hogy egy tulajdonos – külföldi tartózkodása idejére – átadta a lakását ismerősének. A szívességi használó nem fizette a közüzemi díjakat, emiatt a szolgáltató a hátralék fejében jelzálogjogot jegyeztetett be, és végrehajtást kért az ingatlanra. Más esetekben – tulajdonosnak tüntetve fel magát – a bérlő kölcsönt vesz fel, s a bérbeadó tulajdonára jegyzik fel a jelzálogot.
Az ilyen visszaéléseket a kezdetektől csalásnak minősítette a hazai igazságszolgáltatás. Újabban előfordult, hogy a bíróság sikkasztásnak tekintette, mondván, hogy a lakáshasználó elvonta, eltulajdonította a rábízott dolgot.
*
A Legfelsőbb Bíróság (LB) szerint csalásról van szó. Nincs különbség aközött, hogy valaki a rábízott, kölcsön vett lakást terheli meg, adja el, vagy ismeretlen személy ingatlanával teszi ugyanezt. Az újdonság a döntésben az, hogy kimondták: a telekkönyvi bejegyzéshez benyújtott okirat elkészítése és bemutatása olyan okirat-hamisítás, amelyet a csalás mellett szintén meg kell állapítani, és büntetést kell kiszabni érte. Eddig a csalás és az okirat-hamisítás egynek számított. A határozatból az következik, hogy a csalásért kiszabható, legfeljebb 2, 3, 5 vagy 8 évhez hozzászámítják majd az okirat-hamisításért járó 1 vagy 3 év arányos részét.
Rögzítették azt is: a csaló által eladott lakás végleg elveszhet, ha az eredeti tulajdonos nem indítja meg idejében a pert a jóhiszemű vevő tulajdonjogának törléséért. Erre 60 napot szab az ingatlan-nyilvántartási törvény abban az esetben, ha a rászedett tulajdonos megkapja a földhivatal határozatát a tulajdonváltozásról.
Ha ilyen határozatot nem kap, az átírást követő három éven belül fordulhat bírósághoz. Utána a jóhiszemű vevőé az ingatlan, a kárvallott pedig kártérítést kérhet – ha van kitől.
Az Alkotmánybíróság (AB) ma ismét arról tárgyal: megfelel-e az alaptörvénynek az az 1997-es jogszabály, amelynek alapján az LB kötelező határozatokkal irányíthatja az ítélkezést. Fölvetődött, a törvényben nincsenek meg a szükséges jogállami garanciák. Úgy tudjuk, az AB hamarosan dönt az ügyben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.