Az előzetes ígéreteknek megfelelően ma 11:50-kor leállt a közösségi közlekedés. A döntést Karácsony Gergely még a múlt héten, egy sajtótájékoztatón jelentette be. Azóta pedig már több, komoly fenyegetést is megfogalmazott a kormánynak, amely szerint ha a fővárosnak be kell fizetnie a szolidaritási hozzájárulást, akkor a főpolgármester leállítja az alapvető közszolgáltatásokat, így a tömegközlekedést is. Ennek a fenyegetőzésnek a része volt az is, hogy Karácsony Gergely bejelentette, akár tíz hétre is leállhat a közösségi közlekedés.
![]() | ![]() |
A Városháza a Facebook-oldalán közölte:
A Budapest-család, a fővárosi cégek és intézmények 27 ezer dolgozója most együtt mutatja meg, mit jelent számukra ez a város – és hogy mit veszíthetünk, ha a kormányzati elvonások tovább gyengítik az alapvető közszolgáltatásokat.
A sztrájkhoz a főváros közleménye szerint csatlakozott a Fővárosi Vízművek. A Budapesti Közművek és a Budapest Közút munkatársai kék szalaggal fejezik ki szolidaritásukat. A Budapest Főváros Levéltára dolgozói a Teve utcai épület elé gyűlnek. A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár munkatársai kék ruhában, elsötétített lámpák mellett állnak ki. A Fővárosi Állat- és Növénykert és a Budapesti Történeti Múzeum dolgozói is az intézmények előtt csatlakoznak az akcióhoz. A Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. fürdőiben tíz percre szünetel a jegyértékesítés. A Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményei dolgozói csoportképpel fejezik ki szolidaritásukat. Olyan cégekről és intézményekről van szó tehát, amelyeknek költségvetése a fővárosi büdzsétől függ. Összesen tizennégy fővárosi szakszervezet állt ki a Karácsony Gergely vezette főváros mellett.
Amint arról már beszámoltunk, a főpolgármester a közösségi oldalán továbbra is a kormányt okolja a fővárosi pénzügyi nehézségek miatt. – Aki Budapestet csődbe akarja lökni, azt Budapest magával rántja – fogalmazott, miközben elszorult a hangja, amikor Orbán Viktor miniszterelnököt tette felelőssé a hiányért. Mindezt annak ellenére, hogy a BKV-sok dühét az váltotta ki, hogy
a főváros nem fizeti utánuk a járulékokat, csak a nettó bért,
ahelyett, hogy rendbe tenné a költségvetést, amelyet Vitézyék és a Tisza Párt közreműködésével fogadtak el, ám utóbb törvénytelennek bizonyult.
A főpolgármester másik érdemi lépése az elmúlt napokban a fővárosi munkavállalók kormányellenes lázítása volt. Mint arról már beszámoltunk, Karácsony Gergely rendkívüli állománygyűlést tartott a BKV Száva kocsiszínjében, ahol feltüzelte a sofőröket, és a támogatásukat kérte a kormány elleni fellépéshez. A szakszervezetek ezután közölték, hogy
demonstrációs és sztrájkbizottságot alakítanak,
egyértelmű jeleként annak, hogy súlyos zavar van a főváros és saját dolgozói között.