Kevés az esély a bakui fordulatra

Bár az ellenzék az utóbbi másfél évben a posztszovjet térségben már megismert forgatókönyvek alapján készül a hét végi parlamenti választásokra, Azerbajdzsánban azonban több jel szerint elmarad az újabb „színes” forradalom. Megfigyelők mindezt arra alapozzák, hogy az elmúlt hetek megelőző manővereivel Ilham Aliyev elnök megtörte az ellenzék lendületét, s mindezt elsősorban az olajban gazdag ország stabilitásában érdekelt Nyugat elnéző reagálásai mellett tette.

Munkatársunktól
2005. 11. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormányzó Új Azerbajdzsán Pártja független felmérések szerint is a szavazatok mintegy 60 százalékára számíthat, míg az ellenzék csupán húszra. A többi voksot a kisebb pártok söpörhetik be. Mindez erősen hasonlít a jelenlegi felállásra. A legutóbbi, öt évvel ezelőtt tartott választásokon az Új Azerbajdzsán Párt 78, az Azerbajdzsáni Népfront 6, a Polgári Szolidaritás Pártja 3, az Azerbajdzsáni Kommunista Párt 2 mandátumhoz jutott, függetlenként került be a törvényhozásba 26 képviselő. Az elmúlt hetekben a hatalom mindent megtett azért, hogy elkerülje az amúgy a váltásra több szakértő szerint egyelőre még nem képes ellenzék túlzott megerősödését. A választásokra nem térhetett haza az Azerbajdzsáni Demokrata Párt elnöke, összeesküvés vádjával pedig befolyásos politikusokat tartóztattak le. Az ellenzék felhívására tüntetéseket szerveztek, a hatalom tömegesen veszi őrizetbe a tiltakozókat.
Tüntetésekre készül az ellenzék most is, ha nagyarányú csalást tapasztal a parlamenti választásokon. A politikai küzdelem minden törvényes eszközével harcolni fogunk – jelezte a Szabadság koalíció egyik pártjának, a Népi Frontnak az elnöke. Ha a választás napján azt látjuk, hogy nincs csalás, elismerjük az eredményeket, de ha tömeges csalást tapasztalunk, harcra szólítjuk fel a népet az alkotmány betartatása érdekében – mondta Ali Kerimli.
Az azeri választási bizottság közben beleegyezett abba, hogy a szavazók megjelölésére lemoshatatlan tintát alkalmazzanak, a Human Right Watch nemzetközi emberi jogi szervezet azonban ezt elkésettnek tartja. Késői elrendelése miatt a lépés hatékonysága nagyon valószínűtlen – hangoztatta közleményében a szervezet. A választásokra tucatnyi nemzetközi szervezet küld megfigyelőket, köztük az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet, az Európa Tanács és a Független Államok Közössége is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.